Yemeğe Olan Tutkunuzu Bir Kat Daha Arttıracak 8 Netflix Önerisi

Favorilerime
Ekle

Netflix, kendisini şöyle tanıtıyor; "Netflix, çok çeşitli ödüllü dizileri, filmleri, belgeselleri ve daha fazlasını müşterilerimizin internete bağlı binlerce cihaz üzerinden izlemesini sağlayan bir yayın hizmetidir." Dünya üzerinde hiç film ya da TV stüdyosu olmadan, "televizyonun Oscar'ları" diye adlandırılan Eylül ayındaki 70. Emmy Ödülleri'ne damga vurmasıyla adını daha bi' gümbür gümbür duyurdu Netflix. Emmy Ödülleri'ne 17 yıldır hem adaylarıyla hem de kazandığı ödüllerle damga vuran Amerika'nın ünlü HBO (Game of Thrones'u yayınlayan kanal) kanalını tahtından etti, ondan daha fazla dalda adaylık kazandı. Böylece bir dijital TV platformu, kanlı canlı bir TV kanalını dünyada ilk kez yıkmış oldu.

Netflix, tüm dünyadaki içerik sağlayıcılarından ve stüdyolardan film, dizi ya da programların lisans haklarını satın alarak abonelerine belirlediği ücret karşılığında izlettiriyor. Dünya çapında 130 milyonu aşkın abonesi bulunmakta. Ülkemizde de 2016 yılında hizmet vermeye başladı ve bize özgü dizilerin de haberlerini duymaya başladık.

Efendim elimizin altında böyle kaliteli bir platform olunca, mutfağa dokunan içerikleri de leziz oluyor. Netflix, sadece mutfaktan değil, televizyondan da mis gibi kokular gelmesini sağlıyor. Dünyayı gezip farklı yemekleri soframıza getiren şeflerden şeflerin restoranlarındaki tezgahlarına; pasta tutkunlarına özel içeriklerden iştah açan yemekli filmlere kadar birçok yapımı barındırıyor. Biz de bunlardan en mislerini sizler için seçelim, seçim yaparken yemekler soğumasın şıp diye hoşunuza gidebilecek o iştahınızı bir kat daha arttıracak Netflix yapımını bulun istedik.

Mutfak önlüklerini giyelim, buyursunlar Netflix önerilerimize:

Tuz, Yağ, Asit, Isı

Bir yemeği batıran da, çıkaran da bu 4 element diyor programı hazırlayan Şef ve yemek yazarı Samin Nosrat. "İyi yemek yapmayı herkes başarabilir" diyen Nosrat, mükemmel yemeğin bu dört temel unsuru olan "tuz, yağ, asit ve ısıyı" keşfetmek için dünyayı geziyor ve iştah ufkunuzu açabilecek bilgiler öğretiyor.

Bu hem lezzetli hem de keyifli serinin İngilizce fragmanını izlemek için sizi şuraya alabiliriz.

Chef's Table


"Chef's Table", Netflix'in en ünlü gastronomi programı diyebiliriz. Dünyanın farklı yerlerinden işinde usta olan şefleri Netflix ekranlarına getiriyor. Şefler kendi yemeklerinin hikayelerini, mutfağa olan yolculuklarını ve yemeğe olan tutkularının nedenlerini anlatıyor, ustalıklarının sırlarını Netflix'in milyonlarca izleyenine aktarıyor. Kadıköy'deki "Çiya" restoranın şefi Musa Dağdeviren de bu sezon Chef's Table'ın konuklarından biri olarak göğsümüzü kabartmıştı. Usta işi lezizlikte bir program.

Programın İngilizce fragmanını da şuradan izleyebilirsiniz.

Somebody Feed Phil


O daima aç ve "yemeğe meraklı". Phil Rosenthal bir Bangkok'ta bir Tel Aviv'de. Dünyayı gezen Phil'in tek bir amacı var; bu dünya ülkelerinin yerel lezzetleriyle doymak istiyor. Tabii doyarken de yeni insanlarla tanışıyor ve kendi enerjisinin de etkisiyle bizleri de acıktırıyor. Yerel mutfakların detaylarını yemekleri bizzat sokak sokak midesine indirerek keşfeden Phil, ayrıca ülkelerin kültürlerini de keşfederek bu ülkelere seyahat etmek isteyenlere bir nevi yemekli rehberlik yapıyor.

Programın İngilizce fragmanını da şuradan izleyebilirsiniz.

Tatlı Telaş


Instagram'da gördüğümüz, binlerce beğeni alan pastaları ve kekleri gördüğümüzde gözlerimizden kalpler çıkıyor. Pastanecilerin yarıştığı bu yarışmada ise yapılan tariflerle hem gözlerimizden kalpler çıkıyor, hem de zamana karşı bir yarış olduğu için kalpler cidden küt küt atıyor.

Tatlı seven, bu binlerce beğenili pastalar, kekler nasıl yapılıyor diye merak eden ve tariflerini denemek isteyenlerin izlemesinin gerektiği "Tatlı Telaş" adlı bu programın İngilizce fragmanını izlemek isteyenleri şöyle alabiliriz.

Ugly Delicious


2 Emmy ödüllü bu yemek programı, yıldız şefi David Chang ile her bölümde bir yemeğe odaklanacak ve kesinlikle yemek hakkında bir şeyler öğreneceksiniz. Şef Chang'ın sizi kültürlerarası bir yolculuğa çıkaracağı programda sadece ağzınız sulanmayacak, ülkelerin tarihleri ve kültürleri hakkındaki bilgilerle de doyacaksınız.

Bu naçizane serinin İngilizce fragmanını da şuradan izleyebilirsiniz.

The Big Family Cooking Showdown


16 aile, Britanya'nın "en iyi yemek yapan ailesi" olabilmek için yarışıyor. Jüri üyeleri arasında Michelin yıldızlı bir şefin de olduğu programda bir yandan kıyasıya rekabet varken bir yandan da aileler arasındaki eğlenceli tiplerle gözlerimizi doyururken güldürüyor.

Bu programın İngilizce fragmanını da şuradan izleyebilirsiniz.

Million Pound Menu


Hayallerinizdeki restoranı milyonlarca Lira yatırım alarak açmak istemez miydiniz? Tabii bunun için öncelikle aşçı olmanız yetmiyor, işletmeciliği de öğrenmeniz lazım. Restoran işletmeciliğinin ne kadar zorlu bir iş olduğunu da görebileceğiniz bu programda yatırımcılar restoran işletmecileri Birleşik Krallık'ın güçlü yatırımcılarından yatırım alıp hayallerindeki restoranı kurabilmek için onları etkilemeye çalışıyor.

Bu programın İngilizce fragmanını da şuradan izleyebilirsiniz.

Cooked

https://shortlist.imgix.net/app/uploads/2018/02/09120029/the-12-best-food-shows-on-netflix-uk-crop-1518177650.jpg?w=1680&h=880&fit=max&auto=format%2Ccompress | Shortlist

Shortlist


"Yemek pişirmeyi öğrendiğimiz zaman gerçekten insan olabiliriz. Ama o yemeğin soframıza nasıl geldiğini bilmiyoruz..." Programın içinde geçen bu söz aslında programı tamamıyla özetliyor. Sevilen yemek yazarı Michael Pollan, pişirme tekniklerinin yemekleri ve dünyamızı nasıl değiştirdiğini inceliyor. Yemek pişirmenin atomlarına kadar inip ufkunuzu açabilecek bu programdan sonra yapacağınız ilk yemek öncekilerden çok daha farklı olacak.

Bu programın İngilizce fragmanını izlemek isteyenleri şöyle alabiliriz.

Netflix Türkiye'deki diğer programları incelemek isteyenler için de linki buraya bırakıyoruz: netflix.comDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?