zupperia-one-cikan

Geçmişle Geleceğin Harman Olduğu Şehir Moskova’daki 11 Enfes Restoran

Favorilerime
Ekle

Rusya’nın başkenti, Dostoyevski’nin doğum yeri, Kremlin Sarayı, Lenin Mozalesi gibi tarihsel pek çok eseri barındıran bir kültür şehri olmak gibi çok sayıda sıfatı bulunan Moskova, bugün dünyanın en popüler turistik şehirlerinden biri.

Milattan sonra 10. yüzyılda bir ticari merkez olarak kurulan Moskova, 2016 yılında da ticari faaliyetlerin yoğun olduğu fakat aynı zamanda gittikçe bir parklar şehrine dönüşen, gelişen bir yer. Peşpeşe açılan lüks mekanlar, kentin geçmişini gölgeliyor gibi görünebilir fakat Ruslar, tarihlerine en az bizler kadar düşkün ve onu korumaya da hevesli. Yeni nesil restoranların ağırlıkta olduğu ama eskilerin en iyilerini de unutmadığımız bir liste hazırladık. Keyfini çıkarın.

Gerçekten harikalar diyarı: White Rabbit

Adını Alice’in Harikalar Diyarı’ndaki meşhur beyaz tavşandan alan, bir gökdelenin 16. katında bulunan, şehri panaromik bir şekilde izleyebileceğiniz, lüks bir restoran burası. Rusya’nın ünlü şeflerinden Vladimir Mukhin tarafından yönetilen mutfak Rus yemeklerinin modern yorumuna dayanıyor. Her mevsimde menü değişiyor.

Kızarmış ahtapot, biftek, tartar gibi spesiyalleri bulunuyor. Sık sık popüler isimleri ağırladıkları partiler veriyorlar. Ayrıca belirli hastalıklara sahip çocuklara maddi ve psikolojik destek sağlamak için oluşturdukları bir fonları da var.

Adres: Smolenskaya Square 3

Gürcü yemekleri denemek ister miydiniz: Dukhan Chito-Ra

Geleneksel Gürcistan yemekleri servis edilen küçük bir mekan burası. Hınkal ve peynirli ekmek, spesiyalleri arasında. Menü, vejetaryenler için de bolca seçenek sunuyor. Fiyatlar gayet makul.

Adres: ul. Kazakova, 10/2

Zengin menü, uygun fiyatlar: Godunov

Geleneksel Rus mutfağının örneklerinin yanı sıra pancake başta olmak üzere kahvaltı seçenekleri de bulunan sevimli bir restoran. Menüsü çorbalar, kırmızı et ve balıklar, salatalar ve tatlılarla dopdolu. Fiyatlar da makul.

Adres: Teatralnaya square, House 5

Her şey taze ve leziz: Zupperia

Şef William Lamberti’nin işlettiği Zupperia, yalnızca çorba, bruschetta ve salata çeşitleriyle sınırlı bir menüye sahip olsa da şehrin favorilerinden. Çünkü taptaze malzemeleri çok yaratıcı biçimlerde bir araya getirerek servis ediyorlar.

Adres: ul Sadovaya-Samotechnaya 20

Japon kültürünü merak edenlere: Yoko

Moskova Marriott Otel’de bulunan Yoko, şehrin en beğenilen Japon restoranı. Mekanın ortasında bulunan açık mutfakta, sushi, maki ve sashimi’lerin nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz. Yazları açılan bir terası da bulunan restoran, öğle ve akşam yemeklerinde hizmet veriyor.

Adres: Novy Arbat Str., 32

Çocuklu aileler için ideal: Cafe Anderson

Çocuklara özel bölümleri, menüleri, oyuncakları ve çeşitli hizmetleri bulunan restoran, küçük çocukları olan ailelerin ziyaret edebilmesi için çok ideal bir mekan.

Belçika usulü waffle çeşitleri, bademli keklerinin yanı sıra kahvaltı menüsü de zengin olduğundan brunch’lar için de tercih ediliyor. İtalyan ve modern Avrupa mutfağı ağırlıklı yemekler, uygun sayılabilecek fiyatlarda.

Adres: 39 Gilyarovskogo Ulitsa

Ne arasanız var: Black Market Cafe

Günün her öğünü ve saati için tercih edilebilecek, şehrin zengin menülü, yüksek tavanlı, ferah ve gösterişli mekanlarından. Çorbalar, salatalar, balıklar, kırmızı et çeşitleri, burgerler, Asya yemekleri, brunch seçenekleri, tatlılar; yok yok bir menüsü mevcut. Ayrıca bir barı ve alkollü içeceklerden oluşan uzunca bir içecek menüsü de var. Fiyatlar ortanın üstünde fakat lüks restoran sınıfına da girmiyor.

Adres: 2/1 Usacheva Ulitsa

Büyüleyici dekorasyonu yeter: Café Pushkin

İmparatorluk Rusyası tarzında dekore edilen iç tasarımıyla mı yoksa ünlü ve deneyimli şefinden çıkma yemekleriyle mi daha çok yürek hoplatıyor, emin olmak mümkün değil. Her bir noktası başka güzellikte tasarlanmış, ahşap kütüphaneleri loş ve sarı ışıkların aydınlattığı, masa örtülerinden aksesuarlara özenle seçilmiş unsurlarıyla insanı büyüleyen bir restoran.

Eczane, kütüphane ve şömine odası temalı üç ayrı katı olan restoranda, üç kata ayrı ve konseptine uygun menüler sunuluyor. Günün 24 saati açık olan Café Pushkin çok geniş kahvaltı seçenekleri de sunuyor.

Adres: 26-A Tverskoy Boulevard

Lüks akşam yemekleri için: Varvary

Michelin yıldızına sahip şef Anatoly Komm yönetimindeki Varvary, Rus mutfağından örnekler tatmak için uygun bir mekan. Varvary’nin kelime olarak, ihtişamlı ve teatral dekorasyonu ve lüks menüsüne karşılık “barbar” anlamına geliyor. Moleküler gastronomi teknikleriyle yerel malzemelerin pişirildiği bir yer. Geleneksel Sovyet yemeği, aslen köylülerin yediği bir pancar çorbası olan “borscht” ve ringa balığı, restoranın spesiyallerinden.

Adres: Strastnoy Blvd, 8A

Ferah ve eğlenceli: Valenok

Çağdaş sanatçı Valerie Loshak’ın tasarladığı 6 metrelik dev bir keçe çizmeden adını alan restoran, yüksek tavanları ve geniş salonlarıyla ferah bir mekan.

Yerel çiftlik ürünlerini kullanarak Rus mutfağının seçkin örneklerinden oluşan zengin seçenekler sunuyor. Tatlılarla ilgilenen ayrı bir şefi var ve tüm tatlılar, ev yapımı stilinde. Cuma günleri yetişkinler için partiler, hafta sonları ise çocuklara yönelik etkinlikler düzenleniyor.

Adres: Tsvetnoy Blvd, 5

Otantik ve aşina olduğumuz lezzetler: Uzbekistan

Şehrin en eski restoranlarından, 1951’den beri hizmet veren Uzbekistan, oryantak dekoru ve menüsüyle son derece otantik ve özgün bir yer. Yaldızlı aynaları, geniş ve rahat divanları ve muhteşem halılarıyla insanı başka bir dünyaya ışınlıyor adeta. Elbette Özbek etkisi ağırlıklı bir mutfağı var fakat Arap, Azerbaycan, Rus ve Uzak Asya mutfaklarından da pek çok seçenek sunuyor.

Adres: Neglinnaya St., 29


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

nejlabahar822 Nisan 2018 16:22
çok iyi
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?