manset-mekan-dizi-film

Yerli Dizi ve Filmlerin Çekildiği Sahneleri Yaşayabileceğiniz 16 Unutulmaz Mekan

Favorilerime
Ekle

Çocukluğunda Süper Baba'yı izlerken çay içtikleri yeri çok düşünen nesiliz, Aşk Tesadüfleri Sever'ken denize sıfır masada bir şeyler yudumladıklarında kendimizi o masada gördük, filmi izledikten yarım saat sonra Kaybedenler Kulübü'nün çekildiği mekanı aramaya başladık. Böyleydik biz, seviyorduk o sahneleri tekrar yaşamayı. Bizzat, kanlı canlı.

 

Bir Küçük Eylül Meselesi - Çınaraltı Cafe

youtube

Bozcaada'ya adımınızı attıktan sonra dümdüz yukarı doğru çıkmak zorundasınız. Ada'nın başlangıç noktası bu. 20 adım attıktan sonra, Ada'ya gelen herkesin yaptığı gibi, o kalabalığa gidip bir dinlenme kahvesi içeceksiniz. İşte orası Çınaraltı Cafe ve işte orada Bir Küçük Eylül Meselesi çekildi.

Adresi: Bozcaada

Av Mevsimi - Safa Meyhanesi

youtube

"Hayde gidelum hayde, haydeeee gidelum hayde..." diye başlasak, bir otobüs insan aynı anda "Dağa karayemişe..." şeklinde karşılık verir bize. Cem Yılmaz'ın Şener Şen ve Okan Yalabık'la çektiği ve keşke serisi olsa dedirttiği Av Mevsimi filminden bir sahne. Ve o sahnenin çekildiği Safa Meyhanesi. Gidiniz efendim.

Adresi: Yedikule, 34107 Fatih/İstanbul

Hayatımın Aşkı - Bistro Cabana

kanald.com.tr

Kayısı Reçeli, Şeftali Marmelatı gibi isimleriyle ya da içinde mutlaka "Hadi gari gidiverem bizim olan" diyen şalvarlı bir teyze barındırmasıyla bilinen yaz dizileri arasında işin içine reklamcılık katan bir dizi Hayatımın Aşkı. Dizinin çekimlerinin birçoğu şık bir mekanda yapılıyor. İşte o mekan Bistro Cabana. Yeditepe Üniversite'sinin biraz aşağısında.

Adresi: İnönü Mh., Kayışdağı Cd., 34750 Ataşehir/İstanbul

Med Cezir - Peninsula

televizyongazetesi

Çağatay Ulusoy ve Serenay Sarıkaya'nın hemen hemen her evde, hafta sonu kahvaltılarına misafir olmasını sağlayan dizi Med Cezir. Özellikle Çağatay'ın kendine çok ciddi bir fan kitlesi edinmesini sağladı. İşte bu mükemmel ikilinin dizide takıldığı mekanlardan biri Peninsula'ydı. Belki hala gidiyorlardır, kim bilir. Hayranlarına duyurulur.

Adresi: Golden City Hotel, No: 111, Karakoy, Tersane Cd., 34420 Beyoğlu/İstanbul

Aşk Tesadüfleri Sever - Akın Balık

nisataifesi.com

Çocukluk arkadaşları (belki de aşıkları) Özgür ve Deniz'in İstanbul'da yeniden başlayan hikayelerinin ilk sayfalarının yazıldığı yer Akın Balık. Şimdi siz gitseniz aynı hikayeyi siz de yazarsınız. Yaşadığınızı hatırlar, şehri sevmeye başlarsınız. Yapın bunu.

Adresi: Arap Cami Mahallesi, Fermeneciler Caddesi, Gümrük Han, No 4/D, Beyoğlu, İstanbul

Kavak Yelleri - Kavak Yelleri Gözleme Evi

Bir neslin orta okul ve lise hayatının orta yerine konuk olan, gençlik dizisi furyasının en başarılı örneklerinden biri Kavak Yelleri. Her ne kadar birçok arkadaşın gaza gelip birbirine 'yürümesine' sebep olduysa da güzel diziydi. İşte bu dizinin, o mavi kapılı evi (yanlış hatırlamıyorsam Aslı'nın eviydi) artık gözleme eviymiş. Nostaljik nostaljik gözleme yemek isteyenlerin haberi olsun.

Adresi: Seferihisar, İzmir

Kaybedenler Kulübü - Trip V2

fanpop

"Bunca insan yalnızken, neden bunca insan yalnız..." Kaybedenler Kulübü'nün içinde üç kitap saklı onlarca repliğinden aklımıza gelen ilkini sığdırdık buraya. Nejat İşler, Ahu Türkpençe ve Yiğit Özşener'in Türk filmine verdiği bu en güzel armağının en güzel sahneleri de Trip V2'de çekildi. Kendisi Kadıköy'de. "Kadıköy'de olan var mı?" sorusunun da en çok sorulduğu yerlerden.

Adresi:Caferağa, Kadife Sok. No:10, Kadıköy/İstanbul

Issız Adam - 45'lik

incisozluk

Bir neslin tatlı tatlı DNA'sıyla oynayan filmlerden biri Issız Adam. Hala Issız Adam filmi üzerinden sevgili tanımı yapabiliyor, hala Issız Adam filmi üzerinden insan gömebiliyoruz. Tarifi bile var malumunuz (bkz: Havuçlu Tarçınlı Kek. İşte bu iki özgün aşığın birbirlerine aşık aşık baktıkları sahnelerden biri 45'lik'te çekildi. Güzel sahne.

Adresi: No:38/A Galatasaray, Yeni Çarşı Cd., 34433 Beyoğlu/İstanbul

Leyla ile Mecnun - Biba Cafe

youtube

İzlemiş olanın, sözü geçtiğinde gözleri parlamadan geçmediği ilk ve tek dizi Leyla ile Mecnun. Ne kadar izlendiği, reytingi falan ayrı konulara ama Türk televizyon tarihinin en orijinal dizisiydi. İşte bu dizinin yüzlerce sahnesine sahip kafesinin adı Biba Kafe. Mecnun'un "İsmail Abiiieee" diye bağırdığı lokasyonun 50 metre arkası. Gidiniz, bir çay içiniz.

Adresi: Tarabya, Haydar Aliyev Cad. No:12, Sarıyer/İstanbul

Aşk-ı Memnu - Emek Mantı

youtube

Doktorlar'dan sonra Türk televizyonlarında en çok yayınlanan dizi Aşk-ı Memnu. Birlik ve beraberliğe en muhtaç olduğumuz zamanlarda nice ailede tatsız anılar bıraktırdı. Şaka bir yana, hepimizin tırnaklarını yiye yiye izlediği efsanelerden. Yukarıda gördüğünüz sahne de Emek Mantı'dan. Bizim 'Memnu'ların birbirine ilk defa yürüdüğü yer. Sonrası... Sonrası aşk, ihtiras, şehvet, bir adet aşık şoför. Çok fena.

Adresi: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Caddesi, No 118/A, Sarıyer, İstanbul

İkinci Bahar - Ali Haydar

bilgine.net

Bu diziyi anlatabileceğimizi, bu diziyi yazarak ifade edebileceğimizi zannetmiyoruz. Gidin Samatya'da yer alan Ali Haydar'ın mekanına. Dizideki Ali Haydar'a ne kadar çok benzediğini görün. Bir kebap yiyin ve mutlu olun.

Adresi:Koca Mustafapaşa Mahallesi, Gümüş Yüksük Sokak, No: 6, Samatya, Fatih, İstanbul

Ezel - Pierre Loti

Tuncel Kurtiz gibi büyük bir ustanın yadigarı bize Ezel. Bir kahve insanın, televizyon izlemesini sağlayan sağlayan Ezel. Türk televizyonlarının en komplike, en yaratıcı işlerinden biri. İşte bu Ezel'de, Ramiz Dayı ve Ezel'in ileride duvar yazısı olacak repliklerinden bazıları Pierre Loti'de çekildi.

AdresiEyüp Merkez Mh., İdris Köşkü Cad., 34050 Eyüp/İstanbul

İncir Reçeli - Molla Aşkı Teras Cafe

mekan.com

Dünyanın bütün filmleri arasında gerçek olma ihtimali hem bu kadar güzel, hem bu kadar üzücü, hem bu kadar imkansız 3 tane film yoktur. Her ne kadar genç yaştaki dostlarımızın aşırı sahiplenmesinden dolayı zaman zaman alay konusu olsa da güzel filmdi. İşte bu İncir Reçeli'nin en önemli sahnelerinden biri Molla Aşkı Teras Cafe'de çekildi. Sonuçta kahvaltı önemli, filmin adı İncir Reçeli.

Adresi Ayvansaray Mh., Paşa Hamamı Cd. No:70, 34087

Mahallenin Muhtarları - Mahallenin Muhtarları Cafe

Kapat gözlerini, gözünün önüne bir kahve getirmeye çalış. Geldi mi? Hah işte o kahveyi kafe yapmışlar (:

Adresi: Yalı Mahallesi, Mahallenin Muhtarları Sokak, No 1/A, Maltepe, İstanbul

Süper Baba - Tarihi Çınaraltı Aile Çay Bahçesi

Eğer İstanbul'da yaşıyorsanız ve İstanbul'a bir kere de olsa geldiyseniz, ya buraya gittiniz ya da gideceksiniz. Evet, kulaklarınıza bir yerlerden "Bana Bir Masal Anlat Baba" tınısı gelecek.

Adresi:Çengelköy, Çınarlı Cami Sk., 34680 İstanbul

Ekmek Teknesi - Asude Cağ Kebabı

mekan.com

Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi'ne çok yakın Ekmek Teknesi. Aslında Ekmek Teknesi bir kebapçı. Dizi çekilmeden önce de öyleymiş. Dizi bittikten sonra da öyle olmuş. Ekmek alamazsınız tabii ama hatıra alabilirsiniz giderseniz. Haberiniz olsun.

Adresi: Kuzguncuk, İcadiye Cad. No:25, Üsküdar/İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?