Nane Çayı

Favorilerime
Ekle

Nane çayı, kekik, lavanta, fesleğen gibi ballıbabagiller familyasından gelen ve hafif tüylü küçük yaprakları ile bilinen nane bitkisinden hazırlanır. Kahverengi gövdesi ile 90 cm’ye kadar uzayabilen nane, çok yıllık bir bitkidir. Kurutularak öğütülen yaprakları, baharat olarak tüketilir.

Tırtıklı yapraklarındaki keskin ve ferahlatıcı kokusu ile hem gıda sektöründe hem yemek yapımında hem de çay olarak kullanılır. Nane çayı hazır paketler halinde veya kurutulmuş nane yaprakları şeklinde marketlerde ve aktarlarda kolayca bulunur.

Nane çayının içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Halk arasında şifalı özellikleri ile kullanılan nane çayı, A vitamini açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini ile hücre hasarlarını azaltır.

B1, B2 ve B3 vitamini açısından önemli bir kaynak olan nane çayı, magnezyum, potasyum, kalsiyum minerallerini içerir ve Omega 3 yağları, demir ve folat açısından oldukça zengindir.

Nane çayı nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir?

Nane çayı kurutulmuş nane yapraklarından hazırlanır. Nane çayı evde hazırlanacaksa taze nane yaprakları iki üç parçaya bölünerek gölgelik bir alanda iki gün kurutulup kullanılır. Nane yapraklarının tam kuruduğundan emin olunmalıdır. Kurumuş nane yaprakları kaynamış suyun üzerine atılır.

Nane yaprakları vitaminlerini kaybetmemesi için kesinlikle su ile birlikte kaynatılmamalıdır. Demliğe atılan naneler 15-20 dakika demlenmeye bırakılır. Çayın içine limon veya bal katılarak içilebilir. Nane çayı için kullanılan ölçü ise büyük bir bardak suya bir çay kaşığı kurutulmuş nane şeklindedir.

Nane çayının faydaları nelerdir?

- Hazımsızlık, mide şişkinliği ve gaz sorunlarına iyi gelir.
- Nane çayı tıpkı tarhun otu ve pelin otu gibi sindirim sistemi sorunlarını düzeltmeye yardımcı olur.
- İçeriğindeki C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı vücudu korur.
- Nane çayı diyet yaparken düzenli kullanıldığında zayıflamaya yardımcı olur.
- Mentol etkisi olan nane çayı, ateşi düşürücü özelliğe sahiptir.

Nane çayının yan etkileri nelerdir?

Keskin tadı ile oldukça etkili bir çay olan nane çayı özellikle mentole alerjisi olan kişilerde solunum güçlüğü, kaşıntı, dilin veya yüzün şişmesi gibi durumları ortaya çıkarabilir.

Bunun yanında mide rahatsızlığı çeken kişilerin fazla nane çayı içmeleri, mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Özellikle reflü şikayeti olanların nane çayından uzak durması gerekir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?