Önemli Konu: Kurban Etini Dinlendirmek Neden Önemli?

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254711 takipçi1314 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Haziran 19, 2018
Cemre Özgüzel
Şubat 14, 2019
YENİ
Zeynep Çetin
Haziran 14
YENİ
Zeynep Çetin
Haziran 9

Yılın ikinci bayramı gelince kurban telaşı başlar. Kapılarımız komşularımızca çalınır. Kurbanlık etler dağıtılır. Bir kısmı da bölünüp dolapta saklanır. Et severlerin en sevdiği an gelir. Bunca telaşın ardından kavrulmak üzere etler ayrılır. Bu etlerden nefis kavurmalar yapılır, kebaplar pişirilir. Et sevenlerin yüzü bu bayramda güler. Ancak hepimizin bildiği bir gerçek var ki kurban eti hemen tüketilmemeli. Hemen tüketilmemesinin öneminden bahsedelim sizlere. Çok kısa da nasıl ve ne zaman tüketmeniz gerektiğine dair tüyolar da verelim sizlere.

Kurban etini dinlendirmek neden önemli?

kurban-eti-neden-hemen-tuketilmez

Kurban eti ilk kesildiği zaman oldukça sert bir yapıda olur. Kasları çok gerildiği için bu kas gerginliği geçip et kendini bırakmadan tüketilmesi gerekiyor. Kurban etini bu nedenle hemen tüketilmeye uygun değildir. En ideal tüketim şekli nedir diye soracak olursanız da hemen anlatalım. Kesilip evinize gelen kurban etini bir kabın içerisinde, oda sıcaklığında kendini bırakana kadar en az 3-4 saat kadar dinlendirin. Oda sıcaklığında biraz yumuşadıktan sonra buzdolabına kaldırıp ertesi gün pişirebilirsiniz. Kurban kesimin üzerinden 24 saat geçtikten sonra tüketilmesi en doğrusu olacaktır. Böylelikle hem çok sert bir et tüketmemiş olursanız hem de sağlık açısından içiniz rahat eder. Sakatat olarak tabir edilen kısımlarını daha erken pişirebilirsiniz.

kurban-eti-nasil-saklanir

Etlerinizi kuşbaşı, kıymalık olmak üzere ayırıp, kavurma yapacağınız kısmı da pişirdikten sonra geriye kalan ve hemen kullanmak istemediğiniz kısımları buzdolabı poşetlerine aktararak derin dondurucu da saklayabilirsiniz. Eğer kısa süre içerisinde o kısımlarını da pişirmek istiyorsanız üzeri sıkıca kapalı bir biçimde buzdolabınızda 2 güne kadar taze ve bozulmamış bir şekilde saklayabilirsiniz.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?