Son Noktayı Koyuyoruz: Tavuk mu Yumurtadan, Yumurta mı Tavuktan?

Favorilerime
Ekle

Öncelikle evrim konusunda derin bilgi birikimi olanların bizi yorumlarda bilgilendirmelerini ve eğer konuyla ilgili ekstra fikirleri varsa da bizimle paylaşmalarını bekliyoruz.

Konu eğlenceli ve açıklaması ve kafa patlatması da biraz zor: Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan çıkar?

Canlıların milyonlarca yıllık evrim sürecinde "hadi dönelim bakalım, kim kimden evrilmiş" deyip de geçmişe dönemeyeceğimiz ve zaten milyonlarca yılı alan evrim sürecine bir insan yaşamının birebirde tanık olamayacak olmasından dolayı şu ana kadar birçoğu kanıtlanan teoriler üzerinden ilerlemek durumundayız.

Başlangıç için iddia etmek gerekirse, yumurta ile üreyen canlılar tavuktan önce de var olduğu için ilk bakışta hızlı bir şekilde tavuğun yumurtadan çıktığını söyleyebiliriz.

O yüzden "tavuk yumurtası mı tavuktan çıkar, yoksa tavuk mu tavuk yumurtasından çıkar" diyerek soruyu değiştirelim.

Tavuk yumurtasını oluşturan temel bir protein tipi olan OV-17 (OC-17 diyen de var, tam açılımı ise ovocledidin-17) yalnızca tavukta, hatta tavuğun yumurtalıklarında bulunuyor. OV-17 olmadan tavuk yumurtası oluşmuyor, dolayısıyla tavuk olmadan tavuk yumurtası oluşmuyor diyebiliriz.

Dolayısıyla bu noktada şunu merak etmemiz gerekiyor: İlk tavuk yumurtası bir tavuk tarafından mı yoksa tavukla bir arada olan başka bir hayvan tarafından mı yumurtlandı?

Canlıların üremesi sonucunda yeni oluşan canlının DNA'sı 2+2=4 gibi eşitlenerek toplanmıyor ve yeni oluşan canlının DNA'sı atalarınınkinden az da olsa farklı oluyor. Hatta buna DNA'daki hata payı da diyebiliriz. Bu da milyonlarca yıl içinde tekrar tekrar gerçekleştiğinde evrime yol açıyor.

Yani bu durumda açıklayacağımız bir senaryo oluşturursak; tavuğa benzeyen ve proto-tavuk diyebileceğimiz bir canlı, başka bir proto-tavuk ile bir araya gelip, yine bir proto-tavuk oluşturmuş oluyor. Ancak yukarıda bahsettiğimiz DNA'daki değişiklikten ötürü bu proto-tavuk artık bizim bildiğimiz tavuğa daha yakın formda bir canlı olarak dünyaya geliyor.

Ve bu canlı, bir yumurtada, yani bir tavuk yumurtasında dünyaya geliyor.

Yani böyle konuşunca ilk yumurta vardı ve o yumurtadan tavuk meydana geldi diyebilir miyiz?

İki alternatif var:

  1. Yumurtlayarak çoğalan bir canlının tavuk yumurtası olmayan yumurtalarından (proto-yumurta) biri ile proto-tavuk meydana geldi. Bu proto-tavuğun yumurtlama sürecinde oluşan DNA değişimleri ile beraber ise yumurtalardan birinden tavuk oluştu. Eğer bu yol doğruysa önce tavuk vardı, sonra yumurta geldi (tavuğun meydana geldiği yumurta bir proto-tavuk yumurtasıydı, tavuk yumurtası değil.).
  2. Proto-tavuğumuz, tavuğa dönüşecek bir yumurtaya (tavuk yumurtasına) can verdi ve bu yumurtadan proto değil normal, bildiğimiz tavuk oluştu. Yani önce yumurta vardı, sonra tavuk geldi.

Ancak iki yolda da önce tavuk değil, yumurtanın olduğunu görüyoruz. Eğer yumurtayı tavuk yumurtası ya da proto-tavuk yumurtası gibi farklı şekillerde tanımlamazsak tavuk bir şekilde yumurtadan meydana geliyor deriz.

Yani tartışma sona erdi: Önce yumurta, sonra tavuk. Yani önce yumurta tavuktan değil, tavuk yumurtadan oluşmuştur.

Yukarıdaki bilgileri İngilizce ve görsel bir anlatımla tekrar anlamaya çalışmak isteyenleri aşağıdaki videoya davet edelim. Yazının başında dediğim gibi bahsi geçen bilgilerde bir hata olduğunu düşünüyorsanız yorumlarda tartışabiliriz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

KAYSII7 Mayıs 2020 15:53
Vaay . Vallahi ömrüm boyunca bunu merak etmiştim .
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?