Pepperoni

Pepperoni

Favorilerime
Ekle

Pepperoni’nin hazırlanışı

Pepperoni sosisleri genellikle domuz ve dana etinin belirli ölçülerde karışımı hazırlanarak elde edilmektedir. Domuz etinin kullanılamayacağı durumlarda ve ülkelerde ise hindi eti ya da tavuk eti ile hazırlanmaktadır. Pepperoni, genellikle biri sandviçler diğeri ise pizzalar için olmak üzere iki farklı boyutta satışa sunulmaktadır. Büyük boyutlu pepperoniler sandviçlerde, küçükler ise pizzalarda kullanılmaktadır. Hazırlanışı esnasında elde edilmek istenen lezzete göre, içerisinde birçok biber türü, sarımsak ve bazı durumlarda hardal çekirdekleri de eklenen pepperoni, hazırlanış şekline göre farklı tat ve acılık seviyelerine sahiptir.

Pepperoni’nin püf noktaları

Tüketiciye genellikle pişirilmeden yenilebilir bir tarzda sunuluyor olsa da, pepperoni sosislerinin hazırlanacak yemeğin tarzı ve kişilerin damak tadına uyacak şekilde pişirilmesi de mümkündür. Cips dokusunda, çıtır çıtır pepperoniler tercih ediliyorsa, dilimlenmiş Pepperoniler pişirme kağıdının üzerine serilerek 8-10 dakika kadar bir süre fırınlanabilir, yağlı bir tavada birkaç dakika kızartılabilir veya mikrodalga fırında havlu peçetelerin üzerine serilerek yaklaşık üç dakikaya kadar pişirilebilir. Çıtır çıtır pepperonilerin eritilmiş cheddar veya benzer bir peynir ile hazırlanan peynir sosu eşliğinde servis edilmesi önerilmektedir. Eğer yumuşak bir doku elde edilmek isteniyorsa da, spaghetti veya pizza gibi yemeklerin içine yemek fırınlanmadan veya pişmeden önce eklenebilir. Sandviçler için ise pepperonilerin pişirilmeden kullanılması tavsiye edilmektedir.

Pepperoni içeren yemekler

Amerikan pizzacılarında sık tercih edilen bir malzeme olan pepperoni ayrıca Amerika Birleşik Devletleri, Batı Virginia’da ünlü bir yemek olan "pepperoni roll"un da (pepperonili ekmek) ana içeriğini oluşturur. Spaghetti soslarının içinde ekstra lezzet katması için kullanılan pepperoni, ayrıca İtalyan ya da Fransız ekmeğiyle hazırlanan ve "submarine sandwich" adı verilen sandviçlerde de kullanılmaktadır. Fırınlanan ve çıtır çıtır hale getirilen pepperoniler ise sos eşliğinde atıştırmalık olarak da servis edilebilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?