Antrikot

Antrikot

Favorilerime
Ekle

Antrikot sığırın hangi bölgesinden kesilir?

Geleneksel antrikot, sığırın kaburgalarının üst kısmına denk gelen kürek kemiklerinin arasından ve genellikle kemiklerden sıyrılmış olarak elde edilen et dilimidir.

Antrikot terimi, Fransa’da ayrıca kontrfile olarak da bilinen sığır filetosu için de kullanılmaktadır. İngilizce’de ise kontrfileden kesilmiş etin bölümlerine ve etin kendisine, eğer kemiği üzerindeyse Porterhouse steak, kemiksiz ise Batı yakasında Spencer steak, Doğu yakasında Delmonico steak, Avustrayla ve Yeni Zelanda’da Scotch filet, kaburga kemiği uzun ise cowboy steak, New York strip steak ya da T-bone steak de denmektedir.

En yağlı ve en lezzetli et olarak bilinen antrikotun kalitesinin belirlenmesi, etin lezzeti ve yapısını oluşturan yağ oranıyla sağlanmaktadır. Kaliteli olarak nitelendirilen antrikotların yağ oranı eşit dağılmıştır, böylelikle ızgarada pişerken etin kuruması engellenmektedir.

Antrikotun püf noktaları ve pişirme teknikleri

Tüm etler için geçerli olan oda ısısındayken pişirme kuralı, antrikot için de geçerlidir. Eti pişirmeden önce buzdolabından çıkararak oda sıcaklığına ulaşmasını sağlamak iyi bir pişme kalitesi sağlamak için son derece önemlidir. Eğer antrikot, donma derecesine yakın bir soğukluktayken pişirilmeye çalışılırsa etin sadece dış kısımları pişecek ve et servis edilemez hale gelecektir.

İyi bir antrikot, eğer doğru bir şekilde pişirilirse sadece tuz ve karabiberden başka hiçbir baharata ihtiyaç duymamaktadır. Eti pişirmeden yarım saat önce tuzlamak, etteki proteinleri kıracağı için etin daha yumuşak olmasını sağlamaktadır. Fakat etin daha önce tuzlanması ve bekletilmesi, etin kurumasına ve lezzetini yitirmesine sebep olacaktır.

Yağlı yapısı nedeniyle antrikot, bonfile ve kontrfile gibi, tavada ve fırında pişmek için ideal bir et türüdür. Antrikotun pişirilmesi için üç farklı teknik bulunmaktadır. Birincisi önce tavada kızartılıp sonra 200-260 derecelik fırında pişirilmesi, ikincisi önce fırında sonra tavada pişirilmesi, üçüncüsü ise açık havada mangal ateşinde pişirilmesidir.

Antrikotun faydaları nelerdir?

- Vücudun protein ihtiyacını karşılayarak yenilenme ve tazelenme süreçleri hızlandır.

- Demir içeriyor olması nedeniyle kansızlık, uyku problemleri, baş dönmeleri vb. sorunlara pozitif etki eder.

- İçerdiği B12 vitamini sayesinde hafıza kaybı ve yorgunluk hissi ile mücadele eder.

Antrikotun zararları nelerdir?

Aşırı tüketiminde etin içerisinde bulunan yüksek kolesterol vücutta dengesizlikler yaratabilir. Barındırdığı yüksek protein değerleri sebebiyle aşırı tüketim söz konusu olduğunda, sindirim aşamasında böbrekleri yıpratabilir. Sağlıksız koşullarda kesilen ve satışı yapılan etler besin zehirlenmesine ve çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Barındırdığı yüksek yağ oranı ile kilo alımına sebep olabilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

5

sberta18 Aralık 2018 14:12
Antrikotun zararları nelerdir? Başlığı altındaki yazı okunmuyor.
Yanıtla
Duygu Arslan 19 Aralık 2018 09:29
Yanıtla
Merhaba, bizde bir sorun görünmüyor. Sayfayı yenileyip tekrar deneyebilir misiniz?
cadoli 23 Aralık 2018 02:23
Yanıtla
Bende de zararları kısmı gözükmüyor. Sayfa aşağı inmiyor.
chefsgod2 Eylül 2016 21:35
O antrikot degil yahu :) Dallas Steak diyoruz ona .
Yanıtla
chefsgod2 Eylül 2016 21:34
O antrikot degil yahu :) Dallas Steak diyoruz ona .
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?