nane

Nane

Favorilerime
Ekle

Dünyada 25-30 türden oluşan nane, ballıbabagiller familyasından gelen ve nemli iklimlerde yaşamayı seven son derece şifalı bir bitki. Kuru ya da yaş olarak kullanılabilen nane, hoş ve ferahlatıcı kokusuyla içecekler, salatalar, yemekler ve tatlılara tat katmasının yanı sıra, yağı ve çayıyla da tam bir sağlık deposu.

Nanenin faydaları nelerdir?

-İçeriğinde bulunan A, B, B1, B2, B3 vitaminleri ile nane, pek çok rahatsızlığa karşı son derece etkili bir bitki.

-Özellikle grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda sıklıkla başvurulan nanenin, hazmı kolaylaştırma, bağırsak kurtlarını düşürme, çeşitli ağrı ve mide bulantılarını kesme gibi sayısız faydaları bulunmaktadır.

-Nane, içeriğindeki uçucu yağlar ve bitkisel asitler sayesinde metabolizmayı hızlandırmasının yanı sıra, bağırsakların çalışmasını düzenler ve fazla suyu vücuttan atar.

-Nanenin, eski yıllardan beri mide sağlığına etkisi bilinmektedir. Bunun için çay şeklinde de tüketilebilecek bu bitki, midedeki ağrı ve yanma şikayetlerini bertaraf etmektedir. Sakinleştirici ve stres giderici özellikleri de bulunan nane çayından günde iki fincan içilerek, rahatlatıcı etkilerinden faydalanılabilir.

-Bol miktarda C vitamini ve antioksidan içeren nane aynı zamanda vücutta biriken radyasyon ve zararlı maddeleri uzaklaştırdığı için, mükemmel bir detoks kaynağıdır.

Nane nasıl kullanılır?

Keskin kokusuyla çorbalara, salata ve yemeklere farklı bir lezzet katan nane, kurutularak kullanılabileceği gibi, yaş olarak da tercih edilebilir. Naneden elde edilen çay ve yağ pek çok amaçla kullanılabilmektedir. Nane çayı grip, öksürük, mide sorunları gibi rahatsızlıklara iyi gelirken, nane yağı da buğu yöntemiyle solunum yolları hastalıklarında kullanılabilir. Nane yağı aynı zamanda cilt lekeleri üzerinde de etkilidir. Problemli bölgelere uygulanarak cildin yenilenme ve iyileşme süreci hızlandırılabilir.

Nanenin zararları nelerdir?

Aşırı tüketildiği takdirde hamileliğin ilk aylarında olan, karaciğer enzimleri sınırın üstünde bulunan, Hepatit-B ve Hepatit-C taşıyan ve meme kanseri olan kişiler için risk faktörü oluşturan nane, mutlaka bir uzman kontrolünde ve olası yan etkileri göz önünde bulundurularak yemeklere dahil edilmeli. Ayrıca iştah açıcı etkisi bulunan bu bitkiyi, kilo vermek isteyenlerin de kontrollü bir şekilde tüketmesi gerekmektedir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?