Ördek Yumurtası

Favorilerime
Ekle

Ördek yumurtası 60 - 70 gram ağırlığında, küt veya uzun oval şeklinde, parlak kabuklu bir yumurta türüdür. Tavuk yumurtasına göre daha büyük olan ördek yumurtasının kabukları sarı, kahverengi, yeşil ve beyaz renkte olabilir. Bu kabuklar ince, fakat tavuk yumurtası kabuğuna oranla daha sert bir yapıya sahiptir.

Farklı türlere sahip olan ördeğin her cinsinden yumurta elde edilebilir. Fakat ördek cinsleri arasında “Indian Runner”, “Khaki Campbell” ve “Ruel Kagua” olarak bilinen türler verimli yumurtlama kapasitesi ile öne çıkar. Özellikle Indian Runner olarak bilinen türün beyaz ve küllü renklerde olan türleri sadece yumurta elde etmek için yetiştirilir.

Ördek yumurtası nerede bulunur?

Ördek yumurtası Türkiye’de büyük tesislerde üretilmediği ve belli bir markaya sahip olmadığı için büyük marketlerde nadir bulunur. Anadolu’nun farklı bölgelerinde küçük çiftliklerde üretilen ördek yumurtaları, organik pazarlardan ve köy pazarlarından temin edilebilir. Aynı zamanda bu çiftliklerin internet sitelerinden özel sipariş ile getirtilebilir.

Ördek yumurtasının içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Ördek yumurtası tıpkı tavuk yumurtası gibi insan vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm besin ögelerini barındırır. Protein, lipit ve karbonhidrat açısından oldukça zengin olan ördek yumurtası, yüksek kaloriye sahiptir. Özellikle insan vücudunun dışarıdan alması gereken temel amino asitleri içerir. Magnezyum, potasyum ve sodyum gibi mineralleri de barındıran ördek yumurtası, besin eksikliği çekenler için önemli bir kaynaktır. Vitaminler açısından ise fazla zengin değildir ama A ve E vitaminlerini içerir.

Ördek yumurtası nasıl tüketilir?

Ördek yumurtası tavuk yumurtası ve kaz yumurtası gibi suda haşlanarak kahvaltıda yenir. Sarısı tavuk yumurtasına oranla daha büyük ve daha koyu sarı olan ördek yumurtası, tereyağı veya sıvı yağ ile omlet yapılabilir. Ördek yumurtası ile hazırlanan omletin içine yeşil soğan, maydanoz gibi sebzeler de eklenebilir.

Ördek yumurtasının faydaları nelerdir?

- Ördek yumurtasının afrodizyak etkisi olduğu bilinir.

- Zeytinyağı ile karıştırılan ya da az pişirilen ördek yumurtası ses açar.

- Akı, maske yapılarak yüze sürülür ise siyah noktaları ve çilleri geçirir.

- Düzenli tüketildiğinde göz nezlesine iyi geldiği düşünülmektedir.

Görselin kaynağı: http://www.acanadianfoodie.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?