kurban-eti-neden-hemen-tuketilmez

Önemli Konu: Kurban Etini Dinlendirmek Neden Önemli?

Favorilerime
Ekle

Yılın ikinci bayramı gelince kurban telaşı başlar. Kapılarımız komşularımızca çalınır. Kurbanlık etler dağıtılır. Bir kısmı da bölünüp dolapta saklanır. Et severlerin en sevdiği an gelir. Bunca telaşın ardından kavrulmak üzere etler ayrılır. Bu etlerden nefis kavurmalar yapılır, kebaplar pişirilir. Et sevenlerin yüzü bu bayramda güler. Ancak hepimizin bildiği bir gerçek var ki kurban eti hemen tüketilmemeli. Hemen tüketilmemesinin öneminden bahsedelim sizlere. Çok kısa da nasıl ve ne zaman tüketmeniz gerektiğine dair tüyolar da verelim sizlere.

Kurban etini dinlendirmek neden önemli?

kurban-eti-neden-hemen-tuketilmez

Kurban eti ilk kesildiği zaman oldukça sert bir yapıda olur. Kasları çok gerildiği için bu kas gerginliği geçip et kendini bırakmadan tüketilmesi gerekiyor. Kurban etini bu nedenle hemen tüketilmeye uygun değildir. En ideal tüketim şekli nedir diye soracak olursanız da hemen anlatalım. Kesilip evinize gelen kurban etini bir kabın içerisinde, oda sıcaklığında kendini bırakana kadar en az 3-4 saat kadar dinlendirin. Oda sıcaklığında biraz yumuşadıktan sonra buzdolabına kaldırıp ertesi gün pişirebilirsiniz. Kurban kesimin üzerinden 24 saat geçtikten sonra tüketilmesi en doğrusu olacaktır. Böylelikle hem çok sert bir et tüketmemiş olursanız hem de sağlık açısından içiniz rahat eder. Sakatat olarak tabir edilen kısımlarını daha erken pişirebilirsiniz.

kurban-eti-nasil-saklanir

Etlerinizi kuşbaşı, kıymalık olmak üzere ayırıp, kavurma yapacağınız kısmı da pişirdikten sonra geriye kalan ve hemen kullanmak istemediğiniz kısımları buzdolabı poşetlerine aktararak derin dondurucu da saklayabilirsiniz. Eğer kısa süre içerisinde o kısımlarını da pişirmek istiyorsanız üzeri sıkıca kapalı bir biçimde buzdolabınızda 2 güne kadar taze ve bozulmamış bir şekilde saklayabilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?