Kekik Yağı

Favorilerime
Ekle

Latince adı Thymus Vulgaris olan kekik, nane familyasına ait her zaman yeşil kalan çalı formunda bir bitkidir. 300'den fazla alt türü bulunan kekik başta Akdeniz olmak üzere, hemen hemen her iklimde yetişebilmektedir. Antik Mısır ve Yunan'da dini ayinlerde kullanılmıştır.

Kekikten ayrıca yiyecek ve içeceklere tat vermek amacıyla baharat olarak ya da antibakteriyel özelliği nedeniyle yiyecekleri korumak için de yararlanılmıştır. Bitkinin çiçek ve yapraklarından distile yöntemiyle elde edilen kekik yağı ise genellikle kozmetik alanında kullanılır ve bitkisel destek olarak faydalanılır.

Kekik yağı nasıl kullanılır?

Kekik yağı bir su bardağı suya bir-iki damla damlatılarak içilir. Kayısı yağı ya da avokado yağı gibi kekik yağı da cilt sorunları için sıklıkla kullanılır. Cilt üzerinde zeytinyağı, badem yağı gibi farklı yağlarla inceltilerek uygulanması, kekik yağının tahriş edici etkisini azaltmaya yardımcı olur.Soğuk algınlığı ya da burun tıkanıklığı gibi sorunlarda sıcak suya damlatılan birkaç damla kekik yağının buharı, rahatlatıcı etkiye sahiptir. Suyla karıştırılarak vücuda uygulanan kekik yağından doğal bir sivrisinek kovucu olarak faydalanılabilir.

Kekik yağının faydaları nelerdir?

- Antibakteriyel özelliği nedeniyle akne gibi cilt sorunları ile böcek ısırıklarında kullanılabilir.

- Düşük tansiyon sorunlarında kan basıncını normalleştirmeye yardımcı olabilir.

- Bazı kanser türlerini önlemede etkili olabileceği düşünülmektedir.

- Mantar enfeksiyonlarına karşı faydalanılabilir.

- Sindirim sistemi problemlerinde spazm giderici özelliği bulunmaktadır.

- Grip, öksürük ya da boğaz ağrısı gibi solunum yolu rahatsızlıklarında kullanımı yaygındır.

- İçerdiği A ve C vitaminleriyle metabolizmayı güçlendirmek için yararlanılabilir.

- Aromatik bir bitki olduğu için sakinleştirici ve dinlendiricidir.

- Hafızayı güçlendirici etkiye sahiptir.

- Kızamık gibi hastalıklarda, ameliyat ya da kazalarda ciltte meydana gelen izlerin giderilmesi için kekik yağına başvurulabilir.

- Romatizmal eklem ağrılarına karşı uygulanabilir.

Kekik yağının zararları nelerdir?

Kekik yağı sıcak özellikteki yağlardan olduğu için cilt üzerine doğrudan uygulanması önerilmez. Ayrıca biberiye ya da nane yağına hassasiyeti olanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle önce küçük bir bölgede test yapılması faydalı olacaktır.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kekik yağı kullanılması sakıncalı sonuçlara neden olabilir. Tansiyonu yükseltici etkisi olduğundan ve tansiyon hassasiyeti bulunan kişilerde farklı sonuçlar verebileceğinden mutlaka doktora danışmalıdır.

Görselin kaynağı: http://www.zliving.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?