Denizi ve Doğası İçin Değil Yemekleri İçin Tercih Edeceğiniz 7 Yunan Adası

Favorilerime
Ekle

Henüz bir tatil planı yapmadıysanız, "Hem yakın hem güzel olsun mümkünse her bir yeri denizlerle çevrili olsun" diye yana yakıla kaçacak bir yerler bakınıyorsanız bu liste tam size göre!

Ta daaammm karşınızdaaa; Yunan Adaları! Hem de öyle kaşına gözüne bayıldığımız değil, mutfağına vurulduğumuz adalar var! Sizin için seçtiğimiz bu şahane adalarda; Yunan salatasında ahtapot ızgaraya, gyros nam-ı diğer dönerden yine bilindik bir lezzet tzatziki’ye (cacık), rakının kardeşi uzodan souvlakiye, mousakkadan kızarmış peynir saganakiye kadar gerçek Yunan lezzetlerini tadabilirsiniz.

Kılıç balığı pastırması: Leros

Leros’ta; Leros Kalesi’ne, klasik bir Yunan adasından çok farklı bir atmosfere sahip Lakki Limanı’na, dükkanları, kafeleri ve barlarıyla eğlenceye doymayacağınız Agia Marina’ya gittiyseniz şimdi aç karınları doyurabilirsiniz!

Bunu da önereceğimiz şu lezzetleri deneyerek başlayabilirsiniz; Kılıç balığı pastırması, kalamar, balık çorbası, tuna tartar, deniz kestanesi, ahtapot carpaccio, kabak çiçeği dolması, ızgara sardalye, ızgara zargana... Yiyip, içtiysek gourna, kokika, blefouti plajlarıyla eğlenceye kaldığınız yerden devam!

Loukoumia: Syros

Geldik zarif konakların, kübist beyaz evlerin, göz alıcı manastırların, katedrallerin olduğu Syros’a! Kendisini "gastromik bir cennet" diye tanımlayanlar da var. Klasik bir adada yapacağınız gibi gözünüz kapalı tüm deniz mahsullü ürünleri indirin mideye.

Diğer adalardan farklı olarak iki miss lezzetini söylemeden geçmeyelim. Birincisi; tatlı krizine girdiğiniz anda loukoumia namıdiğer lokumdan atın ağzınıza. Bu sakızlı tatlılar Syros’un popüler tatlılarından. Bir diğeri de koz helvası. Sabah bu helva kokusuyla uyanacaksınız. Sonra ver elini; Vari, Kini plajları!

Nohut çorbası: Sifnos

Mutfağıyla dillere destan bir diğer ada da Sifnos. Hatta öyle ki adada ünlü şef Nikolaos Tselementes adıyla anılan ve her yıl eylül ayında düzenlenen Kiklad Gastronomi Festivali'ne ev sahipliği yapıyor. Eğer boğazınıza düşkünseniz, bin bir yöresel lezzeti bulabileceğiniz bu festivale mutlaka gitmelisiniz. Olur da denk gelmezseniz seramik tencerelerde pişirilen zeytin, ekmek ve şarap eşliğinde yenilen yöresel nohut çorbasından itinayla içiniz!

Sifnos, her ne kadar yemekleriyle popüler olsa da sadece boğazınızı düşünecek değilsiniz! 200’ü aşkın kilisesi, her bir köşesini fotoğraflayacağınız sokakları ve başkenti Apollonia keşiflerinizi bekler.

Kalitsounia kritis: Crete

Ülkemizde de pek popüler olan Girit mutfağını atlamak olmazdı!

Bir kere Girit peynirlerinden bol bol yiyin! Bu peynirlerin yanına yakışır anasonsuz rakı çikudya ya da dut rakısı mournoraki de var. Olmadı Girit üretimi olan şarapları da var. Hindiba, fava, pancarlı ahtapot, bir klasik olan dakos, bildiğimiz zeytinyağlı fasulye fasolakia, dolmades (dolma), kızartılmış koyun peyniri sarikopitakia, peynirli tatlılarından kalitsounia kritis de lezzetine doyamayacağınız diğer seçenekler. Şimdi biraz gezmeli! Girit Arkeoloji Müzesi, Knossos Sarayı, Kandiye Arkeoloji Müzesi, mitolojiye göre Zeus'un doğduğu Dikteon Mağarası not almanız gereken rotalardan.

Peynirli kabak çiçeği dolması: Lesvos

Namıdiğer Midilli Adası’ndayız şimdi! Kendisi Girit ve Rodos’tan sonra Yunanistan’ın 3. büyük adası olur ve gerçek bir foodie cennetidir. Bu pek gerekli bilgilerden sonra geçiyoruz burada ne yenir sorusunun cevabına; şarap soslu ahtapot, peynirli kabak çiçeği dolması, sarımsak soslu pancar diğer bir ismiyle skordala, midye dolma, istirdye, sardalye macunu, limon soslu domuz eti Hirino Lemonato, feta peyniriyle hazırlanan geleneksel tatlıları tiropita, karides saganaki, Yunan salatası denenmesi gereken lezzetlerden birkaçı.

Midilli aynı zamanda uzonun ana vatanı olarak da bilinir. Adada uzo fabrikaları hatta uzo festivali bile var. Tatilinizi bu festivale denk getirirseniz uzo yanında tadı damağınızda kalacak mezelerden de tadabilirsiniz.

Numbulo ve burdini: Corfu

Geldik antik tapınakları, turkuaz renkli plajları, nefes kesen tepeleri, ortaçağ evleriyle dolu arnavut kaldırımlı sokakları, manastırlarıyla gözü gönlü açan Corfu Adası’na!

Hem en missinden bir tatil yapmak hem de büyülü bir gastronomi yolculuğuna çıkmak istiyorsanız böyle gelin, pişman olmayacaksınız! Çünkü daha önce böylesine leziz tatlar bir araya gelmemişti; numbulo ve burduni, feta peynirli salatası tyropithakia, et şiş souvlakia, domates soslu balık bourdeto, limon ve şarap soslu beyaz balık bianco, kızarmış balık savuri yemeyip de yanında yatacağınız Corfu’ya özel tatlar! Yunanistan’da bir tek Corfu’da bulabileceğiniz Koum Kouat meyvesinden de yemeli. Hatta bu meyvenin şekerlemelerinden, likörlerinden ya da reçellerinden paket paket alıp bavula koymalı. Bergamut ile yaptıkları likör ve tatlılar da denenmeli.

Kısacası; tatillerinizde hem gezip görmeyi hem de yiyip içip oturmayı sevenlerdenseniz bu adaya bayılacaksınız!

Taramosalata: Santorini

today.com

today.com

Yunan adalarının en sevileni, en rağbet göreni ile bitirelim listeyi.

Bir kere tatiliniz boyunca; her ada gibi buranın da tüm deniz ürünlerini mideye indirmekte yarar var. Balık çorbası, balık yumurtası ile hazırlanan taramosalata, karides, ahtapot ızgara bir de burada denenmeli. Sahile yakın tavernalarından hangisine adım atsanız içinde taze deniz ürünleri ile hazırlanan bir sürü güzellik bulabilirsiniz.

Bunlar dışında beyaz patlıcan ile hazırlanan fava, dolmades, cacık, ızgara ciğer sikoti adada denenmesi gereken diğer lezzetler. Yemekler dışında üzüm bağlarıyla da bilinen Santorini’de şarap da içmelisiniz, hem de Oia’da günü batırırken. Bununla kalmayıp tatil dönüşü eşe dosta birer adet götürmelisiniz!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?