cafe-fernando

33. İstanbul Kitap Fuarı’nın En Lezzetli 15 Yemek Kitabı

Favorilerime
Ekle

8 Kasım tarihinde başlayan ve 16 Kasım’a kadar devam edecek olan 33. İstanbul Kitap Fuarı’na sizin için bir göz gezdirdik ve bayılarak okuyacağınız, bazen tariflerden yemek yapacağınız bazen de çok farklı bilgiler öğrenebileceğiniz kitapları bir araya getirdik.

Son zamanlarda özellikle üzerinde durulan organik ve sağlıklı beslenme konularında da seçtiğimiz kitaplar hem çok lezzetli hem de çok değerli.

İstanbul Kitap Fuarı’na gidemeyecek ya da olur da bu kitapları fuarda bulamayacak olanlar için de minik bir sürprizimiz var. Tavsiye ettiğimiz kitapları nerelerden satın alabileceğinizi de ekledik.

Şimdiden afiyetli okumalar.

Bir pasta yaptı, yanağını dayar uyursun: Cafe Fernando

Öğrenciyken yurt mutfağında yaptığı makarna ile başlayan yolculuğu Dolce & Gabbana’ya özel brownie yapmak ile devam eden bir dünya harikasından bahsediyoruz: Cenk Sönmezsoy. Yaptığı her iş takip edilen, Amerika’nın yemek dergisi Saveur tarafından En İyi Seyahat Blogu, Times gazetesi tarafından Dünyanın En İyi 50 Yemek Blogu arasında yerini alan Cafe Fernando, Cenk Sönmezsoy’un emek ve yemekleri ile ortaya çıkıyor. Ayrıca kitapta Cenk Sönmezsoy’un çok özel mutfak ipuçları da yer alıyor.

Biz bayıldık, siz de bayılmak isterseniz: Cafe Fernando

Bildiğiniz gibi değil: Gerçek Ekmek ve Ekmekle İlgili Tüm Gerçekler

Türk mutfağında büyük bir yeri olan ve çok sevilen ekmeğe bakış açınızı değiştirecek bir kitap. Emine Şahin’in yıllarca ekmek üzerine yaptığı araştırmalar, İtalya'dan Kanada'ya, Letonya'dan Finlandiya'ya, Yemen'den Suudi Arabistan'a giderek öğrendiği gerçekler, bilgiler ve reçeteler. Ekmeğe dair her şey Gerçek Ekmek ve Ekmekle İlgili Tüm Gerçekler kitabında toplanıyor.

Gerçek ekmeği merak edenler için: Gerçek Ekmek ve Ekmekle İlgili Tüm Gerçekler

Yalnızca kahveyi değil, her şeyi: Şeker / Siz

Yemek stilisti olan ve yaptığı yemekler ile gönüllere ziyafet veren Aydan Üstkanat’ın önderliğini yaptığı “Şeker-siz” hareketinin kitabı Şeker / Siz. Şimdiye kadar yemek endüstrisinde kullanılan ürünlerden tutun da tariflere kadar tüm konulara farklı bir bakış açısı getiren ve aslında şeker olmadan da hayatın güzel ve lezzetli olabileceğini anlatan Şeker / Siz kitabı ile hem yeni tarifler bulabilir, hem de daha sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz.

“Ben de şekersiz” diyorsanız: Şeker / Siz

Bir kültürdür: Kılçıksız Balık

18 yıllık balık deneyimini kitaba aktarmaya karar veren Süleyman Dilsiz, balığın sudan çıktığı zamandan sofraya gelene kadar olan her noktası ile yakından ilgileniyor. Hobi olarak başladığı bu işte edindiği bilgileri kitaba dökerek daha fazla kişiye ulaşmak, yalnızca tarif değil balık boyları ve diğer konularda bilgi sağlayan Dilsiz, balık tutkunlarına rakılık güzel bir sebep veriyor. Balık, hiç bu kadar kılçıksız olmamıştı.

Balığı kılçığından ayıran: Kılçıksız Balık

Bu kitapta bir numara var: no:22

Kitabın ilk sayfasındaki ayak izleri ile sizleri bir lezzet yolculuğuna davet eden Gamze Bursa, deneyimlediğimiz tatların hayatımızdaki anıların pekiştirilmesine yardımcı olduğunu söylüyor. Kitabında 148 adet tarif bulunduran ve yolculuğundaki adımları anlatan Bursa, interaktif bir kitap yazmış. Kitapta bazı tarifleri QR kod yardımı ile video şeklinde izleyebiliyorsunuz.

Hem yenilikçi hem besleyici: no:22

Çok şey öğretir: 1939'dan Günümüze Kaynaklarda Yemek Kültürü Terimleri Sözlüğü

msa-gunumuzden-kaynaklarda-yemek-kulturu-terimleri-sozlugu

12 yıllık bir çalışma sonucu ortaya çıkan 1939'dan Günümüze Kaynaklarda Yemek Kültürü Terimleri Sözlüğü, 1939 yılından itibaren hayatımıza giren, bu süreden önce var olan tüm yemek terimlerini kapsıyor. Farklı şive ve dillerde neyin ne demek olduğunu da yazan, yemek severlerin RedHouse sözlük gibi yanında taşıması gereken bir kitap.

MSA ekibinin ellerine sağlık dedirten: 1939'dan Günümüze Kaynaklarda Yemek Kültürü Terimleri Sözlüğü

Aman sabahlar olmasın: Türkiye Meyhaneler Rehberi

Erdir Zat’ın yayın yönetmenliğinde, 8 editör, 27 muhabir ve 9 fotoğrafçının Türkiye genelinde yaptığı geziler ve tadımlar sonucunda dolu dolu 1230 meyhaneyi sizlerle buluşturuyor. Meyhane masasında ülke kurtarmak, devlet meselelerini çözmek, gönül işlerinden efkarlanmak ve mutluluğu paylaşmak çok daha lezzetli.

Bir küçük iyi gider: Türkiye Meyhane Rehberi

Sadelik en yüksek gelişmişlik düzeyidir: İçindekiler

Yemek yazarı Cemre Narin ve Chicago Kendall College’da aşçılık eğitimi alan Begüm Atakan güçlerini birleştirerek sade ancak gösterişli bir yemek kitabına imza atıyor. Malzemeyi en önemli nokta olarak belirten ikili, iyi yemek yapmak için içindekileri çok iyi bilmek ve seçmek gerekir diyor. Bu yüzden kitaplarının adını İçindekiler seçiyor.

Bize de içini açıp okumak kalıyor: İçindekiler

Sıcacık içersin: Çorbanın Kitabı

Dünya mutfağında geniş bir yer tutan çorbaya farklı bir şekilde bakmak ister misiniz? Shorba restoran zincirinin yaratıcısı Ebru Omurcalı’nın ellerinden çıkan 154 çorba tarifi hastalıkta sağlıkta sizinle olmak için hazır.

Evet demek için: Çorbanın Kitabı

Baştan Çıkarır: Çikolata

Çikolatanın sadece Nutella kavanozunda olmadığını bilenler için hazırlanan ve çikolatanın her şeyini merak edenlerin tutkunu olacağı, Denis Buosi tarafından hazırlanmış Çikolata, çikolatanın her sahfasına sizleri tanık ediyor. Kökeninden başlayan yolculuk, tarifler ile taçlandırılıyor.

Gerçek çikolatayı bilenlere: Çikolata

Alırsın bir tane, tarifi var bin tane: Narlı Tarifler

“Bir nardan ne kadar çok yemek çıkabilir ki?” diye düşünenlere cevap niteliğinde olan Refika Birgül’ün Narlı Tarifler’i, içinde yalnızca nar ile yapılan tarifler barındırmıyor. Ayrıca mutfağa ekonomi ve lezzet getirecek pek çok ipucunu da içinde barındırıyor. Bolluk ve bereketin simgesi olan nar, mutfaklara afiyet getiriyor.

Bir nar, bin tarif: Narlı Tarifler

Yeni trend: Butik Pastacılık

Son zamanların yükselen trendi: Butik pastacılık. Peki bir butik pasta açmak ya da butik pastada sergileyebilecek kadar güzel pastalar hazırlamak bu kadar zor mu? Işıl Sözer ve Berna Gürşen hiçbir şeyin imkansız olmadığına inanıyorlar ve pastacılığa yeni başlayacak olanlar için güzel bir yol haritası çıkarıyorlar. Hazırladıktan sonra kimseyle paylaşmak istemeyeceğiniz, güzelliğine hayran kalacağınız pastalar ile tarif defterinizi genişletmek istiyorlar.

Cupcake’ten çok daha fazlası: Butik Pastacılık

Mutfağa giriş dersi: Mutfak Sırları

Chuck Williams tarafından yazılan ve içinde 1500 fotoğraf, 250 pişirme tekniği, 200 araç-gereç ve 50 tarif bulunan, mutfağa girmek isteyen ya da ustası olan herkesi kucaklayan bir kitap Mutfak Sırları. Meyveler, sebzeler, etler ve diğer mutfak dokunuşları bu kitapta toplanıyor. En önemli özelliği ise tüm bunları anlatırken sıkıcılıktan uzak bir öğretici dil kullanması.

Yumurta kırmaktan öteye gitmek için: Mutfak Sırları

Gerçek kahve tutkunlarına: Sohbetin Bahanesi Kahve

Bir sohbette kahveyi ne zaman içmenin doğru olacağı sorulduğunda Tuğrul Şavkay şöyle cevaplamış: 'Bu bana güzel bir kız arkadaşınızı ne zaman öpmeniz gerektiği yolunda bir soruyu çağrıştırdı. Eğer böyle bir kız arkadaşınız varsa, onu her an ve her fırsatta öpmenizi dilerim.' diyor kitabın yazarı Deniz Gürsoy. Bu yüzden tüm kahve severlere harika bir kahve kitabı armağan ediyor. Kahvelerinizi hazırlayın çünkü içtiğiniz kahveyi artık daha iyi tanıyacaksınız.

Tutkunu olunur: Sohbetin Bahanesi Kahve

Öğrenelim: Vejetaryen Mutfağı

idefix

idefix

Cordon Bleu Aşçılık Okulu mezunu Ceren Büke Gülan vejetaryan mutfağının kapılarını açıyor. Vejetaryen yemek konusunda sorun yaşayan, öğrenmek isteyen, dışarıda kendisine uygun bir yer bulamayanlar için birebir olan Vejetaryen Mutfağı kitabı, başlangıçlar, ara sıcaklar, ana yemekler ve tatlılar dahil olmak üzere festival yaratıyor.

Festivale giriş bileti: Vejetaryen Mutfağı


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?