Etsiz Kuru Fasulye Tarifi

Mustafa Kemal Atatürk’ün En Sevdiği 10 Yemek #10Kasım

Favorilerime
Ekle

Hayatı üzerine kitaplar yazılan, dünya tarihine yön veren, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümünde kendisini saygı ve özlem ile anıyor, Yemek.com olarak Atatürk'ün en sevdiği yemekleri sizlerle paylaşıyoruz.

Öğrencilik yıllarının alışkanlığı: Kuru fasulye

Atatürk’ün en sevdiği yemeklerin başında aşçısı Halit Atay’ın belirttiği üzere kuru fasulye geliyor. Öğrencilik yıllarında alıştığını ve bu yüzden sevdiğini belirtmiş Atatürk.

Kurunun yanında en çok tercih ettiği: Pilav

Pirinç Pilavı Tarifi

Kuru fasulyenin yanına en çok tercih ettiği yemek bulgur ya da pirinç pilavıymış.

Geceleri acıktığında: Peynirli omlet

Yine Halit Atay’ın vermiş olduğu bilgiye göre Mustafa Kemal Atatürk geceleri acıktığında peynirli omleti tercih ediyormuş. Yemek yemek ile arası çok olmayan Atatürk, kahvaltılık tercihini de omletten yana kullanıyormuş.

Selanik usulü: Ispanaklı börek

Selanik Usulü Ispanaklı Börek

Küçüklüğünü Selanik’te ailesi ile birlikte geçiren Atatürk’ün en sevdiği yemeklerden bir tanesi de annesinin yaptığı Selanik usulü ıspanaklı börek olmuş.

En sevdiği meze: Fava


İçkilerden en çok rakıyı seven Atatürk meze olarak da en çok favayı seviyormuş. Bu nedenle özellikle rakı sofrasında fava olmasını rica ediyormiş.

Severek yerdi: Etli bamya

Herkesin kolay kolay sevemediği ancak Atatürk’ün severek yediği bir yemek olarak etli bamya. Yoğurt ile birlikte tükettiği etli bamya da favorilerinden bir tanesiymiş.

En sevdiklerinden: Karnıyarık

Atatürk’ün en sevdiği yemekler listesinde sıralamada birinciliğe oynayacak olan yemek karnıyarıkmış. Atatürk karnıyarığı pirinç pilavı ile yemeyi tercih ediyormuş.

Tatlılar arasından: İrmik helvası

Tatlı ile pek arası olmadığı bilinen Atatürk’ün tatlılar arasından en çok irmik helvasını sevdiği biliniyor.

Deneyip beğenmiş: Haşlanmış kuşkonmaz

Kuşkonmaz ile Avrupa’da karşılaşıp denedikten sonra tohumunu alarak Yalova Devlet Çiftliği’nde yetiştiren Mustafa Kemal, kuşkonmazı en çok haşlanmış olarak seviyormuş.

Yemek nasip olmamış: Enginar

Zeytinyağlı Enginar Tarifi

Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım’da hayata gözlerini yummadan önce son olarak ne yediği kesin olmamakla birlikte son isteğinin enginar olduğu konusunda bilgiler mevcut. İzmir’den gelmesi gereken enginarın yetişmemesi nedeni ile bu isteği malesef ki gerçekleşmemiş.

Son: Atatürk'ün sofrası...

ogrenmem

ogrenmem

Son olarak Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Atatürk’ün sofrası ile ilgili söylediği sözü paylaşmak isteriz: "Atatürk'ün sofrasından hepimizin ruhunda ve dimağında nice derin, tatlı ve ibret verici anılar, yaşama ve insanlığa dair, nice değerli dersler kalmıştır."


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?