zencefil nedir, faydaları nelerdir

Varlığı Yalnızca Kışın Hatırlanan Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Favorilerime
Ekle

Devir, herkesin kendine baktığı ve sağlığına dikkat ettiği bir devir. İnsanlar artık kendini hastalıklardan koruma konusunda daha bilinçli ve şifayı da doğal yollarda aramaya başladı. Şifa deyince de insanın aklına ilk gelenlerden biri ise zencefil.

Peki şifa sunan zencefil nedir, faydaları nelerdir?

Zencefilgiller familyasından olan zencefil, yurdumuzda yetişmeyen bir bitki. Başta Çin olmak üzere, Hindistan, Endonezya, Vietnam, Japonya gibi tropik ya da yarı tropik iklimlerde yetişiyor. Şekil olarak kozalağa benzeyen zencefil, kökleriyle çevreye yayılıyor.

Zencefilin faydaları ve iyi geldiği hastalıklar neler?

Genelde baharat olarak kullandığımız zencefil, dünyanın birçok yerinde kök olarak kullanılıyor. Değişik bir aroması olan bu bitki gazoz, şarap, turşu ve reçel yapımlarında da kullanılıyor. Taze zencefil (yani kök halinde olan), içerik olarak oldukça zengin. %80 su, %2 protein, %1 yağ, %12 nişasta, kalsiyum, fosfor, demir, B ve C vitamini içeriyor. Kuru zencefilde ise su oranı %10’a kadar düşüyor.

Mide ve bağırsak gazını sökme özelliğine sahip olan zencefil mideyi yatıştırıp vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır. Bedeni ısıtır ve terlemeyi sağlar. Bu özelliğinden dolayı hastalandığımız zamanlarda bitki çayımızın içine biraz zencefil katmak iyi bir fikir. Çay hali, gargara yapıldığı takdirde boğaz ağrılarını geçirir. Haricen ise kas incinmelerinde masaj yapılarak kullanılabilir.

Tüm bunlara ek olarak zencefilin; iştah açıcı, antiseptik, midevi, gaz söktürücü, sindirimi düzenleyici, solunum yollarını açıcı ve toksin atıcı etkileri de bulunuyor. Kan damarlarını açarak kalbi canlandırıyor. Solunum yollarını açıyor ve baş dönmesini de geçiriyor.

Zencefil nasıl kullanılır, zencefil suyu nasıl içilir?

zencefil nasıl kullanılır

zencefil nasıl kullanılır

Zencefilin aktif maddeler ile konsantre olması kolay olduğundan fazla kullanıma gerek kalmaz. Bulantı belirtisi hissettiğiniz zaman, bir bardak sıcak suya bir-iki dilim taze zencefil atarak demlendirirseniz midenizin dinginleştiğini hissedeceksiniz.

Dilerseniz zencefil kattığınız sıcak suyu bal ve limon ile tatlandırabilirsiniz de.

Bütün bunlara ek olarak çekilmiş taze karabiber kullanan da var.

Zencefil fazla tüketilirse ne olur?

Tüm olumlu yanlarının yanında zencefil çayı, yan etki de yaratıyor. Fazla tüketimi halinde ishal, göğüste yanma hissi, ağız tahrişine neden olabiliyor. Kapsül zencefil ise mide ekşimesi ve gaza sebebiyet verebiliyor.

Eğer safra taşınız varsa zencefil kullanmadan önce doktora danışmanızda fayda var. Kan inceltici özelliğinden dolayı cerrahi operasyonlardan sonra kullanılmaması tavsiye ediliyor.

Her şeyin fazlası zarar ve yine de kendi sağlığınıza en uygun yöntemi doktorunuzla beraber karar vermenizde fayda var.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0