Mamzana Tarifi

Mevsimi Bitmeden Mutlaka Denemeniz Gereken 10 Farklı ve Nefis Yaz Mezesi

Favorilerime
Ekle

Kalabalık sofraların kurtarıcısı, uzun uzun oturulan muhabbeti bol sofralarınsa vazgeçilmezi olan nefis mezelerleyiz bugün. Tam da mevsime yakışır birbirinden nefis ve farklı yaz mezeleri ile hem de!

Mevsimi geçmeden, hiç vakit kaybetmeden bol bol değerlendirmeniz gereken bu tarifler, size her zaman hazırladığınız mezeleri bile unutturabilir, bizden söylemesi.

Bir kez deneyince her gün, hatta her yemeğin yanında olsun isteyecek kadar çok seveceğiniz bu farklı yaz mezelerine sofranızda yer açın. Patlıcanlar, kabaklar, biber hazırlansın hemen başlayalım!

  • Havuçlu nuraniye salatası tarifi

Kabağı daha önce hiç böyle denemediyseniz daha fazla vakit kaybetmeden sizi hemen böyle alalım deriz. Sofrada ana yemekten bile rol çalabilecek kadar iddialı bir lezzete dönüşeceğinden eminiz.

Yeşillikleri de unutmayalım: Havuçlu nuraniye salatası tarifi

  • Hatay usulü babagannuş tarifi

Hatay ve çevresinde bolca yapılan, şu zamana dek yaptığınız ve yediğiniz tüm babagannuşları unutturacak enfes bir tarif geliyor. Patlıcanın tüm lezzeti içinde saklı bu meze yaz sofralarına bambaşka bir hava katıyor.

Yanına ne yapacağınız size kalmış: Hatay usulü babagannuş tarifi

  • Köz kırmızı biber kavurması tarifi

Yazın en lezzetli getirilerinden kapya biberleri unutmak ne mümkün. Özellikle közlenince muazzam bir lezzete kavuşan o güzelim kırmızı biberlerle az malzemeli, çok da pratik bir meze hazırlayalım diyoruz bu kez.

Sofrada o varsa gerisi teferruattır: Köz kırmızı biber kavurması tarifi

  • Mamzana tarifi

Şimdi de tüm sevdiklerimizi bir araya getiriyor, Edirne başta olmak üzere tüm Trakya'da bolca yapılan, hemen her yemeğin yanına yakışan enfes mamzanalar hazırlıyoruz.

Yoksa siz onunla henüz tanışmadınız mı: Mamzana tarifi

  • Cevizli biber yoğurtlaması tarifi

Taze taze yeşil biberleri de unutmak olmaz. Madem enfes bir meze sofrası kuruyoruz, yoğurtlu mezelere asla hayır diyemeyenleri de hemen böyle alalım. Cevizle mükemmel uyumu yakalayan biberleri de başrole alalım.

Bu lezzet hiç bitmesin isteyeceksiniz: Cevizli biber yoğurtlaması tarifi

  • Patlıcan çullama tarifi

Patlıcanla hazırlanan mezelerin çok yağlı olduğunu düşünenlerdenseniz sizi hemen bu tarife doğru alabiliriz. Patlıcana olan tüm ön yargılarınızı kıracak, onu az yağlı da enfes bir hale getirebileceğinizi kanıtlayacak bir tarif geliyor.

Bu tarif tüm tarif defterlerinde yerini almalı: Patlıcan çullama tarifi

  • Tahinli köz kırmızı biber mezesi tarifi

Şöyle daha özel bir sofra kurmak, en özel konuklarınıza şık ve farklı bir meze sofrası kurmak isterseniz bu tarif gelsin aklınıza. Köz kırmızı biberi daha önce tahinle bir arada denemediyseniz bu meze ile muazzam bir başlangıç yapabilirsiniz.

Böyle bir lezzet uyumunu başka yerde kolay kolay bulamayabilirsiniz: Tahinli köz kırmızı biber mezesi tarifi

  • Manca tarifi

Tıpkı mamzana gibi bu meze de bir Trakya mutfağı harikası. Kendisi özellikle köfte ve ızgara et gibi lezzetlerin yanına çok yakışıyor, mangal keyfine de ortak olmasını biliyor.

Yaz sebzelerini sevmek için tek başına efsane bir sebep sunuyor: Manca tarifi

  • Köz biberli taze fasulye salatası tarifi

Bakmayın adının salata olmasına, o kesinlikle bir salatadan çok daha fazlası. Bir kere içinde yaz deyince hemen aklımıza gelen ve yemeye doyamadığımız mis gibi taze fasulyeler arzıendam ediyor.

Böyle bir tarifin lezzetsiz olma ihtimali yok: Köz biberli taze fasulye salatası tarifi

  • Deniz börülcesi tarifi

Deniz Börülcesi Tarifi

Deniz Börülcesi Tarifi

Gurme damakların favori mezelerinin başında gelen deniz börülcesini evde en lezzetli şekilde hazırlamanın yolunu anlatmadan böyle bir listeyi bitirmek olmaz. Akşam yemeğinde hafiflik arayanlar için yanına gelecek porsiyonluk karides şişlerle tek başına bir yemek olarak dahi değerlendirilebilecek doyurucu, nefis ve farklı bir meze o.

Çok şık, pek leziz: Deniz börülcesi tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?