Mevsim Geçişlerinin Şifa Dolu Yardımcısı Zencefilin Şov Yaptığı 10 Aroması Bol Tarif

Favorilerime
Ekle

Her ne kadar ülkemizde yetişmiyor olsa da yemeklerimize eklemekten vazgeçemediğimiz bir lezzet zencefil. Sadece tariflere verdiği eşsiz aroma ile değil aynı zamanda sağlığa faydaları ve şifasıyla da kalbimizin özel bir yerinde tuttuğumuz zencefil tam da bu havaların bitkisi.

Mide ve bağırsak gazını söken, kan dolaşımını hızlandırarak bedeni ısıtan, boğaz ağrılarını dindiren, solunum yollarını açan, baş dönmesini bile geçiren zencefil, çay olarak da çok fazla tüketilse de bu şifa dolu bitkinin dahil olduğu yemekler de soframıza lezzet ve sağlık getirmek için bizi bekliyor.

Öyleyse bu kışın menüsü belli oldu bile!

İçimiz ısınsın: Zencefilli balkabağı çorbası

Zencefilli Bal Kabağı Çorbası Tarifi

Zencefil, kan dolaşımını hızlandırarak bedeni ısıtma özelliğine sahip. Öyleyse havalar da soğumuş, hafif hafif öksürükler, nezleler başlamışken, yemeğe çorba içmeden başlanamazken şimdi tam zamanıdır zencefilli balkabağı çorbası yapmanın.

Şifa olsun: Zencefilli balkabağı çorbası tarifi

Akşama hazırız: Zencefilli tavuk ve pilav

Zencefilli Tavuk ve Pilav Tarifi

Yumuşacık bir tavuk düşünün, içine de mis gibi zencefil aroması olsun. Yanına da yemeklerin en güzel yancısı tane tane bir beyaz pilav. Akşam ne yiyeceğiz derdi bitti bile!

Misafirlerin ağzına layık: Zencefilli tavuk ve pilav tarifi

Daldır ekmeği: Zencefilli humus

Zencefilli Humus Tarifi

Humusu her şeyden çok sevenler, mezelerin baş tacı yapanların mutlaka denemesi gereken farklı bir tat zencefilli humus. Zencefil bildiğimiz humusa öyle enfes bir tat katıyor ki artık başka türlüsünü yapamayacaksınız.

Sağlık dolu üstelik: Zencefilli humus tarifi

Denizden armağan: Zencefilli levrek

Zencefilli Levrek Tarifi

Balık sezonu da açılmışken, leziz balık sofraları etrafında buluşurken yoğun ve kıvamlı olan zencefil sosuyla birleşince bir dünya harikasına dönüşüyor. Mutlaka denemeli!

Hem de pratik: Zencefilli levrek tarifi

Hasta olmak yok!: Zencefilli havuç çorbası

Zencefilli Havuç Çorbası Tarifi

Mevsim hasta olmaya müsait olunca bir tas çorba daha şart oldu. Hastalık savar özelliğe sahip zencefili sıcacık, mis gibi bir havuç çorbasına dahil ettik. Şimdi mikroplar düşünsün.

Sıcak, sıcak: Zencefilli havuç çorbası tarifi

Klasik salatalardan siz de mi sıkıldınız?: Zencefilli pirinç salatası

Zencefil Soslu Pirinç Salatası

Aromasıyla yemekleri kuvvetlendiren zencefil salataya da çok yakışıyor. Onun şifasını salatanın sağlığıyla birleştirerek farklı bir lezzet yarattık ve zencefilli pirinç salatasını soframıza dahil ettik. Siz de deneyin.

Tazelik gibisi yok: Zencefilli pirinç salatası tarifi

Kahveler hazırlansın: Zencefilli kurabiye

Zencefilli Kurabiye Tarifi

Çorba, ana yemek ve salatalara enfes bir aroma katan zencefilin iddialı olduğu diğer bir alan da çay/kahve saatlerimizi zenginleştirecek kurabiyeler. Öyle ki kokusu bile sizi kendinizden geçirmeye yetecek.

Çıtır çıtır: Zencefilli kurabiye tarifi

Tarçın koş, kızım: Marmelatlı kurabiye

Marmelatlı Kurabiye Tarifi

Zencefil tadıyla bütünleşen tarçını tek bir tarifte birleştirmesek olmazdı. Mis gibi kokan tarçınlı ve zencefilli kurabiye hamuruna bir de kalp şekilleri verdik mi, değmeyin keyfimize.

İçinde mutluluk var: Marmelatlı kurabiye tarifi

Ne kaldı ki şunun şurasında: Zencefilli yılbaşı kurabiyesi

Zencefilli Yılbaşı Kurabiyesi Tarifi

Batı kültürü ve mutfağının vazgeçilmezi ve yılbaşı denince ilk akla gelen lezzetlerden gingerbread, bu sefer film sahnelerinden çıkıp evimize konuk oluyor. Yeni yıla sayılı zaman kala yapıp kavanoz kavanoz saklanmalı.

Mutlu yıllar için: Zencefilli yılbaşı kurabiyesi tarifi

Metabolizmayı hızlandırır: Zencefilli gazoz

Zencefilli Gazoz Tarifi

Yine batı kültüründe sıkça tüketilen ve sevilen bir tarifle, ama bu sefer bir içecekle karşınızdayız. Düşük kalorili olmasıyla da kalbimizi kazanan ve ağızda enfes bir tat bırakan zencefilli gazozu bundan sonra daha çok tüketeceksiniz.

Bardak bardak içilesi: Zencefilli gazoz tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?