Frankfurter

Favorilerime
Ekle

Frankfurter, ince uzun, klasik Alman sosis türüne verilen isimdir. Anavatanı, Frankfurt’a bağlı Main şehri olduğu için bütün dünyada bu adla anılır. Asıl olarak domuz etinden yapılır. Ancak dana etiyle karıştırılarak yapılan çeşitlerine de rastlamak mümkündür. Frankfurter aynı zamanda aynı adı taşıyan sosisten yapılan sosisli sandviçe de verilen isimdir. Belki de dünyanın en çok bilinen sandviç çeşididir.

Aynı sosisli sandviç çeşidine İngiltere’de ise hot dog denir). Almanya’da hem frankfurter sosisi, hem de sandviçi bu isimden çok Wiener ismiyle bilinir. Avusturya’nın başkenti Viyana da (Wien) ismini bu sosis çeşidinden alır. Dünyada Frankfurt, frank, beef frank isimleriyle de bilinir.

Frankfurter nasıl yapılır?

Domuz kıyması önce tuz ve hardal tozu başta olmak üzere çeşitli baharatlarla harmanlandıktan sonra, 8-10 dakika kadar kaynar suyla yoğrularak homojen bir hale getirilir. Bu işlemin ardından ortaya çıkan bu bulamaç tıpkı sucuk yapımında olduğu gibi, hayvan bağırsaklarının içine doldurulur ve sonra da suyunun akması için asılarak, dinlendirilir.

İçindeki fazla suları akan yarı mamul sosisler buhar fırınlarına alınarak, buharda pişirilmek suretiyle hazır hale getirilirler . Kullanılan etin cinsine ya da etin bağırsağa dolduruluş şekline göre biçimleri ve renkleri farklı olabilir. Pembeden, koyu sarı ve açık kahverengiye kadar çeşitli renklerde frankfurtere rastlamak mümkündür.

Ülkemizde et endüstrisinin önemli ürünlerinden bir olan sosis çeşitleri, frankfurter tabanlı üretilen sosislerdir.

Frankfurter nasıl tüketilir?

Frankfurterin dünyada bir numaralı kullanım alanı sosisli sandviçtir. Sosisli sandviç ise dünyanın en yaygın fast-food’udur. Hardal, mayonez, ketçap ve Rus salatası sosisli sandviçin en ünlü eşlikçileridir. Frankfurter ayrıca ızgara olarak da tüketilebilir.

Yine Frankfurterden sosis tava, domates soslu sosis ve benzeri sosis yemekleri yapılabilir. Ayrıca kanepelerde de birçok şekilde kullanmak mümkündür. Almanlar milli yiyecekleri olan frankfurteri bira eşliğinde tüketirler.

Frankfurterin besin değeri nedir?

Tüm şarküteri ürünleri gibi lezzetli ama yağlı bir yiyecektir. 100 gram frankfurterde 300 kalori, 20 gram yağ, 71 miligram kolesterol, 848 miligram sodyum, 184 miligram potasyum bulunur. Ayrıca frankfurter bolca kalsiyum, demir ve magnezyum içerir.

Görselin kaynağı: http://huber-metzger.at/Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Sıkça Yenen Konular


Currywurst
Yemek.com
Aralık 7, 2015
Kuzu Kol
Yemek.com
Kasım 26, 2015
Bonfile
Yemek.com
Nisan 3, 2015

Yorumlar

0

Bir Tabak Daha?

Acur
Yemek.com
Nisan 20, 2015
Tere
Yemek.com
Nisan 20, 2015

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?

Füme Dil
Yemek.com
Aralık 7, 2015
Geyik Eti
Yemek.com
Aralık 7, 2015
Angus Eti
Yemek.com
Aralık 7, 2015
Ördek Eti
Yemek.com
Aralık 7, 2015
Dana Bacon
Yemek.com
Kasım 26, 2015
Kuzu Kol
Yemek.com
Kasım 26, 2015
Chorizo
Yemek.com
Kasım 26, 2015
Küşleme
Yemek.com
Nisan 17, 2015
Kontrfile
Yemek.com
Nisan 17, 2015
Keklik Eti
Yemek.com
Nisan 16, 2015
Fileto
Yemek.com
Nisan 10, 2015
Wagyu Eti
Yemek.com
Nisan 10, 2015