Devekuşu Eti

Favorilerime
Ekle

Devekuşu, Afrika kökenli bir kuş türü olup uzun uzun bacak ve boyun yapısına sahiptir. Devekuşunun genellikle yumurta ve tüyünden faydalanılmasının yanında, etinden de yararlanılmaktadır. Devekuşu eti, tat olarak dana etine benzemekle birlikte rengi daha koyudur.

Kesim olgunluğuna ulaşmış olan kuşlarda, ortalama 20 kilogram kadar devekuşu eti bulunmaktadır. Devekuşu eti yağsız ve su tutma oranı yüksek olduğu için, iyi pişirilmediğinde lezzeti anlaşılamamaktadır. Raf ömrü kısa olan devekuşu etinin düşük sıcaklıklarda muhafaza süresi 15 günü bulabilmektedir.

Devekuşu eti besin değeri

Devekuşu eti, diğer et türleriyle karşılaştırıldığında düşük yağ oranına sahiptir. 100 gram porsiyonda ortalama 3 gram bulunan yağ, doymuş yağ niteliğindedir. Protein açısından zengin olan devekuşu eti, düşük kalori ve kolesterol barındırmaktadır. Devekuşu eti, potasyum ve demir açısından da yüksek değerlere sahiptir.

Devekuşu eti pişirmenin püf noktaları nelerdir?

Devekuşu eti, az yağlı olduğu için kızartma ve ızgara yapılırken dikkatli olunmalıdır. Fazla kızartmak eti kurutabileceğinden dolayı, önceden yağ içeren bir sos ile marine edilerek pişirilmelidir. Tavada kızartma yapılacağında kısa süre yüksek ateşte et dağlanmalı sonra orta ateşte devekuşu etinin kalınlığına göre kızartılmalıdır.

Devekuşu eti, haşlama olarak pişirileceğinde suda ekşimsi bir aroma olacağından önce kızartılıp sonra haşlanması tavsiye edilmektedir.

Devekuşu eti ile yapılabilecek tarifler

Geleneksel Türk mutfağında ve yöresel mutfaklarda dana eti kullanılarak yapılan her türlü yemek devekuşu eti kullanılarak da yapılabilmektedir. Orta Asya’da yaygın bir tüketime sahip devekuşu eti ile çorba, kapama, kebap, güveç, köfte ve bonfile yapılabilmektedir.

Devekuşu eti denilince akla gelecek yemeklerin başında devekuşu rosto gelmektedir. Devekuşunun but kısmından yapılan rosto, sıcak ve soğuk olarak tüketilebilmektedir. Fırın torbası kullanılarak yapılan rostoda, devekuşu etinin lezzetini kaybetmemesi için fırın torbasının delinmeden kullanılması tavsiye edilmektedir.

1 kilogram devekuşu eti, rosto olarak 150 derece fırında 45 dakikada hazır hale gelmektedir. Devekuşu et miktarının artmasına bağlı olarak pişirme süresi kilogram başına 20 dakika olarak artmaktadır. Besleyici ve lezzetli bir et türü olan devekuşu eti, günümüzde sucuk, sosis, pastırma ve çiğköfte yapımında da kullanılmaktadır.

Görselin kaynağı: http://www.wisegeek.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?