kekik-sinuzite-iyi-geliyor-mu-yeni

C Vitaminini Portakal Haricinde Alabileceğimiz 16 Şifalı Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Herkesin dilinde olan vitamindir C vitamini. Hakkı da var ama. Vücudun günlük olarak alması gereken vitaminlerin başında gelir. Çünkü diğer birçok vitaminin aksine C vitamini vücutta uzun süreli kullanım için depolanmaz hatta ve hatta fazlası da ter ve idrarla vücuttan atılır.

Havaların bir sıcak, bir soğuk olduğuna bakmayın. Kış geliyor, yani elbet gelecek. Bu yazımızı başından sonuna kadar okuduğunuz taktirde günlük C vitamini ihtiyacımızı hangi besinlerle karşılayabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Harika!

Portakal da neymiş: Kivi

kivi-nasil-soyulur-yeni

Tüketeceğiniz 1 adet kivi günlük C vitamini ihtiyacının %140’ına kadar karşılar. Aynı zamanda E vitamini, potasyum, bakır ve K vitamini bakımından da zengindir.

Herkesin sevgilisi: Çilek

cilek-suyu-nasil-yapilir-3

Gün içinde tüketeceğiniz 1 adet çilek günlük C vitamini ihtiyacının %7’sini karşılar. Aynı zamanda çilek, potasyum, besin lifi, manganez ve folat için çok önemli bir besin kaynağıdır.

Hiç aklınıza gelir miydi: Biber çeşitleri

kirmizi-kapya-biber-nasil-yetistirilir-1

1 adet yeşil, kırmızı, sarı ya da dolmalık biber günlük ihtiyacın tamamını karşılamaya yeter. Yeşil ve kırmızı biber aynı zamanda A vitamini, K vitamini, magnezyum, fosfor, B6 vitamini, potasyum, bakır ve manganez bakımından zengindir.

Yemeklerin tadı tuzu: Kekik

kekik-sinuzite-iyi-geliyor-mu-yeni

Taze olarak salatalarınızda ya da yemeklerinizin üzerinde kullanacağınız 1 çay kaşığı kekik günlük C vitamini ihtiyacının %2’sini karşılayarak bu vitamini almanız konusunda takviye sağlar.

Buharda mesela: Brokoli

brokoli-kalori

100 gram brokoli günlük C vitamini ihtiyacının fazlasını karşılar. Bu arada kısa bir hatırlatma arkadaşlar: Sebzenin vitamin değerini koruması için buharda pişirilmesi veya haşlanacaksa çok fazla kaynar suda bekletilmemesi önerilmektedir.

Artık seversiniz: Karnabahar

karnabahar

karnabahar

100 gram karnabahar günlük C vitamini ihtiyacının %77’sini karşılar. Aynı zamanda çinko, demir, potasyum, fosfor, demir, kalsiyum mineralleri bakımından da oldukça zengindir.

Lezzetli mi lezzetli: Kızılcık

Kızılcık da C vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. Tüketildiğinde, portakalın iki katı kadar vücudun C vitamini ihtiyacını karşılar.

Reçeli de var! Kızılcık reçeli tarifi

Olmazsa olmaz: Portakal

portakal

portakal

C vitamini denildiğinde akla ilk gelen portakalın bu özelliği yabana atılacak cinste değil arkadaşlar. 1 orta boy portakal günlük C vitamini ihtiyacının tamamını karşılar.

Portakaldan neyi eksik: Greyfurt

greyfurt-portakal-kivi-suyu

Diğer narenciyeler gibi yüksek miktarda C vitamini içeren greyfurt günlük C vitamini ihtiyacının tamamına yakınını karşılar.

Yoğurtla mis olur: Ispanak

ispanak

ispanak

100 gram haşlanmış ıspanak günlük C vitamini ihtiyacının %16'sını karşılamaya yeter. Ispanak ayrıca B6, E, C, K vitaminleri ile fosfor, potasyum, bakır, çinko mineralleri bakımından da oldukça zengindir.

Zeytinyağlı deyince akla o gelir: Taze fasulye

Yiyeceğiniz sadece 100 gr. taze fasulye yemeği (isteğe bağlı buharda da pişirebilirsiniz) günlük C vitamini ihtiyacınızın %27'sini karşılamaya yeterlidir.

Yazın ne iyi gider: Kavun

kavun-c-vitamini-yeni-1

Orta boy büyüklükte bir dilim kavun, günlük C vitamini ihtiyacının %60’ını karşılar. Aynı zamanda B6 vitamini, besin lifi, niasin, folat, A vitamini ve potasyum bakımından zengindir.

Kızartması değil: Haşlanmış patates

patates

patates

1 adet küçük boy haşlanmış patates günlük C vitamini ihtiyacının %15'ini karşılar. B6 ve C vitamini içeren patates, aynı zamanda demir ve potasyum mineralleri de içerir.

Sulu yemeği de kabul: Bezelye

bezelye-peas-lifli-yemekler-sebzeler

Bir tabak bezelye yemeği günlük C vitamini ihtiyacımızın neredeyse yarısını karşılamaya yeterlidir.

Sadece tabak süsü değil: Kuşkonmaz

kuskonmaz-nedir

Tüketeceğiniz 100 gr. kuşkonmazda 5.6 mg C vitamini bulunur. Bu da günlük C vitamini ihtiyacımızın %9'unu karşılamaya yeterlidir.

Kırmızının gücü adına: Ahududu

ahududu

ahududu

Orman meyveleri diye adlandırılan meyvelerin geneli de C vitamini bakımından oldukça zengindir. 100 gr. ahududu içerdiği 26.2 mg vitamin oranıyla vücudun günlük alması gereken miktarın %44'ünü karşılar.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Rani Devkar24 Eylül 2016 11:52
For Facts https://www.a1facts.com/
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?