Vejetaryen Erkeklerin Sperm Sayısı

Vejetaryen Erkeklerin Sperm Sayıları Et Yiyenlere Göre Daha Az

Favorilerime
Ekle

Sağlıklı yaşam partnerimiz Uplifers, Yemek.com okuyucuları için yazdı.

Vejetaryen ve vegan erkekler için kötü bir haberimiz var. Yeni yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre et yemeyen erkeklerin sperm sayılarında, et yiyenlere göre oldukça yüksek oranda bir azalma meydana geldiği tespit edildi.

Meyve ve sebze ağırlıklı bir beslenme düzeni, sizi hastalıklara karşı koruyor olsa da, üreme sisteminize zarar verebiliyor.

Güney Kaliforniya’daki Loma Linda Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 4 yıldır yürütülen proje, beslenme düzeninin üreme sistemi üzerinde ne kadar etkili olduğunu ortaya koydu.

Araştırma, et yemeyen ve sıkı vejetaryen olan bir Protestan grubunun yoğunlukta bulunduğu bir bölgede yapıldı. Kendilerini Seventh-day Adventists olarak adlandıran bu vejetaryen grup, Amerika’da ortalama 79 olan ölüm yaşı ortalamasının 10 yıl üstünde yaşıyor. Görece daha uzun yaşayan bu grubun daha uzun yaşamasının ardında sperm kalitelerinin etkili olabileceğini düşünen ve bunu araştırmaya karar veren araştırmacılar, şaşırtıcı şekilde düşündüklerinin tam tersi bir bulguyla karşılaştı.

Vejetaryen ve vegan olarak beslenen bu gruptaki kişilerin sperm sayısı 50 milyon/ml iken, et yiyen bir insanın 1 ml sperminde 70 milyon sperm hücresi bulunuyor.

Ayrıca bu kişilerin hareketli sperm sayısı da et yiyenlere göre daha düşük sayıda. Vejetaryen ve vegan olan bireylerde aktif sperm sayısı toplam sperm sayısının 3’te 1’iyken, et yiyen kişilerde bu oran %60 civarında.

Soya sosu zararlı mı?

Araştırmacılar üreme sistemindeki bu bozukluğun sebebinin vitamin eksikliği olabileceğini düşünüyor; ancak et yerine soya tüketmenin de üreme sistemine zarar vermiş olabileceği düşünülüyor.

Loma Linda Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kadın doğum uzmanı olan Dr. Eliza Orzylowska "Araştırmamız sonucunda beslenme düzeninin sperm kalitesini düşürdüğünü gördük. Vejetaryen ve vegan beslenme şekilleri, etle beslenmeye göre sperm sayısında azalmaya yol açıyor. Bitkisel beslenen kişiler tamamıyla üreme fonksiyonlarını kaybetmeseler de, özellikle çiftlerde geleneksel yollarla çocuk sahibi olabilme ihtimalleri azalıyor" diyor.

Soya, kadın üreme hormonu olan östrojene benzer bir yapıdaki, fitoöstrojen olarak adlandırılan bir madde içeriyor. Özellikle vejetaryenlerin et yerine tükettikleri soya, içeriğindeki bu maddeden dolayı erkek üreme sisteminde bazı deformasyonlara yol açabiliyor. Özellikle büyüme döneminde soya ağırlıklı besinlerle beslenen çocukların üreme sistemleri, bu maddeden daha fazla etkilenebiliyor.

Et yemeyen kişilere vejetaryen olmamaları konusunda herhangi bir yaptırımda bulunamayacak olsak da, soya tüketimleri konusunda özellikle dikkatli olmaları gerektiğini düşünüyoruz.

Araştırmacılar, vejetaryen ve vegan olanların üreme sistemlerindeki bozukluğun bir diğer kaynağının da B12 vitamininin eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorlar. Harvard Üniversitesi'nde 443 etle beslenen, 26 vejetaryen ve 5 veganla yapılan karşılaştırmalı çalışmada, bitkisel beslenen erkeklerin üreme sisteminde, yüksek dozda tarım ilacı tüketilmesiyle oluşan bir üreme bozukluğu olduğu tespit edildi. Araştırmacılar, bitkilerin antioksidan içermeleri nedeniyle üreme sistemine olumlu katkılarının olabileceğini ancak özellikle günümüzde daha da yaygınlaşan koruyucu maddeler ve tarım ilaçları nedeniyle aşırı meyve sebze tüketiminin vücutta toksik madde birikimine sebep olduğunu söylüyor.

Bu nedenle meyve ve sebzelerin mümkün olabildiğince kabuksuz tüketilmesi ve yemeden önce çok iyi şekilde yıkanması gerektiğinin altı çiziliyor.

Görsel: Reddit


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?