Mikropların Kökünü Kurutacak, Virüsleri Kovacak Muhteşem İkili: Bal ve Zencefil

Favorilerime
Ekle

Kahramanlarımız; bal ve zencefil. Üzerinizde adeta sihirli bir iksir içmiş hissi yaratacak. O mikropların hepsine kök söktürecek. Enerji verecek, dinçleştirecek. Nasıl bu kadar faydalı peki zencefil ve bal? Ne kadar tüketilmeli? Nasıl hazırlanmalı? Sayfayı hafifçe aşağıya kaydırmaya başlayın.

Hepsinin cevabını veriyoruz.

Not: Tek başına zencefilli ballı karışım sizi tamamen iyi etmez. İyi beslenmek ve düzenli uyumak en az kullanacağınız bu karışım kadar önemli. Kendinize çok dikkat edin ve ciddi bir rahatsızlığınız varsa mutlaka bir doktora danışın deriz.

Peteklerden gelen güzellik : Balın faydaları

Kulak verin. Önce işin temelinden konuşmaya başlıyoruz. Arıların binbir emekle topladığı, uzun uğraşlar sonucu elde edilen baldan bahsedeceğiz biraz.

Aslından biz balın tüm güzelliklerinden ''Ufku İki Katına Çıkaran Bilgiler: Bal Neden Faydalı, Bozulur mu?'' adlı yazımızın içinde uzun uzadıya bahsetmiştik. Ama kısaca hafızamızı güncellemekten zarar gelmez.

Tamamen doğal bir üründür bal. En müthiş özellikliğinden biri enerji verici oluşu. Kötü kolestrolü düşürme özelliği vardır. Saça, cilde, ellere maske olarak kullanılır ve oldukça yararlıdır. Doğru miktarda tüketildiğinde kan şekerinin kontrol altında kalmasına yardımcı olur. Ciltteki yaraların temizlenmesine yardımcı olur. Öksürüğü kesici özelliğe sahiptir.

Ancak bal tüketirken aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Hem her şeyin fazlası zarar değil midir sevgili dostlar?

Yaramadığı şey neredeyse yok: Zencefilin faydaları

Aslında onun da faydalarından, kullanım alanlarından ''Varlığı Yalnızca Kışın Hatırlanan Zencefilin Faydaları Nelerdir?'' adlı yazımızda bahsetmiştik. Haydi, kısaca zencefilin de faydalarını hatırlayalım.

Zencefilgiller familyasının en asil üyesi olan zencefil, kök olarak tüketilebildiği gibi toz baharat olarak da kullanılıyor. Mide rahatsızlıklarını yatıştırabilecek kadar kuvvetli, gazı sökebilecek kadar da sınır tanımaz. Kan dolaşımını hızlandırıyor, bedenimizi sıcacık ediyor. Kas ağrılarına iyi geliyor, boğaz ağrılarını gideriyor.

Daha neler neler yapıyor zencefil... Ama daha fazla saymadan bir an önce asıl konumuza, muhteşem birlikteliğin detaylarına göz atalım.

Geldik mühim konuya: Bal ve zencefil karışımı nasıl hazırlanır?

Güçlerini sizi o yataktan kaldırmak için birleştiren bu güzelliklerin karışımını hazırlamak da oldukça pratik. Bizim gönlümüz tazecik zencefilleri kullanmanızdan yana. Toz zencefil ayrı şahane fakat kendinizi daha hızlı toparlamanıza taze zencefil daha fazla yardımcı olacaktır. Toz zencefille ilgili ayrı bir formülüm var, onu da paylaşacağız

Şimdi... Elinize bir adet kavanoz alın. Yerinizde olsak orta boylarda çok büyük olmayan bir 250-400 ml'lik bir kavanoz tercih ederdik. Bu kavanoz için 4 parmak kalığında zencefile ve 1 su bardağı kadar da bala ihtiyacınız var.

Zencefilin kabuklarını soyun. İnce ince rendeleyin ya da kıyın. Çıkan suyu süzün. Kavanozun içine balı alın. Üzerine zencefilleri ilave edin. Güzelce karıştırıp ağzını kapatın. Kullanmadan önce mutlaka karıştırın. Onu bu şekilde dolapta uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Öksürüğe bire bir: Toz zencefilli ballı karışım

Demiştik ya toz zencefilli bir formülümüz daha var diye, bir de onu anlatalım.

Bu kez ana malzememiz toz zencefil. Yaklaşık 1 su bardağı kadar balı, 1,5 yemek kaşığı kadar toz zencefil ve yine 1/2 adet limonun suyu ile karıştırarak şahane bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bu karışım öksürükten eser bırakmayacak kadar güçlü.

Sıra geldi onların nasıl kullanılacağına ve ne kadar tüketileceğine...

Mutlaka bir sıvıyla: Zencefilli ballı karışım nasıl ve ne kadar tüketilir?

Bir saniye durun. Aç karnına kaşık kaşık gömmeyin hemen onları. Tamam, aç karnına da yiyebilirsiniz ama mutlaka bir sıvıyla kullanın onları. Maksimum bir yemek kaşığı kadarlık bir kısmını sıcak su, bir bitki çayı, sıcak süt ya da en güzeli limon suyu ile karıştırarak tüketin.

Eğer bu kadar sert lezzetleri aç karnına tüketmekte zorlanırsanız, bünyenizi en iyi bilen sizsiniz. Tok karnına bir yemek kaşığı tüketin. Günde maksimum iki yemek kaşığı kadar yemek için açın bu karışımın kapağını.

Çoğumuzun birbirinden farklı maddelere ve besinlere alerjisi var. Eğer zencefile, bala ya da her ikisinden birine alerjisiniz varsa bu tarz karışımları tüketmeden önce lütfen doktorunuza danışın. Sağlık her şeyden mühim sonuçta. Aman diyelim, kaş yapayım derken göz çıkarmayalım.

Daha ne yapsın: Zencefilli ballı karışımın faydaları

Karışım baldan ve zencefilden gücünü alıyor. Bu nedenle gerçek bir enerji verici. İkisinin bir arada olması doğal antiseptik özellik taşımasına neden oluyor. Yani ağrılarınızı, sızılarınızı azaltıyor. Üst solunum yollarınızın açılmasına destek oluyor. Düzenli kullanımda öksürüğün kesilmesini sağlıyor. Varsa baş ve mide ağrılarınızı minimum düzeye indiriyor. Virüslere karşı savaşta bağışıklık sistemine destek oluyor, vücuttan hızlıca atılmasını sağlıyor.

Yüksek ateşe sahipseniz; yine düzenli kullanım sonucunda vücut ısınızı normal düzeylere kadar düşürüyor. Vücudunuzu temizliyor, daha dinç hissetmenizi sağlıyor. Soğuk algınlığı ve grip belirtilerini neredeyse sıfıra indiriyor. O yüzden sadece hastayken değil, solunum yollarıyla ilgili tüm hastalıklardan korunmak ve kendinizi daha iyi hissetmek için bile bu karışımı kullanabilirsiniz.

Artık sizi tamamen toparlayacak, eskisinden bile daha dinç hissettirecek şeyin ne olduğunu biliyorsunuz. Tabii bunların yanında düzenli beslenmek, iyi uyumak ve kendini çok yormamak da büyük önem taşıyor.

Kim korkar be hain kıştan?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?