İstiridye Üstu Girit - Dostluk ve Yemek Hikayeleri - Byron Ayanoğlu

İstiridye Üstü Girit: 2003 Gourmand Cookbook Ödüllü Yemek Kitabı

Favorilerime
Ekle

Sesiyle, kokusuyla, renkleriyle lezzet avcıları için çok davetkardır Kadıköy Çarşısı. Bir başından girip diğer başından çıkmak bile terapi gibidir. Ve İskele’nin karşı tarafından, bu çarşıya açılan sokağın hemen başında, rengarenk akide kavanozlarıyla süslü Hacıbekir’in tam karşısında İş Bankası Yayınları’nın küçük bir dükkanı vardır.

Bu küçük dükkanın raflarında da lezzetli hikayelerle dolu kitapların saklandığını biliyor muydunuz?

Ben geçen hafta keşfettim bunlardan birini. Binmeyi planladığım Beşiktaş vapurunun kalkmasına 20 dakika vardı. Yani çarşıya şöyle bir girip-çıkmak için yeterli zaman. Sokağa dalar dalmaz Hacıbekir'e doğru gitti ayaklarım. Ama evde yeterince tarçınlı akide olduğunu hatırlayıp, bu dükkana girmekten vazgeçtim ve doğruca karşı komşuya, İş Bankası Yayınları'na daldım.

Hemen girişte, duvar boyunca sıralanmış kitaplara hızla göz gezdirmeye başladım. Ve birden bakışlarım bir kitabın kapağında donup kaldı. Kitabın adı: İstiridye Üstü Girit. Alt başlık: Dostluk ve Yemek Hikayeleri. Bir de not var kapakta: 2003 Gourmand Cookbook En İyi Akdeniz Kitabı Ödülü.

Hızla arka kapaktaki yazıyı okudum:

Mick Jagger'ın da aşçılığını yapmış Kanada'nın ünlü yemek yazarı, düşlerini süsleyen Girit sahillerinde, küçük bir lokanta açmaya kalkarsa neler olur?

Kanada'nın "Süper Şef"i, "Yemek Tanrısı", bu sıfatlarını geride bırakarak, tarihinin ve köklerinin izinde, sakin bir tatil için Girit'e gider.

Ancak Yunan tragedyalarındaki gibi, kader herşeye galip gelir. Havaalanında rastladığı dostu Theo ile sohbeti, bu tatili bambaşka bir sürece dönüştürür.

Giritlilerin kültürü, ince yaşama zevki ve karmaşa yaratma kapasitesi, kuzeyin soğuk ülkesi Kanada'dan gelen Ayanoğlu'na bir keyif evreninin kapısını aralar.

Acı-tatlı lezzetiyle yolaradiko, püsküllü papoules; Vorizia'nın keçi peyniri, Anogia'nın aromalı yoğurdu, Sitia'nın yasemin ve portakal kokulu sızma zeytinyağları ve Akdeniz'in en leziz balıkları, Ayanoğlu'nun aktardığı bu Girit hikayesine lezzet katan yiyeceklerden sadece bir kısmı...

Tam da gelecek yaz Girit'e gitmek için planlar yapmaya şimdiden başlamışken ve bu seyahati en çok da Girit yemeklerini keşfetmek için yapmak istiyorken, bir işaret gibi geldi bana bu kitap. Hiç düşünmeden satın alıp, heyecanla çıktım dükkandan.

Sonrasında zaman zaman merakıma yenik düşerek hızla ama çoğunlukla her bir satırı sinsire sindire okudum. Sayfaları çevirdikçe şifalı otların kokusu geldi burnuma ve Akdeniz'in tuzunu hissettim tenimde. Kasabadaki düğünde, kalabalığın içinde otururken buldum kendimi bazen, bazen de lokanta inşaatının ortasında.

Lezzetli ve keyifli bir kitap okumak isterseniz, Byron Ayanoğlu'nun yazdığı İstiridye Üstü Girit, şiddetle tavsiyemdir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?