etobur-mekanlar-manset

Et Sevenlerin İkametgahını Aldırmak İsteyeceği 8 Etobur Mekan

Favorilerime
Ekle

Zamanında vejetaryen arkadaşların yüzünü güldüren mekanlarla karşınızdaydık. Şimdi sıra etoburlara geldi. Malum İstanbul’da bu mekanlardan bol başka bir şey daha yok. Bir tarafınızda kebapçılar diğer tarafınızda burgerciler. Elini sallasan elli tane dönerci zaten.

Biz yine de en leziz etçilerin adresini çıkaralım istedik. "En iyi şaşlık, en leziz lokum, steak nerede yenir?"in cevaplarını sıralıyoruz...

Bonfile lokum: Virginia Angus

"2015’in En İyi Burgercileri" isimli listemizin baş taçlarından Virginia Angus gerçek bir etobur mekanı. New York, Fantastic Four, Lokum, Virginia gibi leziz burgerlerini bir yana koyuyorum. Bonfile lokum, enfes dövülmüş antrikot yaprak, mangalda sucuk gurme, steak gibi etseverlerin dilini damağına yapıştıracak ızgaraları var.

Izgara ve burgerler yanında servis edilen baharatlı anne patatesleri ise yine o kadar şahane. Kendisinden bir adet de Nişantaşı’nda olduğunu hatırlatalım!

Virginia Angus adres: Süleymaniye Mahallesi, Uzunçarşı Caddesi, No 212, Mercan, Fatih, İstanbul

Etin felsefesi var: Baltazar

Kendisi en az Virginia Angus kadar şehrin leziz burgercisi olur. Ama biz bugün burgerlerinden bahsetmeyeceğiz. Çünkü zamanında epey bahsettik. bkz: 2015'in En İyi Hamburgercileri

Keyfini sürebileceğiniz leziz ızgaralar bugünkü konumuz. Mesela T-Bone, mesela tadını asla unutamayacağınız bonfile lokum, antrikot, Baltazar steak de denenmeli! Dallas steak, kasap köfteyi de bir yerlere not etmeli. Yanında servis ettikleri patates kızartması, turşu biberler, közlenmiş soğan iştahınızı açacak yancılar.

Et felsefelerini de onlardan dinleyelim: "Etlerimiz, Dryage dolaplarında 1 ay bekletilir. Böylece içlerindeki nem oranı düşürülerek ve enzimler kırılarak terbiye edilmiş olur. Çok kalın çekilmiş %100 dana eti sosislerimizin içinde baharat dışında en ufak bir katkı maddesi bulunmaz. Kömür ateşinde pişirilen etlerimiz, doğal ve geri dönüşümlü malzemelerimizle servis edilir."

Baltazar adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak, No 12/A, Beyoğlu, İstanbul

En kısa sürede gidiyorsunuz: Konsept Steak § Döner

Maslak’ta açıldığı günden bu yana plaza çalışanlarının mabedi haline gelen, dönerine vurulduğumuz Konsept Steak § Döner tabii ki etobur mekanları listemizin vazgeçilmezi.

Dana lokum, baharatlı bonfile, t-bone steak, dana şaşlık, Dallas ve New York steak yemeyip de yanında yatılacak lezzetler. Dürümü, köftesini de sayarsak tam olacak!

Çiğ köfte, cacık, turşu, patlıcan beğendi gibi yancıları da en az etleri kadar başarılı. En kısa sürede gidile!

Konsept Steak § Döner adres: Maslak Merkez Mahallesi, Büyükdere Caddesi, No 227, Sarıyer, İstanbul

Cihangir'de etobur var: Kasabım Ethane

Kafeleri, kahvecileri, kahvaltıları, gece hayatı ile meşhur Cihangir’in bir de böyle leziz etçisi var. Mahalle sıcaklığında olan mekan hem kasap hem restoran konseptinde.

Bonfile, dana pirzola, t-bone, bonfile şiş, Kasabım İskender, antrikot, kuzu tandır menüdeki seçeneklerden. Füme et, beğendi, acı sos, ızgara börek gibi atıştırmalıklardan hiç çekinmeden alabilirsiniz.

Acelesi olanlara, konsere yetişeceklere, yürüyerek yemekten zevk alanlara; kuzu tandır, ızgara biftek, ızgara sucuk, ızgara kokoreç ve köfte gibi ekmek arası lezzetlerini de şiddetle öneririz.

Kasabım Ethane adres: Kılıçali Paşa Mahallesi, Şimşirci Sokak, No 4/A, Beyoğlu, İstanbul

İlk fırsatta: Nopa

Nişantaşı’nın en havalı restoranıyla tanışın. Bu denli kalabalık bir semtte sessiz sakin bir köşe ararsanız Nopa sizi bekler.

Salata, burger, makarna, fırında tavuk gibi yemek çeşitleri olan menüde favorilerimiz tabii ki etler; bonfile, antrikot, ağır ateşte pişmiş dana kaburga ve içinde mantar, soğan, bonfile, Nopa sosis, dana ilik olan Nopa özel... Patates püresi, buharda brokoli, kinoa, sote ıspanak, domates salatası, parmesanlı mısır da alacağınız et yanına yakışacak lezzetlerden.

Notlar alınsın, ilk fırsatta gidilsin.

Nopa adres: Harbiye Mahallesi, Teşvikiye Caddesi, Atiye Sokak, No 6, Şişli, İstanbul

Gurme et restoranı: Bistecca Steakhouse

İstanbul’daki gurme et restoranı ile tanışın. Kendisi listenin de en yenilerinden olur.

Dinlendirilerek hazırlanan Dallas, New York, Club, T-bone gibi steak çeşitleri, burgerleri menüde dikkat çeken et çeşitlerinden. Bununla beraber ete en çok yakışan ıspanak sote, cevizli püre, haşlanmış mevsim sebzeler gibi garnitürleri ile fark yaratıyor.

Yeşili kucaklayan bahçesi de yaz duraklarından. Gitmeyen varsa bizce tam sırası! Rotanız Sarıyer!

Bistecca Steakhouse adres: Pınar Mahallesi, İğde Sokak, No 34, Sarıyer, İstanbul

Cihangir'de kasap var: Birlik Kasap Steakpoint

Cihangir’deki Kasabım Ethane gibi bu mekan da kasap restoran konseptinde.

"Anadolu Yakası'nda en iyi et nerde yenir?"in de cevabıdır o. Hatta şaşlık konusunda pek iddialı olduklarını da söyleyelim. T-bone, Dallas steak, kasap köfte, bonfile gibi klasiklerin yanında Robespierre, delmonica, BBQ soslu antrikot gibi fark yaratan lezzetleri de yok değil. Başarılı bir fajitayı da yine burada indirebilirsiniz mideye.

Yanına ise tek geçtiğimiz roka salatasını öneriyoruz.

Birlik Kasap Steakpoint adres: Rüzgarlıbahçe Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No 57, Beykoz, İstanbul

Kadıköy'e gidiyoruz: Vino Steak House

biresto.com

biresto.com

Son şahane önerimiz de Kadıköy’den geliyor a dostlar!

Menü köfte, burger, dana steak, atrikot, kuzu etler diye birkaç bölüme ayrılıyor. Başlık altlarında da en 10’a yakın çeşit var. Anlayacağınız gidince kararsız kalmanız pekala mümkün. Biz omuzunuzdaki yükü bir nebze azaltalım diye dana lokum seçeneğini buraya yapıştırıyoruz! Gidip de sevmeyen birini daha tanımıyoruz.

Vino Steak House adres: Göztepe Mahallesi, Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi, No 1/1, Kadıköy, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?