Frankfurter

Favorilerime
Ekle

Frankfurter, ince uzun, klasik Alman sosis türüne verilen isimdir. Anavatanı, Frankfurt’a bağlı Main şehri olduğu için bütün dünyada bu adla anılır. Asıl olarak domuz etinden yapılır. Ancak dana etiyle karıştırılarak yapılan çeşitlerine de rastlamak mümkündür. Frankfurter aynı zamanda aynı adı taşıyan sosisten yapılan sosisli sandviçe de verilen isimdir. Belki de dünyanın en çok bilinen sandviç çeşididir.

Aynı sosisli sandviç çeşidine İngiltere’de ise hot dog denir). Almanya’da hem frankfurter sosisi, hem de sandviçi bu isimden çok Wiener ismiyle bilinir. Avusturya’nın başkenti Viyana da (Wien) ismini bu sosis çeşidinden alır. Dünyada Frankfurt, frank, beef frank isimleriyle de bilinir.

Frankfurter nasıl yapılır?

Domuz kıyması önce tuz ve hardal tozu başta olmak üzere çeşitli baharatlarla harmanlandıktan sonra, 8-10 dakika kadar kaynar suyla yoğrularak homojen bir hale getirilir. Bu işlemin ardından ortaya çıkan bu bulamaç tıpkı sucuk yapımında olduğu gibi, hayvan bağırsaklarının içine doldurulur ve sonra da suyunun akması için asılarak, dinlendirilir.

İçindeki fazla suları akan yarı mamul sosisler buhar fırınlarına alınarak, buharda pişirilmek suretiyle hazır hale getirilirler . Kullanılan etin cinsine ya da etin bağırsağa dolduruluş şekline göre biçimleri ve renkleri farklı olabilir. Pembeden, koyu sarı ve açık kahverengiye kadar çeşitli renklerde frankfurtere rastlamak mümkündür.

Ülkemizde et endüstrisinin önemli ürünlerinden bir olan sosis çeşitleri, frankfurter tabanlı üretilen sosislerdir.

Frankfurter nasıl tüketilir?

Frankfurterin dünyada bir numaralı kullanım alanı sosisli sandviçtir. Sosisli sandviç ise dünyanın en yaygın fast-food’udur. Hardal, mayonez, ketçap ve Rus salatası sosisli sandviçin en ünlü eşlikçileridir. Frankfurter ayrıca ızgara olarak da tüketilebilir.

Yine Frankfurterden sosis tava, domates soslu sosis ve benzeri sosis yemekleri yapılabilir. Ayrıca kanepelerde de birçok şekilde kullanmak mümkündür. Almanlar milli yiyecekleri olan frankfurteri bira eşliğinde tüketirler.

Frankfurterin besin değeri nedir?

Tüm şarküteri ürünleri gibi lezzetli ama yağlı bir yiyecektir. 100 gram frankfurterde 300 kalori, 20 gram yağ, 71 miligram kolesterol, 848 miligram sodyum, 184 miligram potasyum bulunur. Ayrıca frankfurter bolca kalsiyum, demir ve magnezyum içerir.

Görselin kaynağı: http://huber-metzger.at/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?