Gerdan

Favorilerime
Ekle

Gerdan, dana ve kuzunun boyun bölgesinden elde edilen bir ettir. Kemikli ve oldukça lifli bir yapıya sahiptir. Döş ve pançeta gibi orta yağlı etler arasında yer alır. Genellikle kıyma çeşitleri ile sote, haşlama, tas kebabı ve köfte gibi yemekler bu etten hazırlanır.

Kuzudan elde edilen gerdan, danaya oranla daha yağlı ve yumuşaktır. Rengi açık pembe, yağı ise beyazımsıdır. Ortalama bir kuzu gerdan, yaklaşık 1 kilogram ağırlığa sahiptir. Dana gerdan ise açık kırmızı renge ve sarımsı yağa sahip, orta sertlikte bir ettir. Yoğun miktarda sinir içeren dana gerdan yaklaşık 9 - 10 kilogram gelir.

Gerdan pişirme yöntemleri nelerdir? Nasıl tüketilir?

Hayvanın boyun bölümünden elde edilen gerdanın geniş bir kullanım alanı bulunur. Haşlamalık kullanım için ideal olan gerdan, kemikli olarak pişirilebileceği gibi kemikleri ayrıldıktan sonra sebzelerle birlikte de hazırlanır.

Güveç yemekleri, etli kuru fasülye, patatesli gerdan yemeği, yahni, fırında sebzeli kebap ve gerdan böreğinin yanı sıra etinden elde edilen su ile de düğün çorbası, beyran çorbası ve gerdan çorbası yapılır.

Gerdanın içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

İnsanların protein gereksiniminin büyük bölümü et ile karşılanır. Birçok kırmızı et türünde olduğu gibi gerdan da protein ve demir açısından oldukça zengindir. Kemikli yapısı ve ilik dokusu sayesinde, haşlama olarak tüketildiği takdirde et suyundan daha faydalı olduğu belirtilmektedir.

Özellikle 8. ayından itibaren bebeklerin ve çocukların gelişiminde olumlu etkiye sahip olan et, içeriğindeki vitaminlerle de genel sağlık için faydalı besin kaynakları arasında yer alır. A, C, D, E, B6 ve B12 vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, kalsiyum, fosfor, çinko ve sodyum mineralleri içerir.

Gerdan nasıl saklanır?

Gerdan, tıpkı diğer kırmızı etlerin çoğunda olduğu gibi, pişmemiş ve işlenmemiş olarak buzdolabında 3 ila 5 gün, derin dondurucuda ise 6 ila 12 ay süreyle muhafaza edilir. Şayet gerdan kıyma haline getirilmiş ise buzdolabında en çok 3 gün, derin dondurucuda ise 3 ay saklanması tavsiye edilir. Doğru bir koruma için buzdolabı ısısının yaklaşık olarak 4 derece, derin dondurucunun ise -18 derece olması yeterlidir.

Görselin kaynağı: http://www.eryilmazet.com/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?