Gözleriniz Sulanmasın, Kaşınmasın: Göz Nezlesine Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Alerjik, bakteriyel ya da viral sebeplerle ortaya çıkabilen ve birçoğumuzun başına dönem dönem gelebilen yaygın rahatsızlıklardan biri olan göz nezlesini ele alıyoruz bugün! Sık sık göz nezlesi sorunu yaşayanlar başta olmak üzere herkesin mutlaka bilmesi gereken detayları öğreniyor, göz nezlesi neden olur, nasıl geçer, göz nezlesine ne iyi gelir keşfedelim diyoruz.

Özellikle bahar aylarında sıkça yaşanan, kendini gözlerde sulanma, kızarıklık ve kaşıntıyla göstermeye başlayan göz nezlesinin belirtilerini öğrenmenin, bu belirtilerle karşılaştığımızda ne gibi çözümler olabileceğini keşfetmenin tam zamanı şimdi.

Gözleriniz rahat etsin, kaşıntı, kızarıklık, sulanma olmasın. Şimdiden bu sorunla karşılaşan herkese çok çok geçmiş olsun.

Göz nezlesi belirtileri nelerdir?

goz-nezlesine-ne-iyi-gelir-shutter-1

Göz nezlesine iyi gelen çözümlerden önce göz nezlesinin belirtilerini incelemeyi ve bu belirtilerden biri ya da birkaçıyla karşılaşmanız halinde hiç vakit kaybetmeden doktorunuzun yolunu tutmanız gerektiğini unutmayın diyor ve göz nezlesinin yaygın olarak görülen belirtilerini sıralıyoruz:

 • Gözlerde sulanma
 • Gözlerde kaşıntı
 • Göz kapaklarında kızarıklık
 • Gözün beyaz kısmında kızarıklık
 • Gözlerde yanma hissi
 • İleri seviyelerde:

 • Işığa hassasiyet
 • Gözlerde aşırı sulanma
 • Gözlerde ağrı
 • Göz kapaklarında şişkinlik
 • Bulanık görme
 • Kirpiklerde kabuklanma
 • Uyanınca görülen sarı akıntılar
 • Göz nezlesine ne iyi gelir?

  goz-nezlesine-ne-iyi-gelir-shutter-2

  Göz nezlesinin belirtilerini öğrendiğimize göre geçelim daha çok merak edilen kısma, göz nezlesi nasıl geçer, göz nezlesine ne iyi gelir sorusuna yanıt bulmaya. Yukarıda da söylediğimiz gibi göz nezlesi belirtileri sizde de varsa vakit kaybetmeden doktorunuza danışmayı ve onun uygun gördüğü tedavi yöntemlerini uygulamasınız, unutmayın diyor ve göz nezlesine iyi gelen çözümlere geçiyoruz.

  Ilık veya soğuk kompres

  Gözlerinizin hızlıca rahatlayabilmesi için göz nezlesi bitene dek günde birkaç defa (en fazla 4 kez yeterli olacaktır) gözlerinize ılık veya soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bunun için temiz bir havluyu ılık ya da soğuk suda bir süre bekletip fazla suyunu süzdürerek gözlerinizin üzerine koyabilir, bu şekilde yaklaşık 10 dakika kadar bekletebilirsiniz.

  Siyah çay

  Tıpkı yukarıdaki yöntem gibi siyah çay kompresi de göz nezlesinin belirtilerini hafifleten yöntemlerden biri. Özellikle kaşıntılar konusunda çok etkili olan bu yöntemi uygulayabilmenin en kolay yolu da hazır poşet çaylardan destek almak aslında. 2 adet poşet çayla normal çay demler gibi çay demleyin, ardından poşetleri kenara alıp soğumasını bekleyin. Oda sıcaklığında ılıyan poşetleri gözlerinize koyup 10 dakika bekleterek gözlerinizi rahatlatabilirsiniz. İşte bu kadar kolay.

  Patates

  Gözlerin üzerine konulan patates dilimlerini bilmeyen yoktur diye tahmin ediyoruz. Normal zamanlarda göz altı morluklarını azaltmak için uygulanan bu yöntem, göz nezlesi durumunda da oluşabilen kızarıklıkları, şişkinlikleri azaltmaya yardımcı oluyor. Bunun için her gece yatmadan önce ve sabahları uyandıktan sonra gözlerinizin üzerine çiğ patates dilimleri koymanız ve bu şekilde en az 10 dakika beklemeniz yeterli oluyor.

  Aloe vera

  Birçok cilt sorununda doğal bir çözüm olarak karşımıza çıkan aloe vera, göz nezlesi söz konusu olduğunda da bizi yalnız bırakmıyor ve göz nezlesinin bazı belirtilerini azaltmaya yardımcı oluyor. Aleo vera yaprağının arasından çıkan jeli bir su bardağı suyla karıştırın ve bu karışımı ocağa alıp yeşilimsi bir renk alana dek kaynatın. Ardından elde ettiğiniz karışımın soğumasını bekleyin ve bir damla gibi değerlendirin. Yalnız dikkat, bu uygulamayı doktora danışmadan asla uygulamayın ve mümkünse bunun yerine doktorunuzun vereceği göz damlalarını tercih edin. Bu karışımı direkt damla olarak kullanmak yerine onu bir pamuğa aktarıp göz çevrenizi, kirpik ve göz kapaklarınızı güzelce temizleyebilirsiniz, bizden önermesi.

  Elma sirkesi kompres

  Elma sirkesinin antibakteriyel özelliklerinden faydalanmak isterseniz şu tarifi uygulayabilirsiniz: 4 yemek kaşığı kadar sirkeyi 2-3 yemek kaşığı kadar temiz içme suyuyla karıştırın, ardından bu karışımı 2 pamuğa pay edip fazla suyunu süzdürün. Elde ettiğiniz bu 2 pamuğu gözlerinize yerleştirip en az 10 dakika bekletin. Bu sayede kaşıntı, kızarıklık ve göz sulanmasından çok daha kısa sürede kurtulun, mis.

  Aynısefa

  Sarı sarı çiçekleriyle dikkat çeken bitkilerden aynısefa, antibakteriyel özellikleri sayesinde göz nezlesi konusunda yardımcı olabiliyor. Bu etkisinden faydalanabilmek için aktarlardan temin edeceğiniz kuru aynısefa bitkisinden 1 yemek kaşığı kadar alıp 1 su bardağı kadar kaynar suyun içine koymanız ve bu sudan yükselen buharla göz banyosu yapmanız yeterli oluyor.

  Hijyen

  Tüm bu yöntemlerin dışında göz nezlesine çözüm bulabilmek için tabii ki her zaman hijyene büyük özen göstermelisiniz. Göz damlası kullanıyorsanız ellerinizi güzelce yıkadığınızdan emin olmalı, başkalarıyla ortak havlu, peçete, yastık, bez ve majyaj malzemesi kullanmamalısınız. Göz nezlesi yaşamaya başladığınızda hızlıca iyileşebilmesi için yastık kılıfınızı her gün değiştirmeli, gözlerinizi her seferinde farklı bir kağıt peçeteyle silmeli ve gözünüzü asla bandajla kapatmamalısınız. Sigara dumanı, toz gibi gözünüze zarar verebilecek tüm zararlı ortamlardan ve durumlarsan kaçınmalısınız. Bunların yanında havuza, denize girmemeye, güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmamaya, bilgisayar ya da televizyon ekranı gibi ekranlara uzun uzun bakmamaya da özen göstermelisiniz, aklınızda bulunsun.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?