Kavurma

Kavurma

Favorilerime
Ekle

Buzdolabının olmadığı durumlarda etin uzun süre saklanması için, özellikle de kurban eti için, sıkça kullanılan bu yöntem, buzdolabının yaygınlaşması ile daha çok pişirme usulü olarak varlığını devam ettirmiştir.

Kavurmanın pişirme yöntemleri nelerdir?

Kavurma genelde iki farklı yöntemle yapılmaktadır. Birinde etler suda haşlanır, suyu süzülür, iç yağı veya kuyruk yağı eritilerek ete eklenir ve bol miktarda tuzlanarak saklanır. Diğerinde ise etler suda haşlanmak yerine kendi yağı ile pişirilir, ardından uzun süre taze kalması için bolca tuzlanır ve saklanır. Pide iç malzemesi olarak da tüketilen kavurma, genellikle etli yemeklerin yapımında kullanılır. Serin ve gölgeli bir ortamda saklanması gerekir. Kışlık olarak saklanacaksa içine katılan yağ ve tuz miktarı artırılabilir.

Kavurma yapmanın püf noktası nelerdir?

Kavurma yapımının birkaç püf noktası vardır. Eğer kurban etinden kavurma yapılacaksa, öncelikle kesilen hayvanın ölüm katılığından kurtulması için en az bir gün bekletilmesi gerekir. Bir ya da iki gün buzdolabı gibi soğuk bir ortamda bekletilen et, pişirmeden önce oda sıcaklığına getirilmelidir. Ayrıca etin tuzunu ateşten indirmeye yakın katmak gerekir. Yoksa tuz eti sertleştirir ve kurutur. Pişirme tavasının iyice ısınmış olmasına da dikkat edilmelidir. Aksi takdirde et suyunu bırakır ve buharlaşarak etin kuru kalmasına neden olur.

Kavurma eti hayvanın hangi bölgesinden kesilir?

Kavurma için büyükbaş ya da küçükbaş hayvanın kol kısmı en ideal olan bölgedir. But da kavurma için uygundur fakat but kaslı bir yapıya sahiptir. Bu yüzden hayvanın kol kısmından kesilen et tercih edilmelidir. Kavurmanın en önemli unsurlarından olan yağ ise kuyruk yağı ya da hayvanın iç yağı olmalıdır.

Kavurma nasıl saklanır?

Kavurma, hava almayacak şekilde ambalajlanarak nem oranı yüzde 60-70’i geçmeyen ortamlarda +1 ila +10 derece arasında en fazla 6 ay kadar saklanabilir. Derin dondurucuda ise küçük poşetlere bölünerek aylarca saklanması mümkündür. Piştikten sonra bol miktarda tuzlanıp kendi yağı ile üstü kapatılarak hazırlanan kavurmalar, buzdolabında uzun süre saklanabilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?