İncik

Favorilerime
Ekle

İncik, kasaplık hayvanların bacaklarında, dizleriyle paçaları arasındaki kısma verilen isimdir. Kuzu incik, koyun etinin pirzola ile birlikte en makbul kısmı sayılır. İncik sığırda veya koyunda, hayvanların ayakta durmalarından ya da yürümelerinden dolayı en çok çalışan kasları olması nedeniyle, teorik olarak en sert kısımları olması gerekirken; özellikle koyunda etin et yumuşak yerlerinden biridir.

İncik etinin özellikleri nelerdir?

İncik kabaca kırmızı et olarak adlandırdığımız koyun ve sığır etinin siyah et bölgesi olarak kabul edilir. Uzun kaslardan oluştuğundan lifli bir ettir ve bu da onun yumuşak olmasına yol açar. İncik eti hayvanın ince uzun baldır kemiğinin etrafında yer alır. Bu kemik hayvanda en yoğun iliğe sahip olan kemiktir. İliğin etin pişirilmesi sürecindeki en büyük lezzet kaynağı olduğuysa, bugün tüm yemek otoritelerinin kabul ettiği bir durumdur.

İncik eti nasıl pişirilir?

Kuzu incik, ızgara hariç koyun etinden yapılan tüm yemeklerde kullanılabilir. Yani haşlama, fırın, kızartma, tandır en başta gelen pişirme yöntemleridir. Günümüzün önde gelen yemek akımlarından slow food tarzı pişirmede kuzu incik en çok tercih edilen ettir. Fırında, düşük ısıda 8 saat ve üstü pişirmelerde olağanüstü sonuçlar verir.

Kuzu inciği pişirdikten sonra suyuna pilav veya çorba ise unutulmaması gereken bir mutfak sanatıdır. Dana incik hayli büyük bir parça olduğu için doğal olarak bütün halde pişirilmez. Bunun en kolay yolu ise dilimler halinde kesilerek kullanılmasıdır. Bu haldeki dana incik, içindeki kocaman iliğiyle birlikte haşlama veya fırın olarak harika sonuçlar yaratacaktır.

İncik etinin insan sağlığına faydaları nelerdir?

- İncik etinin en büyük özelliği içinde ilikli kemik barındırmasıdır. Kemik iliği en başta yüksek protein ve yağ kaynağıdır.

- Kemik iliği vücuttaki bağışıklık sitemini güçlendiren lökosit, trombosit ve eritrosit denilen kan hücrelerinin üretimine yardımcı olmaktadır.

- Kemik iliğinin antioksidan özelliği vardır.

- Kemik iliği ihtiva eden et suyunun diz, bilek gibi eklemlerin güçlenmesini, bağlarının sağlamlaşmasını sağladığı yaygın bir kanıdır.

- Menopoz dönemindeki kemik erimesine karşı direnç sağladığı söylenmektedir.

- Kırık ve çıkıkların çabuk iyileşmesinde ilikli et suyunun en önemli etkenlerden biri olduğu, en yaygın inanışlardandır.

Görselin kaynağı: http://www.zumrutet.com/Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Sıkça Yenen Konular


Şaşlık
Yemek.com
Aralık 9, 2015

Yorumlar

1

sberta18 Aralık 2018 11:04
Düşük ısıda 8 saat ve üstü demişsiniz düşük ısı ne kadar kaç derece ???
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?

Gerdan
Yemek.com
Aralık 9, 2015
Billur
Yemek.com
Aralık 9, 2015
Kaz Ciğeri
Yemek.com
Aralık 9, 2015
Kobe Eti
Yemek.com
Aralık 9, 2015
Kanguru Eti
Yemek.com
Aralık 9, 2015
Dry Aged
Yemek.com
Aralık 9, 2015
Döş
Yemek.com
Aralık 9, 2015
Nuar
Yemek.com
Aralık 9, 2015
Kaz Eti
Yemek.com
Aralık 9, 2015