Hep Tam Kıvamında Olsunlar: Un Helvasının Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

En az irmik helvası kadar çok sevilen sıkça yapılan bir tarif daha varsa o da hiç şüphesiz un helvası tarifidir. Kavrulurken o ortaya çıkan un kokusu, yağla ve şekerle birleştiğindeki hali... Hepsi un helvasına tekrar tekrar hayran kalmaya neden oluyor. Hem yaparken hem de yerken keyif veren un helvasını yapmanın ise püf noktaları var!

Az malzemeli bir tarif olsa da yapım aşamasındaki dikkatsizlikler ya da ölçülerin doğru olmaması nedeniyle kıvamı istenilen gibi olmayabiliyor. Un helvası yapmanın tüm püf noktalarını bildikten sonra bir daha böyle bir sorunla karşılaşmayacağınızdan da eminiz. Hadi o zaman, sıvayın kolları, enfes bir un helvası kavurmaya gidiyoruz!

Un helvasının püf noktaları

sutlu-un-helvasi

Un helvasının olmazsa olmaz malzemelerinin başında iyi kalitede bir tereyağı ve un geliyor. Tereyağınız ne kadar kaliteliyse helvanızın lezzeti de o kadar enfes olacaktır. Özellikle tuzsuz ve süt yoğunluğu daha fazla bir tereyağıyla yapılan un helvasının tadına doyum olmuyor. Helva kavururken yanmaz yapışmaz bir tava kullanmaya özen gösterin.

un-helvasi-puf-noktalari

Tereyağını tavanın içerisine alın ve eritin. Ardından unu ilave edin. Unun kavrulurken topaklanmaması için unu öncesinde elemeye özen gösterin. En kısık ateşte un ve yağı güzelce karıştırarak kavurmaya başlayın.

un-helvasi-puf-noktalari-1

Ununuzun yağla birlikte güzelce bütünleşmesi ve hafif sarımsı bir kıvam alması gerekiyor. Bu aşamadan sonra yine karıştırmaya devam edin. Unun kokusu iyiden iyiye çıkmaya başladığında şerbetini verme vaktiniz de gelmiş demektir.

un-helvasi-puf-noktalari-2

Unun rengi kahverengiye yakın bir renk aldığında helvanıza azar azar şerbetini vermeye başlayın. Şerbetinini süt- şeker ya da su-şeker karışımı şeklinde hazırlayabilirsiniz. Süt ya da su, hangisiyle şerbet hazırlayacaksanız soğuk olmasına dikkat edin. Oda sıcaklığında bir ısı, şerbet için yeterli olacaktır. Şerbeti sıcak olduğu takdirde un şerbeti çekmez ve beklediğiniz kıvamı alamazsınız. Şerbetini azar azar vermeye de özen gösterin.

un-helvasi-puf-noktalari-3

Şerbetini çekene kadar kısık ateşte ağır ağır karıştırmaya devam edin. Kıvamı tam olarak yoğunlaştığında ise ceviz, fındık hangi kuru yemişi koymak isterseniz ilave edebilirsiniz. Dilerseniz sade bir biçimde de bırakabilirsiniz.

un-helvasi-puf-noktalari-4

Geldik şekillendirme aşamasına! Bu aşamada dilerseniz kaşıkla dilerseniz de dondurma kaşığıyla şekil verebilirsiniz. Mini muffin ya da kek kalıplarına aktararak da şekil verme işlemini yapabilirsiniz. Burada işin sırrı helva henüz sıcakken şekil vermek ve eğer kaşıkla şekil veriyorsanız kaşıkları öncesinde hafifçe ıslatmakta saklı. Böylelikle kaşığa yapışmayacak ve çok kolay bir şekilde forma gireceklerdir. Un helvalarınız hazır! Şimdi dilerseniz onu çikolata kaplı un helvasına dönüştürebilir, lezzetine lezzet katmak için içerisine pekmez ekleyerek pekmezli un helvasına da çevirebilirsiniz. Afiyetler olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?