Angus Eti

Favorilerime
Ekle

ABD’de etçi ırkların yüzde 60’lık bölümünü oluşturan angus ırkının ana vatanı İskoçya’dır. Ancak çıkış noktası ve tüketim oranının en fazla olduğu ülkelerden ziyade, en lezzetli angus etinin Avustralya’dan geldiği varsayılmaktadır.

Angusların doğurganlık başlangıçlarının erken olması, yağ oranının yüzde 35’e ulaştığı diğer ırklara nazaran yüzde 7 yağ oranına sahip olması ve tadı, rengi, kalitesi ile adını duyurmuş bir ete sahip olması, angus etinin 2000’lerden beri Türkiye'de de tüketilmeye başlamasına olanak sağlamıştır.

Angus etinin özellikleri nelerdir?

Angus eti lezzetli ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Bunun en önemli nedeni ise “mermer doku” olarak bilinen, et dokusu arasındaki yağ damarlarıdır. Bu mermerimsi yağ dokusu, diğer doymuş hayvansal yağlardan farklı bir bileşime sahiptir. Bu farklılık ise angus etinin lezzete dönüştürülmesi sırasında, damarların kolayca eriyip yumuşak bir yapıya sahip olmasını sağlar. Et-yağ oranının oldukça düşük olması ise angus etininin kalitesinde başlıca rol oynar ve damakların tercihi haline getirir.

Angus etinin püf noktaları nelerdir?

Angus etinin lezzetine varmak isteyenler, az hareket - çok et mantığından yola çıkarak hayvanın sırt bölgesini oluşturan bonfile, antrikot ve kontrfile kısımlarını tercih edebilirler. Mermerimsi yağ dokusu nedeniyle pişirirken kolayca eriyen damarlar ise etin sertleşmesini engellediğinden, lezzeti daha fazla hissedilir.

Damak tadının yanı sıra, besin değeri açısından bakıldığında 110 gram pişmiş angus etindeki 22 gram protein, günlük protein ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılar. Ayrıca angus eti, insan vücudu tarafından üretilemeyen CLA (Conjugated Linoleic Acid) antioksidanını içerdiğinden oldukça faydalı bir besindir.

Angus etini pişirme yöntemi nedir?

Angus etinin, tüketilen her et gibi pişirilmeden önce dinlendirilme ritüelinden geçmesi eti daha lezzetli yapar. Angus etini, kuru ve ıslak olarak iki çeşit dinlendirme yöntemi vardır. İster kuru, ister ıslak marine yöntemi ile dinlendirilen angus eti, yağ ve tercihen deniz tuzu ile harmanlandıktan sonra sıcak tavaya koyulmalıdır ve az veya orta düzeyde pişirilmelidir. Yapılan bu iki işlem, etin pişerken saldığı suyunu kaybetmemesi ve ağızda dağılan bir sonuç vermesi için oldukça etkilidir.

Görselin kaynağı: http://www.thebutcherblockfreshprimecutmeat.com/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?