Tam da Mevsimiyken: Öksürüğü Yok Ettiği İddia Edilen Üçlü Karışım

yemek.com
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
253981 takipçi2002 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Ocak 25, 2017
Duygu Arslan
Aralık 13, 2017
Duygu Arslan
Temmuz 10, 2018
YENİ
5
Sütaş
Temmuz 3
10 dakika

Daha önce size Amerikalı bir doktorun kanseri önlediğini iddia ettiği üçlü karışımdan bahsetmiş, üzerine tarifini de vermiştik.

Bu kez, hazır mevsimi de gelmişken öksürüğe çare olduğu iddia edilen bir karışımdan söz edeceğiz. Yine yalnızca üç malzemeden oluşan bu karışım, sadece faydalı değil, aynı zamanda lezzetli üstelik.

Soğuk havaların başlamasıyla birlikte kendini göstermeye başlayan nezle, grip gibi hastalıklarla birlikte ortaya çıkan ya da bronşit hastalığı nedeniyle baş gösteren öksürüğe karşı önleminizi en doğalından almaktan yanaysanız buyurun böyle, anlatacaklarımız var.

Şimdiden geçmişler olsun diyor ve başlıyoruz.

Dur durak bilmeyen öksürüklere en doğalından müdahale: Muz, bal ve su

Aslında size çok yabancı gelmeyecek bir karışım bu. Çünkü bahsi geçen üç malzeme de sık sık kullandığınız hatta evde mutlaka bulunan malzemeler: Muz, bal ve su.

Peki neden bu üçlünün öksürüğe iyi geldiği, hatta düzenli kullanımında öksürüğü tümden kestiği ve bronşite iyi geldiği düşünülüyor?

Çünkü muzun içinde A, B1, B2, B12, C ve E vitaminleri var. Bu da yetmiyormuş gibi demir, fosfor, potasyum, hatta kalsiyum gibi birçok mineral ve çeşit çeşit de temel aminoasit bulunuyor.

Hal böyle olunca da hastalıklara karşı güçlü bir koruyucu etkiye sahip olan muz, bu gücünü bir de hastalıklara karşı tam bir uzman olan bal ile birleştirince ortaya evlere şenlik bir karışım çıkıyor.

Suya gelince, bu karışımın içinde suyun olması da boşuna değil. Kendisi, bildiğiniz üzere vücudumuzun vazgeçilmezlerinden. İçindeki mineraller olsun, bağışıklık sistemimizi güçlendirmedeki başarısından olsun, zaten hep elimizin altında olması gerekenlerden.

Üstelik karışımın tam kıvamında olmasında ve her şeyden yeterli miktarda almanızı sağlamada da oldukça gerekli. Kısacası, bu karışımı uygulamaya karar verirseniz su kullanmayı ihmal etmeyin deriz.

Gelelim en önemli kısma: Öksürüğe iyi gelen üçlü karışımın tarifi

Malzemeler:

• 2 adet orta boy muz

• 2 yemek kaşığı bal

• 400 ml ılık su

Yapılışı:

• Muzları soyun ve ardından cam bir kasenin içine alıp püre haline getirin. Püre haline getirmek için tahta ya da plastik bir çatal/kaşık kullanın. Çünkü her zaman kullandığımız metal çatal ya da kaşıklar muzun hızlıca kararmasına ve sağlığa zararlı etkilerde bulunmasına neden olabilir.

• Ardından kaynattığınız suyu muz püresinin üzerine ilave edin ve yaklaşık yarım saat kadar bekletin.

• Yarım saatin ardından karışımınız iyice soğumaya başlayınca içine 2 yemek kaşığı balı ilave edin. Ancak dikkat, karışımın soğuduğundan emin olmadan balı ilave etmeyin, kaynar suyun içine bal koyarsanız kendiniz için faydalı değil, aksine çokça zararlı bir şey yapmış olursunuz.

• Balı da ekledikten sonra, son bir kez malzemeler birbiriyle iyice karışana kadar tahta kaşıkla karıştırın ve öksürüğe karşı doğal formülünüz hazır!

Nasıl kullanılır: Karışımınızı hazırladıktan sonra günde 4 kez, eşit miktarlarda olacak şekilde tüketin. Bu karışımı 5 gün boyunca düzenli olarak uygulayın. Öksürüğünüzün kesileceğini göreceksiniz.

Unutmadan, vermiş olduğumuz tarif sadece 1 günlük, yani 4 kullanımlıktır. Bu nedenle her gün yeniden taze taze karışımı yapmalısınız.

Küçük bir öneri: Eğer karışımın daha etkili olmasını istiyorsanız tüketmeden önce içine bir miktar karabiber de karıştırabilirsiniz. Çünkü annelerimiz yanılıyor olamaz. :)

Siz yaparsınız ama biz de söylemiş olalım: Eğer ciddi herhangi bir rahatsızlığınız ya da nedenini bilmediğiniz öksürükleriniz varsa böyle bir karışımı ya da duyduğunuz bambaşka bir yöntemi uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın, onun önerileri doğrultusunda hareket edin. Sağlığınızdan önemlisi yok aman diyelim, ihmale gelmez.

Herkese sağlıklı ve mutlu upuzun ömürler!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?