Kobe Eti

Favorilerime
Ekle

Kobe şehrinin içinde bulunduğu Hyogo Bölgesi'nde yetiştirilen Wagyu sığırlarının özel koşullarda beslenmesi ve bakılmasıyla elde edilir. Çok sınırlı sayıda yetiştirilen, sertifikalı sığırlardan üretildiği için kolay kolay bulunmayan bir ettir. Dünyanın büyük metropollerindeki lüks restoranlarda Kobe bifteği adıyla satılan etlerin, orijinal Kobe etiyle pek bir ilgisi yoktur.

Kobe eti, sadece Japonya’da Kobe bölgesinde üretilen sığırlardan elde edilen ve dünyanın en lezzetli ve en pahalı eti olduğu kabul edilen et türüdür. Pek çok şehir efsanesine de kaynaklık eden bu et yaygın olarak Kobe bifteği adıyla da bilinir.

Kobe eti nasıl üretilir?

Kobe sığırları devasa çiftliklerde büyük sayılarda üretilmezler. Hâlihazırda aynı anda yetiştirilebilen sertifikalı sığır sayısı 3 bin adetle sınırlıdır. Wagyu cinsi erkek sığırlar olabildiğince loş ve karanlık ortamlarda, yerlerinden hiç kıpırdamadan 2-2,5 yıl kadar beslenerek kesime hazır hale gelirler.

Uzun süre yere basmamaları için sığırlar gece askılara alınarak, yerle temasları kesilir. Beslenmelerinde bu sığır cinsine adını veren Wagyu Bölgesi'nin yağlı ve baharatlı bitki çeşitleriyle birlikte havuç ve patates kullanılır. Ayrıca sığırlara etlerinin mayalanması ve yağlanması amacıyla günde 20 litre kadar da özel üretilmiş düşük alkollü bira içirilir. Bu et cinsini efsane yapan bir diğer özelliği ise sığırlara masaj yapılıyor olmasıdır.

Her gün 8-10’ar kişilik ekipler, her bir sığıra en az bir saat masaj uygularlar. Hayvanın kuyruk sokumundan başlayarak bütün sırt bölgesine uygulanan masaj, etinin yumuşak olmasındaki en büyük etkenlerden biridir. Bu masaj sayesinde yüzeydeki hayvansal yağlar, etin iç bölgesine kaçarak dağılır ve etin lezzetini artırır.

Kobe etinin özelliği nedir?

Her gün yapılan özel masajla etin iç bölgesine doğru kaçan yağlar ince damarlar meydana getirerek mermersi bir görüntü oluştururlar. Kolesterol açısından son derece düşük değerlere sahip bu yağlar etin lezzetini veren en büyük özelliğidir. Günümüzde gerçeğini Japonya dışında yemenin nerdeyse imkânsız olduğu bu etin porsiyon fiyatı ise 150-300 Amerikan Dolar'ı arasındadır.

Kobe eti nasıl pişirilir?

Kobe eti Batı mutfağında en yaygın olarak steak, yani biftek olarak bilinir ve pişirilir. Japon mutfağında ise en yaygın pişirme şekli teppanyaki olan bu etin, bir şehir efsanesine göre kadınlar tarafından pişirildiğinde daha lezzetli olduğu söylenir. Bu iddiaya göre erkekler, ete daha hoyrat davrandığı için kadın nezaketi, bu narin ete daha da lezzet katmaktadır.

Görselin kaynağı: http://kobebeefman.com/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?