cooking.nytimes.com

Daha Lezzetli ve İncecik Krepler Yapmanız İçin Bilmeniz Gereken 7 Püf Noktası

Favorilerime
Ekle

Dünya mutfağında krep, bizim mutfağımızda krep, cızlama, akıtma... Farklı isimlerle anılsa da sabah kahvaltısını güzelleştiren, tatlı-tuzlu tüm malzemelere çok yakışan, yeri geldiğinde muhteşem bir akşam yemeğine dönüşebilen bir lezzet kendisi. 12.yüzyılda Fransa'da karabuğday unundan yapılarak doğan bu güzellik, 20.yüzyılda şu an yediğimiz halini almış.

Dönemin ünlü isimlerine yapılmak üzere ortaya çıkan Crepe Suzette'den bu yana birçok püf noktası denenmiş, birçok farklı reçete çıkarılmış. Bunlardan ilhamla evinizde yaptığınız krepleri daha güzel kılacak, yapışmayan, incecik krepler yapmanızı sağlayacak püf noktalarını açığa çıkarıyoruz.

Çıkarın not defterlerini, evladiyelik bilgiler geliyor.

Tava seçimi nasıl olmalı?

Krep yapmanın belki de en önemli aşaması aslında tava seçimi. Hazırladığınız harç her ne kadar mükemmel olursa olsun, pişirme aletiniz olması gerektiği gibi değilse hiçbir zaman dilediğiniz sonucu alamazsınız. Bu nedenle krep yapmanın en önemli aşaması olarak ''Hangi tavayı kullanmalıyım?'' kısmını iyi bilmeli.

İnce krep tavası, yanmaz yapışmaz düz yüzeyli tava ya da demir döküm tava. Krep yaparken bu üç çeşit tavadan herhangi biri varsa harcı hazırlamaya hemen başlayın çünkü en lezzetli krepler onlar sayesinde pişiriliyor. Sac ya da krep pişirmek üzere özel tasarlanan elektrikli saclar da mükemmel pişirme araçları. Ancak her evde bulunmayacağını için üç tava önerimizden birini mutlaka elinizin altında bulundurmaya özen gösterin. Bu şekilde henüz krep yapmaya başlamadan hata yapma riskinizi en aza indirdiniz bile.

Krep harcı yapmanın püf noktaları

En temel tariflerin başında gelen krebin ana malzemelerini bilmeyeniniz yoktur. Su ya da süt, un, yumurta, tuz ya da şeker... Bu malzemelerin birlikteliğinden en ekonomik ve lezzetli tariflerden biri çıkar. Ancak onun lezzetini artıracak birçok püf noktası da mevcut. İncecik ve pürüzsüz görünmesinin, yumurta kokusunu çok almamanın, lezzetine lezzet katacak diğer tüm noktalar henüz harcını yapmadan önce başlıyor.

Adım 1: Malzeme seçimi
Tüm hamur işleri tariflerinde de olduğu gibi aksi söylenmediği takdirde (bazı tariflerin gereği olarak soğuk kullanmak ya da sıcak kullanmak gerekiyor) tüm malzemelerinizi oda sıcaklığına getirin. Özellikle krebin en önemli malzemesi olan yumurtaları mutlaka ama mutlaka oda sıcaklığında tutmaya özen gösterin.

Adım 2: Karıştırma
Karıştırma aşamasına sıra geldiğinde mutlaka ama mutlaka unu birkaç kez elemeye özen gösterin ve o şekilde sıvı malzemelerin üzerine ekleyin. Ardından mümkünse karıştırmak için el blenderı kullanın. El blenderı tüm malzemelerin güzelce karışıp, homojen bir kıvama gelmesi için en güzel araçlardan biri. Krep harcı hazırlarken içinde tortu ya da karışmamış bir malzeme kalmaması oldukça önemli. Pek tabii çırpma teliyle de aynı etkiyi yaratabilirsiniz. Ancak el blenderı çok daha faydalı olacaktır.

Adım 3: Harcı dinlendirme
Krep yaparken herkesin atladığı belki de en önemli adımların başında bu kısım geliyor. Krep harcını 1 saat kadar oda sıcaklığında ya da vaktiniz varsa 1 gece buzdolabında mutlaka bekletin. Beklettiğinizde içerisinde minik hava kabarcıklarını olduğunu gözlemleyeceksiniz. Bu hava kabarcıkları nefis krepler yapacağınızın habercisi aslında. Bu şekilde beklediğinde daha kıvamlı, daha kolay pişirelebilir ve daha lezzetli bir hal alıyor. Beklettikten sonra kıvamı çok koyulaşmışsa açmak için bir miktar su ya da süt ilave edin. Aman diyelim, bu adımı sakın atlamayın.

Pişirirken dikkat edilmesi gerekenler

Malzemeleri seçtiniz. Tavanız hazır, harcı da bir güzel çırpıp dinlendirdiniz. Sıra geldi en çok sorun yaşanan kısma. Tavanızı
sıvı yağ yardımıyla yağlayın. Sıvı yağla yağlamanız her zaman daha etkili sonuçlar doğuracaktır. Çünkü tereyağındansa sıvı yağlar yüksek ısıya daha fazla dayanır.
Fazla yağı peçete yardımıyla alın ve her köşesinin eşit miktarda yağlandığından emin olun.

thekitchn.com

Ocağınızı kısık ateşten biraz daha yüksek bir ateşte açın ve tavayı üzerine koyarak güzelce ısınmasını sağlayın. Isındığında kepçe ya da başka bir dökme aracıyla tavanızda yayabileceğiniz kadar bir krep harcını dökün ve tavayı döndürerek güzelce yayın. Bu aşamada bir tarafın güzelce pişmesini bekleyin. Bir taraf tam pişmeden diğer tarafa çevirirseniz dökülmeler yaşayabilirsiniz. Ardından diğer yüzeyini de pişirin ve ocaktan alın.

picureandculture.com

picureandculture.com

Ardından kreplerinizi dilediğiniz gibi ister tatlı, ister tuzlu malzemelerle keyifle tüketin.

Bu püf noktalara hakim olduğunuza göre klasik krep için sizi şurada: Krep tarifi
Geleneksel krebimiz için şurada: Akıtma tarifi

Fırında pişip damaklara şenlik olan krep tarifi için burada: Pofuduk krep tarifi

Evde süt olmadığı durumlarda imdadınıza yetişmesi için ise sizi şurada bekliyor olacağız: Sütsüz krep tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?