keklik-eti

Keklik Eti

Favorilerime
Ekle

Keklikler, göç etmeyen kuşlar olmaları nedeniyle hayatlarının tamamını doğdukları toprakta geçirmektedirler. Keklikler Türkiye haricinde Amerika Birleşik Devletleri, Macaristan, Fransa, İspanya, İsveç, Finlandiya, İran, Çin ve Çekoslavakya gibi birçok ülkede de özel olarak yetiştirilmektedir. Türkiye’de ise keklikler yoğunlukla Anadolu bölgesinde görülmektedir ve Nazilli, Alamut ile Çatalca Durusu’da kurulan özel avlaklarda yetiştirilmektedir.

Keklik etini pişirme yöntemleri

Özellikle doğal ortamında avlanan kekliklerin genellikle ızgara ve fırında pişirilmesi önerilmektedir. Keklik eti, fırın ve ızgara yemeklerinin haricinde çorba, pilav, köfte, kızartma, kebap, yahni, salata, dolma, güveç ve çiğ köfte gibi birçok yemek tarifinde de tercih edilmektedir. Keklik yumuşak ve yağ oranı düşük bir ete sahip olması nedeniyle birçok mutfakta önemli bir yere sahiptir. Nesiller boyunca ünlenmiş olan lezzetinden ötürü ise halk arasında iyi bir şekilde pişirilmiş etlere “keklik eti gibi lezzetli” denmektedir.

Keklik etini pişirmenin püf noktaları

Keklik gibi küçük kuş türlerinin etleri hızlı bir şekilde pişmektedir. Bu sebeple de pişme esnasında çabuk kurumaktadır. Yahni, çorba veya güveç gibi sulu bir yemek yapılıyorsa, keklik etinin kurumasının engellenmesi açısından etler bir miktar sıvı içerisinde pişirilmektedir. Eğer fırın veya ızgara tercih edilecekse de kekliklerin neminin içeride hapsedilmesi için etler yağlanmakta veya Amerikan mutfağındaki tariflerdeki gibi pişirilmeden önce tütsülenmiş pastırma ile sarılmaktadır. Geleneksel tariflerde, keklik eti patates ve sebze eşliğinde servis edilmektedir.

Keklik etinin faydaları

-Keklik eti, sindiriminin kolay olması nedeniyle mideyi yormayan bir et türüdür.

-Keklik eti zeytinyağında bekletilmekte, daha sonra bu yağ felçlilerin tedavisinde kullanılmaktadır.

-Keklik eti, felç, öksürük, bronşit ve sara hastalıklarını iyileştirmede yardımcı olmaktadır.

-Keklik ödü’nün burundan damlatılması durumunda hafızayı kuvvetlendirmeye yardımcı olmaktadır.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Sıkça Yenen Konular


Kontrfile
Yemek.com
Nisan 17, 2015
Kobe Eti
Yemek.com
Aralık 9, 2015
Dry Aged
Yemek.com
Aralık 9, 2015

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?

Fileto
Yemek.com
Nisan 10, 2015
Wagyu Eti
Yemek.com
Nisan 10, 2015
Biftek
Yemek.com
Nisan 9, 2015
Kavurma
Yemek.com
Nisan 9, 2015
Pirzola
Yemek.com
Nisan 7, 2015
Antrikot
Yemek.com
Nisan 3, 2015
Bonfile
Yemek.com
Nisan 3, 2015
Rosto
Yemek.com
Nisan 3, 2015