fileto

Fileto

Favorilerime
Ekle

Fileto dana, sığır, koyun ve kuzu gibi farklı hayvanların etlerinden elde edilir. Türk mutfağında fazla kullanılmayan fileto, Amerika ve Avrupa ülkelerinde sıklıkla tüketilen popüler bir et türüdür.

Fileto hayvanın hangi bölgesinden kesilir?

Dana etinden fileto çıkarmak için biftek kullanılır. Biftek hayvanın üst kısmından çıkarılır ve fileto bifteğin çeşitli aşamalardan geçirilip işlenmesi ve dilimlenmesi ile elde edilen et türüdür. Koyun etinden fileto hazırlanacağı zaman ise koyunun böbrek kısmındaki et kullanılır. Sol kaburgadan kalçaya kadar sağlı sollu iki adaleden elde edilen et kemiksizdir. Ancak kemikli etlerinden de fileto çıkarılabilir.

Fileto pişirme yöntemleri ve püf noktaları nelerdir?

Kolay pişirme yöntemlerine sahip fileto, lezzetli soslarla hazırlanan olukça yumuşak bir et çeşididir. Tavada sığır filetosu pişirmeden önce etin yağlı olup olmadığı kontrol edilir. Eğer et yağlı ise etin yağlı kısımları çıkarılır. Yağlı kısımları çıkarılan fileto, çeşitli baharatlarla ovulup üzerine zeytinyağı sürüldükten sonra bir gün buzdolabında dinlendirilmelidir. Filetonun buzdolabında dinlendirildikten sonra oda sıcaklığında bekletilmesi ardından da pişirilmesi gerekir. Fileto pişirmeden önce tava ısıtılmalıdır. Buzdolabında dinlendirme ve oda sıcaklığında bekletme işlemi, fileto fırında pişirilirken de uygulanır. Fırında fileto pişirileceği zaman fırının önceden ısıtılmış olması gerekir. Bu gibi pişirme yöntemlerinin yanı sıra ıspanak ve kekik gibi sebzeler ile sığır filetosu pişirilebilir. Koyun ve kuzu filetosu ise farklı yemeklerde kullanılmaya uygundur. Koyun filetosu tavada pişirileceği zaman et suyunu çekene kadar tavanın kapağını kapalı tutmak gerekir. Bunun yanında kuzu fileto, güveç yapımında da kullanılır.

Kemikli etten fileto nasıl çıkarılır?

Fileto çıkarmak dikkat ve titizlikle yapılması gereken bir işlemdir ve özellikle kullanılan bıçağa dikkat etmek gerekir. Fileto çıkarmak için keskin bir bıçak kullanabileceği gibi özel üretilen fileto bıçakları da tercih edilebilir. Kemikli etlerde fileto çıkarılacağı zaman keskin bıçakla ete boydan boya düzgün bir çizik atılır. Bıçak kemik boyunca dışa doğru çevrilir ve etin diğer tarafı içinde aynı işlemi uygulanır. Daha sonra kemikten ayrılmış etler fileto şeklinde dilimlenir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?