misir-nasl-kozlenir-4

3 Farklı ve Pratik Yöntemle: Mısır Nasıl Közlenir?

Favorilerime
Ekle

Yaz gelince tarlalardan beliren, süt gibi, lezzetleri hafif şekerli mısırlar... En güzeli, en tazesi bulundu mu bu lezzetli yemelere tek kelimeyle doyum olmuyor. Sahile inilen günlerde mısırcıdan haşlama ya da közleme mısırlar alınıp afiyetle yendiğinde yazın tadı çıkıyor. Ancak sahillere inemesek de, kendi mısırımızı kendimiz közleyerek evde de nefis bir lezzet şölene yaşamak aslında çok mümkün. Bilinen en klasik yöntemi ve diğer iki farklı yöntemi de anlatıyoruz sizlere. Birkaç püf noktası da bilmek gerek mısır seçimleriyle ilgili. İsterseniz bol tuzla, isterseniz da hafif tereyağıyla afiyetle yemelik mısırlar geliyor.

Köz kokusunu takip edin.

Mısır nasıl közlenir?

Artık hepiniz biliyorsunuz ancak hatırtlatmadan geçmeyelim. Dişleri çok sert mısırların pişmesi oldukça vakit alıyor. Elinizi aldığınızda mısır tanesinin özü çok rahatlıkla çıkıyorsa çok taze ve çabuk pişicek bir mısırdır o. Açık sarı ve sert mısırlar yerine orta koyulukta ve dişleri yumuşak mısırlar seçin mutlaka.

misir-nasl-kozlenir-1

İlk közleme yöntemimiz pek tabi mangalda közleme. Mangalda mısırlar közlenirken çoğu zaman koçanları çıkarılıp közleniyor. Oysa onlarla beraber közlendiğinde hem mısırlarınız daha çabuk yumuşuyor hem de daha sulu sulu bir kıvamda kalıyor. Bu nedenle püsküllerini temizleyip güzelce yıkayıp kurulayın. Koçanlı bir biçimde mangalda közleyin mısırlarınızı. Tadına doyamayacaksınız

12tomatoes.com

12tomatoes.com

İkinci yöntem ise fırında mısır közleme. Bu yöntem oldukça basit. Dilerseniz folyo serdiğiniz (folyo serdiğinizde de özü içinde kalarak rahatlıkla pişecektir, ancak sağlık açısından tercih etmeyenleriniz olabilir), dilerseniz da yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine mısırlarınızı dizin. Fırında pişirirken koçanlı veya koçansız pişirebilirsiniz. 190 derecede önceden ısıtılmış fırında, ara ara diğer yüzlerine de çevirerek 35-45 dakika kadar mısırlarınızı pişirin. Nefis bir köz tadı yakalayacaktır.

misir-nasl-kozlenir-3

Tavada ve ocaktada da mısır közleyebilirsiniz. Ocağın en yüksek ateşe getirin. Önceden hafif bir şekilde haşladığınız (haşlamadan da yapabilirsiniz) tutacak yardımıyla her yeri renk alana kadar közleyebilirsiniz. Tavada közlemek isterseniz koçansız bir şekilde önceden ısıtılmış döküm bir tavada ara ara diğer yüzlerini çevirerek közleyebilmeniz mümkün. Döküm tavanız yoksa granit sağlam bir tavada da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

misir-nasl-kozlenir-4

Sonrasında mısırlarınızın üzerine bol tuz ve tereyağı gezdirmeyi ihmal etmeyin. Dilerseniz ortalarından çubuk geçirerek veya koçanlarıyla beraber servis edebilirsiniz. Keyfi bol olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Tatlı Dünyası2 Eylül 2020 16:11
mısırı kabuğuyla mi yapıyoruz 😊
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?