https://www.bhg.com/recipes/how-to/cooking-basics/how-to-cut-corn-off-the-cob/ |bhg.com

Bu Kadar Kolay Olduğunu Bilmiyordunuz: Mısır Nasıl Ayıklanır, Nasıl Saklanır?

Favorilerime
Ekle

Yaz geldiğinde pazar tezgahlarında boy gösterir tazecik mısırlar. Sahil kenarlarında arabalarında süt mısır satanlar belirir. Közde pişen ya da haşlanan mısırları koçanından kemirerek yemek ayrı bir keyif verir. Peki ya bu mısır tanelerini salatalarınızda, garnitürlerinizde kullanmak isterseniz? Peki ya yazın bu nefis lezzetini kışa da saklamak isterseniz?

Hazır olun; birazdan anlatacağımız kolay yöntemlerle mısır tanelerini koçanlarından öyle kolay ayıracaksınız ki marketten gidip konserve mısır almak bunun yanında daha zahmetli kalacak. Bununla da yetinmeyeceğiz, mısırları ayıkladıktan sonra onları buzlukta taptaze kalacak şekilde saklayacak ve kış boyunca yaz esintili mısırları tariflerimizde rahatlıkla kullanacağız.

Üç kolay yöntemle: Mısır nasıl ayıklanır?

Mısır tanelerini koçanlarından ayırmak için piyasada satılan ürünler de var ama bizim şimdi onlara ihtiyacımız yok. Çünkü mutfakta hep elimizin altında bulunan malzemelerle mısırlarımızı sağa sola dökmeden saçmadan, kolayca ayıklayacağız.

İki kaseli mısır ayıklama yöntemi

Mısırları ayıklarken tezgahın üzerinde sağa sola sıçramasından şikayetçiyseniz bunu dert olmaktan çıkaracak bir yöntemimiz var.

İlk olarak büyük bir salata kasesinin içine daha küçük bir kaseyi ters olarak yani ağzı aşağıya gelecek şekilde yerleştirin. Mısırın bir ucunu küçük kasenin üzerine doğru getirin ve mısırı dik tutun. Ardından keskin bir bıçakla yukarıdan aşağıya mısır tanelerini ayırın.

Böylelikle koçanından kolayca ayrılan mısır taneleri sağa sola dağılmadan, kasenin içinde birikecektir.

Kesme tahtasında bıçakla haşlanmış mısır ayıklama yöntemi

Haşlanıp yumuşamış olan mısırları ayıklamak için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Tercihen ikiye kestiğiniz mısır koçanının sivri ucunu da kesip düzleştirin. Sonra bu kısmı kesme tahtasına sabitleyin ve bıçakla yukarıdan aşağıya doğru mısırları sıyırın.

Mısırlar yumuşadığı için kolayca koçandan ayrılacak ve kesme tahtasında birikecektir. Mısırı döndürerek her yerine bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Kek kalıbında mısır ayıklama yöntemi

Kek kalıbında sadece nefis kek tarifleri pişer sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü şimdi kek kalıbımızı mısır ayıklamak için kullanıyoruz. İlk olarak mısırı kek kalıbının ortasındaki boşluğa dik olarak yerleştiriyoruz. Ardından mısırın ucunu bir elimizle sabit olarak tutarken diğer elimizdeki keskin bir bıçakla mısırları aşağıya doğru ittiriyoruz. Böylelikle mısır taneleri kek kalıbının içine düşüp kavanozlanmaya hazır hale geliyor.

İşte mısır ayıklamak bu kadar basit!

Mısır dondurucuda nasıl saklanır?

Şimdi gelelim mısırın lezzetini tüm yıla yaymanın yoluna... Ayıkladığınız mısırları dondurucunuzda saklayarak mısırları kış boyunca da salatalarınızda ve diğer tariflerde kullanabilirsiniz. Üstelik ilk günkü tazeliğinde...

Bunun için önce mısırları sıcak suda haşlayıp soğuk sudan geçirerek iyice süzmeniz gerekiyor.

Ardından yukarıdaki mısır ayıklama yöntemlerini kullanarak mısır tanelerini koçanından ayırın.

Bu mısır tanelerini havası alınmış, ağzı kilitli buzdolabı poşetlerine aktarın.

myfarmhousetable

myfarmhousetable

Mısırların bozulmaması için poşetin ağzını içinde hiç hava kalmadan sıkıca kapatın ve üzerine bu işlemi yaptığınız tarihi yazarak dolaba kaldırın.

Bu yöntemle mısırları bir yıla kadar tazecik saklayabilirsiniz. Bir yıl dolduktan sonra tüketmememizi tavsiye ederiz.

Afiyet olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?