bronşite ne iyi gelir

Bronşlarınız Rahat Bir Nefes Alsın: Bronşite Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Türk Dil Kurumu tarafından "Bronşun iltihaplanmasıyla oluşan hastalık" şeklinde tanımlanan bronşit, farklı etkenler sebebiyle oluşabilen ve halk arasında yaygın olarak görülen sağlık sorunlarından biri. Bu sorunla karşılaşan insanların aklına ise tabii ki ilk olarak "Bronşite ne iyi gelir?" ve "Bronşit nasıl geçer?" gibi sorular geliyor.

Gelin, bugün bu soruların yanıtlarını hep birlikte öğrenelim ve içlerinden doktorumuzun onayladığı yöntemleri seçelim. Unutmayın ki her sağlık sorununda olduğu gibi bu sorunda da sizi en iyi kendi doktorunuz tanır ve ancak onun önerileri doğrultusunda hareket edebilirsiniz. Bu sebeple aşağıdaki yöntemleri doktorunuza danışmadan uygulamaya başlamamanız gerektiğini hatırlatmış olalım ve hızlıca başlayalım.

Bronşite iyi gelen, evde uygulayabileceğiniz doğal ve etkili yöntemler şöyle...

İçindekiler

 • Bronşit nedir?

Bronşit Nedir

Bronşit, solunum sistemini etkileyen bir tür solunum yolu hastalığıdır. Genellikle bronş adı verilen hava yollarının iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Bronşlar, akciğerlere hava taşıyan tüplerdir. Bronşitin temel belirtileri arasında öksürük, balgam üretimi, göğüs ağrısı, hırıltılı solunum ve solunum zorluğu yer alabilir.

Bronşit, genellikle viral enfeksiyonlar (soğuk algınlığı gibi) veya bakteriyel enfeksiyonlar, bazen de çeşitli irritan maddelere maruz kalma sonucu gelişebilir. Bronşitin iki ana türü vardır: akut bronşit ve kronik bronşit.

Akut Bronşit: Genellikle soğuk algınlığı veya grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Genellikle kısa süreli olup semptomları 1-3 hafta sürebilir.

Kronik Bronşit: Bronşit semptomları en az üç ay boyunca devam ederse kronik bronşit olarak adlandırılır. Bu genellikle sigara içimi, hava kirliliği veya diğer solunum irritanlarına uzun süre maruz kalma sonucu gelişir. Kronik bronşit, zamanla akciğer hasarına yol açabilir ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi daha ciddi sorunlara neden olabilir.

 • Bronşit belirtileri nelerdir?

bronsite-ne-iyi-gelir-shutter-3

Bronşit ile ilgili bu kadar çok konuşmuşken eğer aklınızda "Acaba bronşit belirtileri tam olarak neler ki?" gibi bir soru oluştuysa onun da cevabını vermeden yazımızı noktalamayalım. Bronşitin yaygın olarak görülen belirtileri şöyle:

 • Öksürük
 • Balgam
 • Burun tıkanıklığı
 • Boğaz ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Sürekli yorgunluk hali
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Yüksek ateş
 • Hırıltılı solunum
 • Nefes darlığı
 • Göğüs kafesinde daralma hissi
 • Göğüs kafesinde ağrı
 • Karın bölgesinde ağrı

Bu belirtilerin biri, birkaçı ya da hepsi sizde de varsa hiç vakit kaybetmeden doktorunuzun yolunu tutun ve gerekli testleri yaptırarak doktorunuzun sorununuzu tespit etmesini sağlayın. Ardından ise en başında da söylediğimiz gibi doktorunuzun sizin için uygun gördüğü tedavi yöntemini uygulayın. Doğal takviyeler konusunda da yine doktorunuza danışabileceğinizi unutmayın.

 • Bronşite ne iyi gelir?

bronsite-ne-iyi-gelir-buhar-banyosu-shutter-1

Bronşite iyi gelen doğal malzemeleri keşfetmek isteyenler için halk arasında en yaygın olarak kullanılan yöntemleri ve malzemelere şöyle hızlıca göz atalım:

Soğan

Bal

Zencefil

Zerdeçal

Ihlamur

Nane

Okaliptus

C vitamini bakımından zengin meyve ve sebzeler

Buharlaşan merhem

Bol sıvı tüketimi

 • Bronşit nasıl geçer?

bronsite-ne-iyi-gelir-shutter-2

Bronşite ne iyi gelir hızlıca göz attık ama bu malzemeleri nasıl kullanabileceğinizi de anlatmadan olmaz. Buyursunlar, bronşit nasıl geçer, bu malzemeleri nasıl kullanmak gerekir anlatmaya başlıyoruz hemen.

 • Soğan

Bronşit sorunuyla baş etmek için destek alabileceğiniz besinlerin başında antioksidan bakımından zengin yiyecek ve içecekler geliyor. O yiyeceklerden biri olan soğan da listemizin ilk sırasında yerini alıyor. Bunun için gün içinde soğanı taze taze kesip salatalarınıza ekleyerek yiyebileceğiniz gibi dilerseniz 1 tatlı kaşığı kadar taze sıkılmış soğan suyu tüketebilirsiniz. "Ben soğanı çiğ olarak tüketemiyorum" derseniz haşlayarak yapabileceğiniz soğan suyunu da tüketebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için: Soğan Suyu Kürü Tarifi

 • Bal

Organik asitler, flavonoidler ve antioksidan özellikler bakımından zengin bal da bronşitin sebep olduğu öksürük ve balgam gibi sorunların azalmasına yardımcı oluyor. Bunun içinse mutlaka bulabildiğiniz en doğal, en yüksek kaliteli balı tüketmeniz gerekiyor. Balı tek başına tüketebileceğiniz gibi dilerseniz bronşite iyi gelen zencefil, zerdeçal gibi diğer malzemelerle karıştırarak da tüketebilir, bitki çaylarınızın içine de dahil edebilirsiniz. Şu yazılarımız da bu konuda size destek olabilir:

Mikropların Kökünü Kurutacak, Virüsleri Kovacak Muhteşem İkili: Bal ve Zencefil

Sadece 3 Malzemeyle Hastalıklara Savaş Açan Efsane Karışım: Zencefil Şurubu

 • Zencefil

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi zencefil de hem tek başına hem de bal ya da zerdeçal gibi malzemelerle bir araya geldiğinde bronşit sebebiyle ortaya çıkan öksürük, balgam gibi sorunlara çözüm olabiliyor. Bunun için kök zencefili taze şekilde rendeleyip bal ile karıştırarak tüketebileceğiniz gibi dilerseniz taze ya da toz zencefil ile çeşitli bitki çayları yapmanız da işe yarayabiliyor. Bakınız: Zencefil Çayı Tarifi

 • Zerdeçal

Zencefilin adının geçtiği hemen her yerde zerdeçal da söz sahibidir aslında. Zira o da en az zencefil kadar güçlü etkilere sahip. Özellikle öksürük, boğaz ağrısı ve bağışıklığı güçlendirme konusunda üzerine tanımayan malzemelerden zerdeçalı da ister taze isterseniz de toz baharat olarak tüketebilirsiniz. 1 çay kaşığı kadar toz zerdeçalı bal ya da zeytinyağıyla karıştırarak tüketebilir, içindeki maddelerin daha etkin hale gelebilmesi için içine 1 tutam kadar da karabiber ilave edebilirsiniz. Dilerseniz sütle karıştırıp altın sütü de hazırlayabilirsiniz. Onun gibi: Zerdeçal Sütü

 • Ihlamur

Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi kış hastalıkları sırasında da sıkça destek aldığımız ıhlamur, bronşit öksürüğüne de iyi geliyor. Bronşit öksürüklerinden kurtulmak için evde ıhlamur çayı demleyip afiyetle içmeniz yeterli oluyor. Dilerseniz çayınızın içine ılıdıktan sonra bal da ilave edebilir ve iyileştirici etkisini katlayabilirsiniz. Şu yazımızda da güzel öneriler var, aklınızda bulunsun: Ihlamur En Güzel Nasıl Demlenir?

 • Nane

Nanenin ferahlatıcı etkileri bronşit sorunu karşısında da vücudumuzun yanında. Onun bu etkilerinden yararlanabilmek için dilerseniz nane çayı demleyip içebilir, dilerseniz nane yağı kullanabilirsiniz. Nane yağını bronşit için kullanacaksanız su kaynatıp bir kaseye alabilir ve kasenin içine nane yağı damlatıp soluyabilirsiniz. Buhar banyosu ya da burun banyosu olarak da anılan bu yöntem kısa sürede daha rahat nefes alıp vermenizi sağlayacaktır.

 • Okaliptus

Tıpkı nane gibi rahat nefes almak isteyenlerin sıkça tercih ettiği doğal malzemelerden okaliptus da bu listede mutlaka bulunması gerekenlerden. Kendisinin piyasada hazır halde çayını bulabilir ya da yağını tıpkı nane yağı gibi buhar banyosunda kullanabilirsiniz. Dilerseniz okaliptusu bitki halinde alıp banyonuza asabilirsiniz. Daha fazlası için: Yağından Çayına, Tüm Yönleriyle Tanınması Gereken Bir Şifa Kaynağı: Okaliptus

 • C vitamini bakımından zengin meyve ve sebzeler

Çilek, kivi, ıspanak gibi C vitamini bakımından zengin meyve ve sebzeler, içindeki C vitamini sayesinde güçlü antioksidan özellikler gösteriyor bildiğiniz gibi. Bu özellikler sayesinde de öksürüğün, boğaz ağrısının daha hızlı geçmesine yardımcı oluyor, uzun vadede ise bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu sebeple onları da günlük ihtiyacınız miktarında tüketmeniz gerektiğini unutmayın, bizden hatırlatması. Şu listemizde yer alan yiyecekler size bu konuda yardımcı olabilir: C Vitaminini Portakal Haricinde Alabileceğimiz 16 Şifalı Yiyecek

 • Buharlaşan merhem

İçinde okaliptus ve nane gibi etken maddeler bulunan, piyasada kolayca bulabileceğiniz buharlaşan merhemler de bu konuda size destek olmaya hazır. Ünlü markasıyla hemen her evde bulunan bu buharlaşan merhem özellikle boğaz ve göğüs kafesi ağrılarının dinlemesine yardımcı olabiliyor. Eğer onu evde, kendi ellerinizle hazırlamak isterseniz o da mümkün. İşte böyle: Sadece 3 Adımda Boğaz Ağrılarına Ferah Çözüm: Ev Yapımı Buharlaşan Merhem Tarifi

 • Bol sıvı tüketimi

Bronşiti olanlara en temel olarak önerilen yöntemlerden biri de bol sıvı tüketimi. Başta su olmak üzere çeşitli bitki çaylarını da gün içinde doktorunuzun onayladığı miktarlarda tüketerek bronşlarınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Son olarak söylemeden geçmeyelim, sigara gibi halihazırda herkesin sağlığına zararlı alışkanlıklarınız varsa bu zararlı alışkanlıkları da hemen bırakmalısınız tabii ki.

Şu yazılarımız da sizin için faydalı olabilir:

Kanserden Bronşite Sayısız Faydasıyla Her Eve Girmesi Gereken Bir Mucize: Kekik Çayı

Tam da Mevsimiyken: Öksürüğü Yok Ettiği İddia Edilen Üçlü Karışım

Öksürüğü Kesen ve Balgam Söktüren Doğal Çözüm: Ev Yapımı Öksürük Şurubu

Öksürük Krizinden Fazla Kiloya, Birçok Soruna Çare Doğal Reçete: Pekmez Limon Karışımı

 

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?