Billur

Favorilerime
Ekle

Billur erkek küçük ve büyükbaş hayvanların yumurtalıklarının, kesim sonrası temizlendikten sonra pişirilmeye hazır, kasaplık hale getirilmiş şekline verilen isimdir. Sakatatçılarda satılır. Beyaz renkli, yumuşak dokulu, kaygan ve ıslak bir görüntüsü vardır. Üzeri ince saydam bir zarla kaplıdır. Erkek koyunlardan elde edilen billurların tanesi 100-150 gram ağırlığındadır. Dana billurları ise 1-1,5 kilograma kadar ulaşabilir.

Billur yenir mi?

Görüntüsü ve elde edildiği yer itibariyle bazılarına çok iştah açıcı gelmese de billur; işkembe, paça, dil, beyin, dalak, yürek gibi meze, ara sıcak ve yemek olarak çok yaygın biçimde sevilerek yenir. Danalardan elde edilen billurlar çok büyük ve sert olduklarından çok makbul değillerdir.

Ancak “koç yumurtası” adıyla da bilinen ve erkek koyundan elde edilen billur, iyi pişirildiğinde çok lezzetli bir yiyeceğe dönüşür. Fakat yanlış bir inanç olarak billur yemenin cinsel gücü artırdığı düşünülürse de bunun bilimsel anlamda hiçbir temeli yoktur.

Billur nasıl pişirilir?

Billurun çok çeşitli pişirme yöntemleri vardır. Bunların başta geleni ise ızgaradır. Billurlar zarları soyulup yıkandıktan ve kurulandıktan sonra ince dilimler halinde kesilerek kekik, pul biber ve zeytinyağıyla marine edilip ızgarada pişirilirler. Billurun tavası da lezzetli bir seçenektir. Küp küp doğranan billurlar tereyağında, renkleri açık kahverengiye dönecek şekilde sotelenir.

Bunun da üzerine tavaya konmadan önce kekik, pul biber ve karabiber eklenirse daha da lezzetli olur. Bir diğer billur pişirme yöntemi ise güveç yapmaktır. Domates, soğan, biber, sarımsak, zeytinyağı, kekik ilavesiyle küp şeklinde doğranan billurlar güveç kabında fırında veya ocakta kolaylıkla pişirilirler.

Billurun besin değeri nedir?

Billur da diğer tüm sakatat çeşitleri gibi kolesterol açısından masum olmayan yiyecekler sınıfına girer. Bu yüzden ileri yaşta olanların ve kalp-damar sorunu yaşayanların dikkatli tüketmesi gerekmektedir. Ancak sanıldığı kadar yüksek bir besin değerine sahip değildir. Diğer sakatat çeşitleri arasında en düşük kaloriye sahip olan yiyecek billurdur. 100 gram billurda 109 kcal kalori mevcuttur. 100 gram dana etinde 250 kcal kalori olduğu düşünülürse,bu miktarın ne kadar düşük seviyede kaldığı anlaşılabilir.

Görselin kaynağı: http://www.altinkus.com.tr/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?