wagyu eti

Wagyu Eti

Favorilerime
Ekle

Japon ineği olarak da bilinen sığırdan elde edilen wagyu eti, Japonya’da zamanında çeltik tarlalarında işçi öküzü olarak kullanılan wagyudan çıkartılır. Otoriteler tarafından dana etine oranla daha lezzetli olduğu öne sürülen bu et, lezzetini hayvanın yetiştirilme tarzından alır. 19. yüzyılın ortalarına kadar Japonya’da dana ve kuzu eti yemek yasak olduğu için wagyu eti, dünya mutfak kültürüne oldukça geç girmiştir. Fiyatı Japonya’da ve dünyada diğer sığır etlerine kıyasla daha pahalıdır. Bunun nedeni temelde kalitesi olsa da klasik müzik eşliğinde bira içirilen, bunun yanı sıra alkolle masaj yapılan ineklerden elde edildiğine dair geliştirilen pazarlama stratejisi de ana sebeplerden biridir.

Wagyu etini pişirme yöntemleri nelerdir?

Wagyu sığırı eti tüm dünyada biftek olarak ön plana çıkmıştır. Oldukça yağlı olan et dokusundan dolayı tava ve ızgaralarda pişirilir. Lifli yapısı, mermerleşme benzeri bir etkiyle etin bütünlüğünü koruduğu için pişirilmesi yüksek ısıda olmalıdır. Kobe tipi biftek yaygın olarak kullanılır.

Wagyu eti nasıl elde edilir?

Japon Wagyu eti, bira fabrikalarında yan ürün olarak üretilen fermente edilmiş arpa ve buğdayla beslenen wagyu cinsi sığırlardan sağlanır. Bu hayvanlar Japonya’da temiz dağ havası olan geniş meralarda yaşarlar. Yıllarca geliştirilen yetiştirme alışkanlıkları sayesinde etlerindeki doymamış yağların doğmuş yağlara oranı çok yüksektir. Beslenme yöntemleri neticesinde Omege 3 ve Omega 6 yağlarını da içerir.

Wagyu eti çeşitleri nelerdir?

Temelde siyah Japon, Japon polet, kısa boynuz Japon ve kahverengi Japon ya da Kumamato kırmızı olarak bilinen dört farklı tip wagyu eti vardır. Ayrıca yetiştiği bölgelere göre sınıflandırılan sığırlar Kobe, Tajima, Hida, Tottori, Okayama, Shimane, Kochi ve Kumomoto olarak da isimlendirilmiştir. Japonya’da üretilen sığırların %90’ı Tottori, Tajima, Shimane ve Okayama’yı da kapsayan Siyah Japon türündedir. Kochi ve Kunamato’yu içeren kahverengi Japon ve Kunamoto kırmızı türleri %9’luk paya sahipken, kısa boynuz ve polet ise çok az bir paya sahiptir.

Wagyu eti nerelerde üretilir?

Japonya dünyaya açıldıktan sonra, birçok ülke tarafından ithal etilen wagyu eti, artan üretim maliyetleri neticesinde çok pahalıya gelmesi nedeniyle, başta Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri olmaz üzere Kanada, İskoçya, Yeni Zelanda, Şili, Tayvan, Çin, Hong Kong, Singapur, Endonezya, İngiltere, Fransa, Almanya ve Danimarka'da özel olarak oluşturulmuş çiftliklerde yetiştirilmektedir. Bu etler, lezzet yönünden birbirlerinden ayrılır.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Sıkça Yenen Konular


Angus Eti
Yemek.com
Aralık 7, 2015
Geyik Eti
Yemek.com
Aralık 7, 2015
Bonfile
Yemek.com
Nisan 3, 2015
Currywurst
Yemek.com
Aralık 7, 2015

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?

Biftek
Yemek.com
Nisan 9, 2015
Kavurma
Yemek.com
Nisan 9, 2015
Pirzola
Yemek.com
Nisan 7, 2015
Antrikot
Yemek.com
Nisan 3, 2015
Bonfile
Yemek.com
Nisan 3, 2015
Rosto
Yemek.com
Nisan 3, 2015