haziran-sergileri-manset

Haziran Ayında Gidebileceğiniz İçinden Sanat Geçen 8 Etkileyici Sergi

Favorilerime
Ekle

Henüz Kaş’a, Bodrum’a, Bozcaada’ya gidememiş İstanbullu’yu; festival, konserler, sergiler ve partilerle eğlendirmeye and içmiş bulunuyoruz! Bu hafta sonu, hatta haziranın tamamında gidebileceğiniz sergiler ev sahipliği yapıyor şehir.

Kaçırmamanız gereken sergiler şöyle;

Kulüp Distopya @Pi Artwoks

Yeşim Akdeniz’in işlerinden oluşan Kulüp Distopya'da; 1930'larda modernizmi Türkiye halkının yaşamına sokmak, onlara ideal bir hayat tarzı benimsetmek amacıyla inşa edilen kamusal binalar var.

Sergide aynı zamanda Taksim Belediye Gazinosu, Çubuk Gazinosu, Ankara Sergi Evi, İstanbul'un farklı yerlerindeki fabrika binalarına birçok göndermeler göreceksiniz.

Yapıtları daha önce MAK Museum (Viyana, 2013), Guggenheim Gallery (Los Angeles, 2013) ve Stedeljik Musuem (Amsterdam, 2004) gibi kurumlarda sergilenen sanatçının işlerini 25 Haziran’a kadar Pi Artworks’te görebilirsiniz.

Pi Artwoks adres: İstiklal Cad. Mısır Apt. 163/4 Galatasaray, Beyoğlu, İstanbul

Bize Ait Bir Yer @Daire Galeri

Ahmet Duru’nun Daire Galeri’deki ikinci kişisel sergisi Bize Ait Bir Yer insanla dünya arasındaki ilişkiye ve doğanın ölümüne odaklanıyor. İlhamını da yine kent içinde boğduğumuz doğadan alıyor.
Çalışmalarının başlangıç noktasında ise fotografik imgeler var.

Daire Galeri’nin ev sahipliğini üstlendiği sergi için son gün 25 Haziran! Kaçırmamalı!

Daire Galeri adres: Boğazkesen Cad. No:76A, Tophane, Beyoğlu, İstanbul

Her Düşenin Kanadı Yoktur @ARTER

3 ayrı sanatçının 3 ayrı sergisi Devridaim, Vertigo ve Filtresiz’den sonra ARTER yepyeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor: Her Düşenin Kanadı Yoktur!

"Yerçekimi" ve "ağırlık” kavramlarını mercek altına alan sergi, "algı alışkanlıklarını, kültürel ve sosyal yapıları ve bilginin yarattığı rahatlık alanını sorgulayan işleri bir araya getiriyor." İlhamını da mit-sonrası düşüş ve yıkılışlardan alıyor.

Selen Ansen’in küratörlüğünü üstlendiği serginin sanatçıları ise şöyle: Bas Jan Ader, Phyllida Barlow, Cyprien Gaillard, Ryan Gander, Mikhail Karikis & Uriel Orlow, Void, Anne Wenzel.

9 Haziran’da başlayacak olan sergi 18 Eylül’de son bulacak. Anlayacağınız sergi için bol bol vaktiniz var. Yol İstiklal’den geçenlere duyurlur.

ARTER adres: İstiklal Cad. No: 211, Beyoğlu, İstanbul

Her Anıyla Alıntılanan Geçmiş @DEPO

Depo’da 28 Mayıs’da sanatseverleri bekleyen sergi "Türkiye'den altı, Almanya'dan beş sanatçıyla birlikte sanatseverleri; Walter Benjamin'in Tarih Kavramı Üzerine tezlerini İstanbul'da okumaya, irdelemeye ve dönüştürmeye davet ediyor."

Sezgi Abalı, Patrizia Bach, Doğu Çankaya, Juliane Eirich, Benjamin Maus, Lara Ögel, Neriman Polat, Çağrı Saray, Elena Tezak, Andreas Töpfer, Bilal Yılmaz ise serginin sanatçıları.

Serginin en büyük amacı da "yerleştirme, illüstrasyon, fotoğraf, tasarım, mühendislik, işbirliği ve sanatsal aktivizm yoluyla, Walter Benjamin'in tarihin havını tersine tarama görevi üzerine sadece düşünmekle kalmayıp bu işi bağımsız olarak sürdürebilmek."

Son gün 17 Temmuz, notunuzu alın!

DEPO adres: Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 , Tophane, İstanbul

O Ağacın Altı @Öktem § Aykut

Galata’da açıldığı ilk günden bu yana sergileriyle adından çokça bahsettiren Öktem§Aykut galeri de Haziran’daki sergi rotalarımızdan.

Kendisini daha önce bu sayfalarda yer verdiğimiz Dağın Belleği, Bir Ada İhtimali isimli sergilerinden hatırlayacaksınız. Bu iki serginin aksine 26 Mayıs’da kapılarını açan "O Ağacın Altı” karma bir sergi. İsmini de Murat Bulut Aysan’ın Meet Me By The Tree isimli eserinden ve Yusuf Nalkesen’in Hicaz şarkısından alıyor.

O Ağacın Altı; "Günümüz şehir kültürünün dönüştürdüğü ikili sevgi ilişkilerini ve bu ilişkilerin hem geleneksel ifade biçimleri tarafından hem de sanat tarihi içerisinde ele alınışlarındaki dönüşümleri ironik bir dille gündeme getiriyor."?

Murat Bulut Aysan, Ahmet Civelek, Jennifer İpekel, Komet, Emel Kurhan, Lara Ögel, Aslı Özdemir, Erdem Taşdelen, Ekrem Yalçındağ’ın işlerini yakından görebilmek için 2 Temmuz vaktiniz var, gitmeli!

Öktem § Aykut adres: Büyük Hendek Caddesi, Portakal Sokak No:2, Galata, İstanbul

Hiçbir Yerden Haberler @Sanatorium

Hiçbir Yerden Haberler İstanbul Modern’in İnsan İnsanı Çekermiş isimli sergisi ile aynı gün yani 2 Haziran’da kapılarını açıyor.

Sergi, sanatçı Luz Blanco'nun manipüle ettiği film ve belgesel görsellerinden elde ettiği çizimlerinden oluşuyor.

Sergi sanatçısı Luz Blanco’nun galerideki üçüncü sergisi olduğunu da hatırlatalım. Hala kendisi ve işleriyle tanışmayan kaldıysa 2 Temmuz son gün, ona göre!

Sanatorium adres: Asmalı Mescit Mah. Asmalı Mescit Sk. No: 32/A, Beyoğlu, İstanbul

İnsan İnsanı Çekermiş @İstanbul Modern

"Yok Olmadan" sergisiyle pek konuşulan İstanbul Modern yaza yepyeni bir sergiyle giriyor; İnsan İnsanı Çekermiş.

İstanbul Modern’in fotoğraf koleksiyonundan derlenen sergi, Türkiyeli 80 fotoğrafçının 80 yıllık süreçte çektiği Türkiye fotoğraflarını kapsıyor.

18 Aralık son gün! Bu sergi için yolunuzu Karaköy’e düşürün.

İstanbul Modern adres: Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası Antrepo 4, Karaköy, İstanbul

Bir Sanatçının İzinde: İstanbul - Paris - İstanbul @Pera Müzesi

facebook.com/PeraMuzesi.Museum

facebook.com/PeraMuzesi.Museum

Mario Prassinos doğumunun 100. yılında doğduğu semt Pera’ya geri dönüyor! Nasıl mı? Pera Müzesinin bu şahane sergisiyle. Sergi sanatçının Paris’te 20. yüzyıl avangartları arasında başlayan sanatsal kariyerini konu alıyor.

Sergide sanatçının illüstrasyonlarından dokuma örneklerine, resimlerinden gravürlerine kadar birçok farklı eserini görebileceksiniz.

Küratörlüğünü ise Seza Sinanlar üstleniyor. Türkiye’de doğduğu halde pek bilinmeyen bu sanatçının özgün karakterini, sürrealizmle başlayıp realizme yönelen sanat anlayışını bu sergide çok net görebileceksiniz. Hem Mario’yu yakından tanımak için büyük fırsat! Sergi 14 Ağustos’ta kapılarını kapayacak!

Pera Müzesi adres: Meşrutiyet Caddesi, No:65, Tepebaşı, Beyoğlu, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?