Bu Sorunun Yanıtını Bilmeyen Kalmasın: Duş Almak Orucu Bozar mı?

https://www.hindustantimes.com/health-and-fitness/taking-shower-too-often-basically-over-cleaning-can-affect-your-immune-system/story-KmHMXnBPtbWouLYfSI2O4H.html | hindustantimes
İdil Bulut
İdil Bulut
104 takipçi215 içerik

Sıkça Yenen Konular

YENİ
Cemre Özgüzel
Mart 23
Cemre Özgüzel
Temmuz 6, 2017
Yemek.com
Mart 18
Zeynep Çetin
Mart 12

Ramazan ayı gelip de oruçlar tutulmaya başlayınca akıllarda da çeşitli sorular oluşuyor, herkes orucu nelerin bozup bozmadığı ile ilgili zaman zaman şüpheye düşebiliyor. Bu bir ay boyunca cevabı en çok merak edilen sorulardan biri de "Duş almak orucu bozar mı?" oluyor.

Malum temizlik önemli ama insan düşünmeden de edemiyor, oruçluyken duş almanın bir sakıncası var mı, duş almak, banyo yapmak orucu bozar mı?

O zaman bu sorunun cevabını gelin birlikte öğrenelim, Diyanet İşleri Başkanlığının bu konuyla ilgili yaptığı resmi açıklamaya göz atalım.

Minik bir not: Her yıl merak edilen ve sıkça sorulan soruları derlediğimiz Orucu Bozan ve Bozmayan Durumlar yazımıza da göz atabilir, aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Banyo yapmak, duş almak orucu bozar mı?

hindustantimes

hindustantimes

Ramazan ayı boyunca da kişisel temizliğini ihmal etmek istemeyenlerin ama aynı zamanda tuttuğu orucun da zarar görmediğinden emin olmak isteyenlerin aklındaki o "Duş almak orucu bozar mı?" sorusunun cevabı Diyanet İşleri Başkanlığının resmi açıklamalarında oldukça net bir şekilde verilmiş: Yıkanmak, duş almak, banyo yapmak orucu bozmaz.

Ancak dikkat edilmesi gereken noktalar da yok değil. Duş alma esnasında ağızdan ve burundan su girip de sindirim organlarına ulaşırsa bu sorun teşkil ediyor. Bunun için duş alırken dikkatli olmak, özellikle bilinçli olarak ağız ve buruna su kaçırmamak büyük önem taşıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan tam açıklamayı da şöyle bırakalım:

"Ağız ve burnundan su girip de sindirim organına ulaşmadıkça oruçlu kimsenin yıkanması, orucuna zarar vermez. Nitekim Hz. Âişe ve Ümmü Seleme, Hz. Peygamberin (s.a.s.) Ramazan’da imsaktan sonra yıkandıklarını haber vermişlerdir (Buhârî, Savm, 25). Bu itibarla, ağız ve burundan mideye su kaçırmamak şartıyla oruçlu kişi yıkanabilir (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220)."

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar

0 yorum yapılmış
Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?