seftali-receli-yemekcom

Rengiyle, Kıvamıyla İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler: Şeftali Reçelinin Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

Mevsimini iple çektiğimiz nefis lezzetlerden meyvelerden biri daha, o nefis mis kokulu şeftaliler... Şöyle sulu sulu, ne çok sert ne de çok yumuşak, kokusuyla iştah açan şeftalilerin yerini tek bir şey tutabilir bu hayatta. O da hiç şüphesiz ki reçeli. Şeftalileri o kadar taze bulamadığımız zamanlarda eliniz reçelini afiyetle yemeye gitsin diye kollarımızı sıvadık, sizler için nefis reçeller hazırladık. Hem de tüm püf noktalarıyla. Şeker oranından uzun süre dayanması için bilmeniz gerekenlerin hepsini topladık.

Şeftaliler ve kavanozlar hazırsa biz de hazırız!

Şeftali reçelinin püf noktaları

seftali-receli1

En önemli aşamadan başlayalım. Şeftalileriniz bazen çok şekerli olabilir, bazen çok sulu olabilir. Tam aksi az şekerli ve sert çıktığı durumlarda olabilir. Bu aşamada öncelikle çürük kısımları varsa onları ayırıp reçel için doğrayarak yapımına başlayın. Ardından şekerini ilave edin. Şeker ilavesi oldukça önemli. 1 kg orta sertlikte, hafif sulu şeftaliler için 800 gram şeker yeterli olacaktır. Daha az şeker seviyorsanız 1 kg şeftaliye 500 gram şeker ilave edebilirsiniz.

seftali-receli2

Ardından tencereye önce bir kat şeftaliyi yayın. Üzerine şekerin yarısını ilave edin. Üzerine yeniden şeftali ve son olarak şekerin geriye kalanını da ilave ederek tencerenizin kapağını kapatın. Mümkünse 1 gece vaktiniz yoksa en az 8 saat şeker ve meyvenin özdeşleşmesi için bekleyin. Bu aşamada şeftaliler iyice sularını bırakacaktır.

seftali-receli3

İyice suyunu saldığında ocağın üzerine alıp kaynatmaya başlayın. Ara ara karıştırmaya özen gösterin. Bu aşamada reçelinizin suyu size çok az geldiyse çok az da olsa içme suyu ilavesinde bulunabilirsiniz. Reçeliniz kaynarken üzerinde köpükler oluşacaktır. Bu köpükleri engellemek adına üzerine yarım çay kaşığı kadar tereyağı ilave edebilirsiniz.

seftali-receli4

Eklediğiniz tereyağı reçelinizin içinde doğal bir koruyucu görevi göreceği için daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. Yine ocaktan almadan önce içerisine mutlaka limon suyu eklemenizi öneririz. Hem kıvamını nefisleştirecek hem de küflenmesini engelleyecektir.

seftali-receli5

Ocaktan aldıktan sonra kavanozlara pay edip kapaklarını sıkıca kapatın. Ters çevirip soğumaya bırakın. Ardından tamamen soğuyunca soğuk ve kuru bir yerde saklayın. Dilediğiniz zaman kahvaltılarınızda, tatlılarınızda kullanın. Afiyetler olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?