pazi

Pazı

Favorilerime
Ekle

Beta vulgaris, yabani ıspanak, cilla ve yaban pancarı olarak da bilinen pazı, kırlarda kendiliğinden yetişen ve tarımı yapılan, besleyici bir sebzedir.

Pazı nasıl kullanılır?

Pazının; yaprakları, sapları ve kökleri kullanılır. Yaprakları ve saplarıyla pazı dolması, yemeği, kavurması ve salatası yapıldığı gibi çeşitli hamur işlerinde de tercih edilir. Tedavi edici özellikleri bulunan pazı, haşlanarak; şişlik, yanık, basur ve deri hastalıkları üzerine uygulandığında iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Pazı, cilt sağlığının yanı sıra, saçlar üzerinde de olumlu etkileri gözlenen bir sebzedir. Haşlanıp, balla karıştırıldıktan sonra, masaj yardımıyla saç diplerine yedirilir. Bu şekilde saç dökülme sorununu çözdüğü gibi, saçların canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Gül yağı ile karıştırılıp şakak bölgelerine konulduğunda baş ağrısını dindirir.

Pazı dondurucuda nasıl saklanır?

Pazı çabuk bozulan bir sebze olduğu için buzdolabında en fazla iki gün muhafaza edilebilmektedir. Pazının uzun süre tazeliğini koruması için şoklama yöntemi uygulanır. Bunun için satın alınan pazılar yıkanıp doğrandıktan sonra kaynamakta olan suyun içine atılır. İki dakika bu şekilde bekletilir. Süre bitiminde hızlıca musluktan akan suyun altına tutulur ve süzülmeye bırakılır. Şoklama işleminin ardından suyu süzülen pazılar, buzdolabı poşetlerine tanzim edilir. Hava almaması için ağzı sıkıca kapatılır ve üzerine ambalajlama tarihi yazılır. Son olarak derin dondurucuya kaldırılan pazılar, bu şekilde dokuz ay boyunca saklanabilir.

Pazının faydaları nelerdir?

-Yapraklarında bol miktarda A, K, C ve E vitaminleri bulunan pazı; kalsiyum, magnezyum ve demir mineralleri yönünden oldukça zengindir. Bu nitelikleriyle, dengeli beslenmede önemli bir yer tutar.

-İdrar yollarıyla ilgili rahatsızlıkları bertaraf ederken, vücuttan ödem atılmasını destekler.

-Tıpkı lahana ve ıspanak gibi diyet lifleri içerdiğinden, hazmı kolaylaştırır.

-İştahsızlığı giderir. Anemi hastalığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

-Haşlanmış pazı yapraklarının suyu içildiğinde, kabızlık şikayetini ortadan kaldırır.

-Hamilelik dönemindeki kadınların düzenli olarak pazı tüketmesi, doğacak çocukta omurga açıklığı riskini minimuma indirir.

-Beyin fonksiyonlarını iyileştirir ve alzheimera karşı koruma sağlar.

-Mide rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Öksürüğü azaltmaya destek olur.

-Bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı vücudu savunur. Ayrıca diğer yeşil yapraklı sebzeler gibi antioksidan özelliği sayesinde kanseri önler.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?