pisi

Pişi Kaç Kalori?

Favorilerime
Ekle

Kahvaltının en sevilen isimlerinden, mayalı ya da mayasız da yapılan bir hamur işi çeşidi olan pişi özellikle kalabalık kahvaltı sofralarının olmazsa olmaz üyelerinden biri.

Anadolu'nun birçok yöresinde yapılan bu hamur kızartması çok lezzetli ve pratik olsa da söz konusu kilo kontrolüne geldiğinde çok da masum değil. Zira bolca un ihtiva eden ve yağda kızartılarak yapılan pişiler hafif beslenmek istediğimiz zamanlarda kalorisiyle kafalarda soru işareti oluşturabiliyor.

Eğer siz de "Pişi kaç kalori?", "Pişi kilo aldırır mı?" diye merak ediyorsanız hem porsiyonluk hem adet olarak verdiğimiz pişi kalori değerlerine ve besin değerlerine mutlaka göz atın deriz.

Pişi kaç kalori?

Pişi kaç kalori sorusuna geçmeden önce şunu belirtelim: Pişinin kalorisi uygulanan tarifte yer alan malzemelere, özellikle un ve yağ miktarına ve boyutuna göre değişkenlik gösterecektir.

Biz pişinin kalori ve besin değerlerini bu pişi tarifimize göre uzman diyetisyenlerimizle hazırladık. Siz de bu tarifimizi uygulayarak aşağıdaki kalori ve besin değerlerine sahip pişiler hazırlayabilirsiniz.

  • 1 porsiyon (3 adet) pişi kalorisi: 420/kcal
  • 1 adet pişi kaç kalori? 1 adet pişinin kalorisi: 140/kcal

Pişi besin değerleri

mayasiz-peynirli-pisi-sunum-1

1 porsiyon (3 adet) pişinin besin değerleri:

  • Protein: 3 gram
  • Karbonhidrat: 25 gram
  • Yağ: 3 gram

Pişi kilo aldırır mı?

Temel malzemeleri un, şeker, tuz olan ve kızartılarak yapılan bir kahvaltılık çeşidi olan pişi, her kızartma tarifi gibi kilo aldırma özelliğine sahip. Düzenli ve çok miktarda pişi tüketiyorsanız bunun vücutta yağlanmaya ve kilo alımına sebep olabileceği de bir gerçek.

Eğer diyetteyseniz ve kaçamak yapmak istiyorsanız pişiyi az yağda kızartabilir ve buna göre diğer öğünlerinizdeki karbonhidrat alımınızı azaltarak dengelemeye çalışabilirsiniz. Ancak unutmayın, bunun için mutlaka diyetisyenize ve/veya beslenme uzmanınıza danışmanızı, pişiyi kendi bünyenize ve beslenme programınıza göre ne zaman ve ne kadar yemenizin uygun olacağını öğrenmenizi tavsiye ederiz. Diyetisyeniniz pişi yemek istediğiniz gün, kalan beslenme programını da ona göre dengeleyecektir.

Pişi Tarifleri

Pişiden bu kadar bahsetmişken nefis pişi tarifleri vermeden de olmaz. Pofuduk pişiler yapmak istediğinizde bu tam tutan pişi tariflerimize başvurabilirsiniz.

  • Mayasız pofuduk pişi tarifi

Pişi yaparken hamurun mayalanma süresini uzun uzun beklemek istemiyorsanız size nefis bir tarifimiz var! Mayasız hazırlanan bu pişiler pofudukluklarından da ödün vermiyorlar.

Detaylı tarifi için: Mayasız pofuduk pişi tarifi

  • Kahvaltılık pişi tarifi

kahvaltilik-pisi-yemekcom

Klasik pişilerden vazgeçmem diyorsanız mayalı hamurdan yapılan ve balon gibi kabaran bu pişi tarifiniz favoriniz olacak. Yanında ister zeytin peynirle, ister reçel gibi tatlı kahvaltılıklarla da çok yakışacak.

Detaylı tarifi için: Kahvaltılık pişi tarifi

  • Maydanozlu pişi tarifi

maydanozlu-pisi-onecikan

İçine konan maydanoz ilavesiyle adeta çıtır çıtır bir böreğe dönüşen maydanozlu pişiler yapıyoruz bu kez. Üstelik mayasız hazırlanıyor ve neredeyse hiç yağ çekmiyor.

Detaylı tarifi için: Maydanozlu pişi tarifi

  • Peynirli çubuk pişi tarifi

peynirli-cubuk-pisi-one-cikan

Mayalama derdi olmayan, içinde bol bol peynir ve sebze bulunduran ve hiç yağ çekmeyen şahane pişiler yapıyoruz. İçine dilerseniz farklı baharatlar ve sebzeler de ilave edebilirsiniz. Şekli de bildiklerinizden farklı.

Detaylı tarifi için: Peynirli çubuk pişi tarifi

  • Patates pişisi tarifi

Patates Pişisi Tarifi

Patates Pişisi Tarifi

Puf puf kabaran bir pişi hamuru hazırlıyoruz önce. İçi için patateslerimizi haşlıyoruz. O hamurla hazırladığımız patatesli harcı buluşturup kızartıyoruz. Ortaya nefis ve farklı bir pişi çıkıyor.

Detaylı tarifi için: Patates pişisi tarifi

Önemli not: İçeriğimizde yer alan pişi kalori ve besin değerleri, uygulanan tarife özel olarak uzman diyetisyenlerimiz tarafından hazırlanmıştır. Ancak özel bir diyet/perhiz uygulayanlar başta olmak üzere yediklerinin kalorisine özen gösterenlerin, sağlığına dikkat edenlerin kesin ve doğru bilgiyi edinmek için mutlaka doktorlarına, diyetisyenlerine ve/veya beslenme uzmanlarına danışmaları ve onların önerileri doğrultusunda hareket etmeleri gerekmektedir. Yapacağınız pişinin kalorisi ve besin değerleri kullandığınız malzeme listesine, malzeme miktarlarına göre farklılık gösterecektir. En doğru bilgi ve size uygun miktarları yine diyetisyenlerinize, beslenme uzmanlarınıza danışarak öğrenebilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?