Kuzu Kaburga

Kuzu Kaburga

Favorilerime
Ekle

Kemikli ve lezzetli bir et türü olan kuzu kaburga, az yağlı ve gevşek dokulu olması nedeni ile sindirilmesi kolay bir besindir.
Bu nedenle ülkemizde de yaygın olarak tüketilmekte olan ve değerli etler sınıfına giren kuzu kaburga, dana ve koyun etine göre daha fazla tercih edilmektedir.

Kuzu kaburga hayvanın hangi bölgesinden kesilir?

Kuzu kaburga, kuzunun göğüs boşluğunun her iki yanında bulunan göğüs kafesinden elde edilir. 3-12 aylık kuzular anne sütünden yeni ayrılmış olduğu için etleri henüz yeterince yağlanamamıştır. Kimi zaman 4-5 haftalık küçük süt kuzuları da kesilebilmekte, ancak bu şekilde erken kesilen süt kuzuları yeterince büyüyüp gelişme gösteremedikleri için etleri hem besin değeri açısından daha düşük, hem de ağırlık açısından yetersiz kalmaktadır.

Kuzu kaburganın pişirme yöntemi nedir? Kuzu kaburga nasıl pişirilir?

Kuzu kaburga yumuşak ve sinirsiz bir et olduğundan, sırt bölgesinden elde edilen diğer etlere benzer olarak, ızgarada ya da fırında pişirmek için oldukça uygundur. Kuzu kaburganın pişirme işleminden önce zeytinyağı ya da sütte yaklaşık 1 saat kadar buzdolabında bekletilmesi, etin daha da yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Kuzu kaburganın çok fazla pişirilmesi etin yumuşak yapısını değiştirmez. Diğer et ürünlerinden olan biftek, antrikot, bonfile ve pirzolada olduğu gibi kuzu kaburganın da tuzunu en son, ocağı kapatmadan hemen önce eklenebilir. Kuzu kaburga pişirirken kaya tuzu ya da Himalaya tuzu kullanabilir.

Kuzu kaburganın yüksek ateşte kızmış olan yağlı tavaya alıp, her bir tarafını 3 ya da 4 dakika kadar pişirerek kızartılması yeterli olacaktır. Et bu şekilde yüksek ateşte mühürlendiğinde suyunu kendi içinde hapsederek dışarıya bırakmayacaktır. Kuzu kaburga, pişirmeden önce yıkanmamalıdır. Aksi halde hem etin kalitesi, hem de kendine has dokusu bozulmaya uğrayacaktır. Bununla birlikte ette bulunması olası her tür bakteri pişirilme esnasında zaten yok olacaktır.

Kuzu kaburgaya, pişirme sırasında farklı tatlar vermesi açısından kekik, biberiye ve karabiber gibi baharatlar ya da tercihe göre çok az bir miktar salça eklenebilir.

Kuzu kaburga nasıl saklanır?

Kuzu kaburgayı, tıpkı diğer kırmızı etlerin genelinde olduğu gibi, pişmemiş hali ile buzdolabında 3-5 gün, derin dondurucuda ise 6-12 ay süre ile muhafaza etmek mümkündür. Sağlıklı bir koruma için buzdolabı ısısının yaklaşık 4 derece, derin dondurucunun ise -18 derece olması gerekir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?