EatWith: Seyahatte Yerel Ev Yemekleri Keyfi

Favorilerime
Ekle

Gündelik hayatta ve seyahatlerde yerelin önemi giderek artıyor Teknolojik imkanlar sayesinde yerel halkın tercih ettiği restoranları öğrenebiliyor, turist tuzaklarını atlatabiliyoruz. EatWith adlı oluşum ise bu amaçla hareket eden turistler için çıtayı yükseltiyor. Uygulama sayesinde gittiğiniz şehirde bir eve yemeğe davetli olabilir ve diğer lezzet tutkunlarıyla birlikte bölgenin yemeklerini birinci elden tadabilirsiniz.

EatWith'in kurucusu Guy Michlin, turistleri ev yemeğiyle buluşturma fikrine bir Girit seyahatinde ulaşmış. Arkadaşı aracılığıyla Papadakis ailesinin evine davet edilen Michlin, tatilin en lezzetli ve keyifli yemeğini burada yediğini görüp harekete geçmiş. İsrail'e dönünce ortağı Shemer ile kurduğu EatWith şu an 20'den fazla ülkeye yayılmış durumda.

eatwith

eatwith

Eatwith.com üzerinden şehri, ev sahibini, hazırladığı menüyü ve tarihi seçtikten sonra ödeme yapabilirsiniz. İsterseniz ev sahibi olmak için başvurabilir ve yapacağınız yemeği paylaşabilirsiniz. Bu durumda EatWith'in güvenlik uygulamasından geçmeniz gerekiyor. Kullanıcılarının sağlığına ve güvenliğe çok önem veren EatWith, ev sahibi olmak isteyenleri üç kriter üzerinden değerlendiriyor: Yemeğin kalitesi, insan ilişkileri ve temizlik, ambiyans. Yemeğin fiyatını ev sahibi belirliyor. Genellikle kişi başı 35-50 dolar arasında değişen ücretin yüzde 15'ini EatWith alıyor.

Gittikçe kapsamlı hale gelen EatWith uygulamasında yemek davetlerine ek olarak workshoplar, şarap tadımları, çarşı ve pazar turları da mevcut. Filtreler aracılığıyla gideceğiniz eve toplu taşımayla nasıl ulaşacağınızı, hatta asansör olup olmadığını bile öğrenebilirsiniz. Vejetaryen veya vegansanız size özel yemekler talep edebilirsiniz.

Yerel ev yemeklerini ve özgün aile tariflerini seyahatin bir parçası haline getiren EatWith, kullanıcıları sosyal ve kültürel açıdan da besliyor. Yemek, çeşitli durumlarda olduğu gibi, burada da insanları bir araya getirerek onların farklı kültürleri tanımasını sağlıyor. Yemek yapmaya meraklı olanlar ise hem para kazanıp hem de yerel mutfakları tanıtma şansı yakalıyorlar. Seyahat deneyimini zenginleştiren EatWith, tanımadığı kişilerle yemek yemekten çekinenleri yeniden düşünmeye itebilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?