Vegan Brownie Tarifi

İlk Yağmurlarla Şifayı Kapanların Modunu Yükseltecek 14 Harika Tatlı Tarifi

Favorilerime
Ekle

Siz de sonbahar gelip de ilk yağmurlar başlar başlamaz hasta olanlardansanız yaklaşın böyle. Sıcak sıcak yiyip içerek içinizi ısıtabileceğiniz, soğuk yeseniz bile vücudunuza enerji katacak çeşit çeşit tarifimizle vücudumuzu birlikte güçlendirelim, modumuzu birlikte yükseltelim.

Daha önümüzde uzun bir kış var, öyle hemen havlu atmak, hastalıklara boyun eğmek yok. Enerjiyse enerji, vitaminse vitamin, sağlıksa sağlık verecek nefis tatlılar hazırlayıp kışa sapasağlam ve dirençli girmek var. Bu da sadece ballı limonlu bitki çayları içmek, günde 3 öğün zencefil-bal karışımı yutmakla olmuyor. Daha tatlı, daha enerjik lezzetlere de ihtiyacımız var.

İşte buradaki tatlılar, tam da istediğinizi vermeye geliyor size, seçin seçin yapın artık siz de.

Bu arada, çok çok geçmişler olsun!

En temelden başlayalım: Meyve salatası

Meyve Salatası Tarifi

O ilk yağmur damlası yere düşer düşmez, tamam hadi abartmayalım, günlerce yağan yağmurlarla şifayı kaptıysan vücudunuzu vitaminlerle güçlendirmelisin önce. Meyve salatası işte tam bu yüzden.

Yapması da kolay üstelik: Meyve salatası tarifi

Modunuzu yükseltecek demiştik: Bitter çikolatalı sufle

Bitter Çikolatalı Sufle Tarifi

Hastalandınız, burnunuz akıyor, öksürüğünüz durmak bilmiyor diye kalın depresyon hırkalarınızı giyip bütün gün yatmak istiyor olabilirsiniz, yapmayın. Onun yerine gidin bu misler gibi bitter çikolata ile anlam bulmuş, sıcak sıcak kaşıklara dolmuş sufleden yapın.

Bakın görün nasıl da iyi hissedeceksiniz: Bitter çikolatalı sufle tarifi

Bu dönemi tarçınsız geçirmek olmaz: Havuçlu tarçınlı cupcake

Havuçlu Tarçınlı Cupcake Tarifi

Bu sıkıntılı dönemi ağız tadıyla, bol bol tatlı yiyerek geçirmeyi seviyorsanız havuçlu tarçınlı cupcake'ten güzeli yok. Görüntüsü pastayla yarışır, havuç ve tarçından gelen sağlığıyla modunuzu yer yemez yükseltebilir.

Kısacası, desteğini eksik etmez: Havuçlu tarçınlı cupcake tarifi

Pişirmekle uğraşmak istemem diyene: Vegan brownie

Vegan Brownie Tarifi

Biz adını vegan brownie koyduk, ama vegan değilseniz de seve seve, bol bol yiyebilirsiniz elbette. İçinde badem, Antep fıstığı, kurt üzümü, keçi boynuzu pekmezi ve tozu var onun. Pişmeye de hiç gerek duymuyor üstelik.

Başlı başına bir enerji deposu: Vegan brownie tarifi

O bir klasik, o her dem yanınızda: Aşure

Aşure Tarifi

Aşure de nereden çıktı demeden önce kısa bir süre düşünmeye davet ediyoruz sizi. İçinde bolca protein ve karbonhidrat bulunan, ceviz, nar ve tarçınla zindelik sağlayan böyle bir tatlıyı hastayken değerlendirmemek sizce de ayıp olmaz mı?

Sıcak sıcak da nefis olur üstelik: Aşure tarifi

Hafiflik hiç bu kadar lezzetli olmamıştı: Elma tatlısı

Elma Tatlısı Tarifi

Elma dediğin zaten kışın elimizden düşürmememiz gereken bir güzellikken, e tarçın da soğuk algınlığı denince ilk akla gelenlerdenken kaçırmamalı bu tarifi.

İçindeki cevizden bahsetmedik bile henüz: Elma tatlısı tarifi

Kışı bekleme zorunluluğu yok ya: Portakallı sıcak çikolata

Portakallı Sıcak Çikolata Tarifi

Kışın en özlenen içeceği sıcak çikolatayı daha şifalı hale getirelim dedik, taze sıkılmış portakal suyundan yardım gecikmedi. Sıcak sıcak içip hem içinizi ısıtın hem de portakalın vitamininden faydalanın.

Servisinde de tarçın kullanın mesela: Portakallı sıcak çikolata tarifi

Hasta olduğunu unutursun: Susam helvası

Susam Helvası Tarifi

Bu helva sizi çocukluğunuzun o güzel, susam kokulu günlerine götürecek, fındığıyla, balıyla, pekmeziyle, bolca susamıyla sizi en az o günlerdeki kadar enerji dolu bir hale getirecek.

Daha da ne yapsındı: Susam helvası tarifi

Bu biraz şov, farkındayız: Medovik pasta

Medovik Pasta Tarifi

Hastayım zaten nasıl pasta yapayım diye öfkelenme bize hemen. Biliyoruz, ortaya tam bir şölen çıkıyor, bunun için de biraz uğraştırıyor. Ama içindeki bol bol balla sağlığınıza kavuşmaya değmez mi bu uğraş?

Bizce fazlasıyla değer: Medovik pasta tarifi

Pekmezli güzel: İncir tatlısı

İncir Tatlısı Tarifi

Taze incirler bitmiş olabilir ama kuruları tüm yıl bizimle. Alın onları, bir güzel sıcak sütle yumuşatın. Ardından gelsin tarçın, ceviz içi, harnup pekmezi, gitsin bademler.

Sizinki dondurmasız olsun ama: İncir tatlısı tarifi

Saydığımız her şey bir arada: Elmalı lezzet topları

Elmalı Lezzet Topları Tarifi

Ne dedik en başından beri, size bal, tarçın, susam, elma, badem gibi süper güçlerin kuvveti gerekli. İşte hepsi bu toplarda bir araya geliyor. Yer fıstığı ezmesi bile dahil oluyor.

Vücudunuza ilaç gibi geliyor: Elmalı lezzet topları tarifi

Zencefili de unutmayalım: Zencefilli kurabiye

Zencefilli Kurabiye Tarifi

Şifayı kapınca sen de koştur koştur zencefille balı karıştırıp günde üç öğün yutarak iyileşmeye çalışıyorsan, bir de böyle dene. Çünkü biliyoruz o karışımı yutmak biraz acı veriyor, oysa bunu yemek öyle mi, kıtır kıtır gidiyor.

Yanına da bir bitki çayı belki: Zencefilli kurabiye tarifi

Limonla çok daha kolay geçer: Merengli tart

Merengli Tart Tarifi

Artık biliyorsunuz, grip olduysanız, o nezle yakanızı bırakmıyorsa limonu bol bol tüketmeniz oldukça faydalı. Ama hep öyle ekşi ekşi suyunu sıkıp içmekle olmaz, midenize ara ara bir güzellik yapmanız da iyi olur.

Mesela tam şöyle bol limonlu bir güzellik: Merengli tart tarifi

Onu kış bile özledi: Salep

Kış deyince akla gelen içeceklerden biri sıcak çikolataysa diğeri hiç şüphesiz ki salep. Hasta olmasan bile bol bol tüketmek istersin zaten onu ama bu kez daha çabuk iyileşmek adına bol bol tarçınla buluşturup içmen gerek.

Yaparken de yorulmazsın hem, öyle pratik: Salep tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?