rosto

Rosto

Favorilerime
Ekle

Rosto, dana etinin büyük parçalar halinde kesilerek haşlandıktan veya kızartıldıktan sonra dilim dilim kesilerek servis edilir.

Rosto hangi etten yapılır?

Rosto, dananın nuar eti denilen bölümünden yapılan bir yemek türüdür. Nuar, but etinin farklı bir parçası olarak bilinir ve hayvanının bacaktan karına doğru olan kısmından elde edilir. Yağsız ve sinirsiz bir et olduğu için oldukça lezzetli bir et türüdür. Lezzetli bir et olmasının yanı sıra birinci sınıf kaliteye sahiptir.

Rosto eti nasıl hazırlanır?

Rosto yapmadan önce eti hazırlamak gerekir. Et, bir gece önceden buzluktan çıkarılmalı ve bir gece buzdolabında bekletilmelidir. Et buzdolabından çıkarıldıktan sonra en az bir saat kadar oda sıcaklığında bekletilir. Böylece et hem daha yumuşak hem de daha lezzetli olur. Eti pişirmeden önce iple belli aralıklara bağlamak gerekir. Böylece et pişerken kendini bırakmayacaktır. Bağlama ipi seçerken ise naylon bazlı olmayan pamuklu bir ip kullanılmalıdır.

Rosto pişirme yöntemleri nelerdir?

Hayvanın nuar denilen kısmından elde edilen rosto, haşlanarak, fırında ve kızartılarak hazırlanır. Önce etin yüzeyi ardından kendisi pişirilir. Etin yüzeyi kızartmadan önce yağla ovulmalı ve tavaya tekrar yağ dökülmemelidir. Eti fırına vermeden önce tuz, karabiber ve çeşitli baharatlarla marine etmek ardından fırına sürmek gerekir. Rosto pişirme yöntemleri arasında poeling adı verilen farklı bir yöntemde kullanılabilir. Bu yöntemde kapaklı bir tencerenin içine aromatik baharatlar ile birlikte konulan et, kendi suyunda ve buharında pişer.

Rosto neyle iyi gider?

Güzel bir akşam yemeği için rostonun yanında servis edeceğiniz yemekler oldukça önemlidir. Rosto yanında mantar sote ile servis edilebilir. Mantar sote dışında rosto ile oldukça uyumlu olan süt ve tereyağı ile lezzetlendirilmiş patates püresi hazırlanabilir. Bunun yanında pilav veya buharda haşlanan sebzeler kullanılabilir.Sebzelerin yanında çeşitli baharatlarla hazırlanan garnitürlerle birlikte de rosto servis edilebilir. İçecek olarak ise genellikle kırmızı şarap içilir. Kırmızı şarabı seçerken ise orta sertlikte olan seçilir. Beyaz şarap ise yemeğin tadını bastıracağı için rostonun yanında tercih edilmemelidir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?