Biftek

Biftek

Favorilerime
Ekle

Dilimize Fransızca’da bir et kesimi çeşidi olan “bifteck” sözcüğünden geçen biftek, marine edilmiş yumuşak etlerden hazırlanır. Döş, kol veya gerdan gibi hayvanın bir bölümü değildir. Dananın bazı parçalarından çıkarılan bir et işleme biçimidir. İngilizce muadili kızarmış sığır eti manasına gelen “beef steak” olan et, dünya mutfak kültüründe de yaygın olarak bu isimle anılır.

Biftek dananın hangi bölgesinden kesilir?

Biftek, başta antrikot ve bonfile olmak üzere dananın kontrnuar, kontrfile, sokum ve yumurta bölümlerinden elde edilir. Bu bölgelerden çıkarılan bifteklerin kullanım yeri ve pişirme yöntemleri farklıdır. Örnek olarak bonfile, sokum, antrikot ve kontrfile parçalarından dilimlenen biftek, ızgara ve tavada cızbız şeklinde pişirilebilirken, kontrnuar ve yumurta bölümlerinden kesilen dilimler genellikle salçalı ve soslu pişirme yöntemlerinde kullanılır.

Biftek nasıl seçilir?

Et seçimi yaparken etin renginin açık, dokusunun sıkı ve parlak olması gereklidir. Sinir ve yağ oranına göre değişiklik gösteren biftek parçaları çok pişmiş seviliyorsa ince, az pişmiş seviliyorsa kalın dilimletilmelidir. Orta pişmiş için de çok ince olmayan dilimler tercih edilir. Pişirme yöntemine göre farklı bölgelerden seçilen et, asla dövülerek inceltilmemelidir. Dövülen et, öz suyunu dışarı salarak hem sertleşir, hem de lezzetini yitirir. Ayrıca önceden dilimlenmiş parçalar yerine yeni dilimler tercih edilmelidir.

Biftek pişirmenin püf noktaları nelerdir?

İyi biftek pişirmenin püf noktaları oldukça çeşitlidir. Dananın türüne ve hangi bölgeden kesildiğine göre ızgara ya da salçalı gibi farklı pişirme yöntemleri uygulanır. Et parçaları istenilen kalınlıkta dilimlendikten sonra marine edilmelidir. Marine işlemi için biftek, zeytinyağı, süt, kekik, karabiber, sarımsak, soğan ve biberiye gibi malzemelerle marine edilerek buzdolabında dinlenmeye bırakılmalıdır. Dinlenen et, pişirilmeden önce oda sıcaklığında en az 30 dakika beklemelidir. Biftek, ızgarada veya tavada pişiriliyorsa suyunu ve yumuşaklığını kaybetmemesi için mutlaka mühürlenmelidir. Bifteğin pişirileceği tava döküm olursa daha iyi sonuç alınır. Etleri koymadan önce döküm tava mutlaka ısınmış olmalıdır. Etin iki yanı istenilen oranda pişirildikten sonra önceden ısıtılmış fırında 3-4 dakika daha pişirilmesi ile biftek kolay dilimlenebilir bir hal alacaktır. Tuz kullanımı etler piştikten sonra gerçekleşmelidir.

Biftek neyle iyi gider?

Biftek genellikle patates püresi ve patates kızartması gibi çeşitli nişasta formlarıyla birlikte sunulur. Kuşkonmaz ve brokoli gibi sebzelerle birlikte servis edilebilir. Üzerinde çeşitli baharatlarla harmanlanmış soslarla da yenebilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Melosdeniz26 Şubat 2019 16:39
Ben nasıl yapacam
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?